Урок позакласного читання в 3 класі. Урок – свято " Наша мова – колискова".

Про матеріал
Мета уроку: формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава, розширювати знання про красу і багатство української мови, пробуджувати почуття національної гідності; розвивати творчу уяву, мислення, пам’ять; виховувати любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, прагнення досконало знати правильну літературну мову і навчитися нею говорити.
Перегляд файлу

Урок літературного читання в 3 класі

Позакласне читання

Урок – свято

Тема: Наша мова – колискова.

Мета : формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава, розширювати знання про красу і багатство української мови, пробуджувати почуття національної гідності; розвивати творчу уяву, мислення, пам’ять; виховувати любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, прагнення досконало знати правильну літературну мову і навчитися нею говорити.

Обладнання : мультимедійна презентація, виставка книг, картки для роботи в групах, смайлики, вишивані рушники, хліб.

Хід уроку

Святково прибраний клас. На дошці напис «Наша мова- колискова». Діти одягнені в українські національні костюми.

Виходять дівчинка та хлопчик з хлібом-сіллю на українському вишитому рушнику.

Дівчинка. 
Добрий день вам, добрі люди! 
Хай вам щастя-доля буде, 
Не на день і не на рік, 
А на довгий-довгий вік. 
Хлопчик. 
Гостей дорогих ми вітаємо щиро, 
Стрічаємо з хлібом, любов'ю і миром. 
Для людей відкрита хата наша біла, 
Тільки б жодна кривда в неї не забігла. 
(Гостям вручають хліб, сіль) 

В ч и т е л ь. Щасливі ми, що народилися і живемо на такій чудовій мальовничій землі, в нашій славній Україні. Тут жили наші діди, прадіди, тут живуть наші батьки — тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. І де б ми не були, скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося аж до сліз, зачувши рідне слово... Мова — душа народу.

Для кожного народу дорога його мова, а нам, українцям, найближча до серця – українська. Сьогодні, діти, ми будемо створювати мовний журнал. Але це не буде звичайний глянцевий, який ви звикли тримати в руках. Цей журнал буде усний, створений нашими знаннями та вміннями. Ось його титульна сторінка.Слайд 1.

А ми візьмемося до створення першої сторінки.

1 сторінка «Наш скарб – рідна мова»

Слайд2

Вчитель: Скільки мов на Землі? Якою мовою розмовляє найбільше людей? Вчені підрахували, що першість належить китайській мові, друге – англійській, українська мова посідає 14 місце, нею розмовляють 46 мільйонів осіб.

А початок наша мова бере із сивої глибини віків. Шлях її розвитку – це тернистий шлях боротьби. Дуже багато жорстоких літ пережила наша  рідна мова, мужньо витерпівши знущання. Протягом століть українська мова потерпала від заборон книгодрукування, викладання в навчальних закладах українською мовою, заборона української дитячої книги, закривалися всі українські театри. Але завдяки мужності нашого народу, мова витерпіла всі ці лихоліття і з набуттям Україною незалежності в 1991 році була прийнята урядом програма реалізації української мови.

Наша мова. Автор: Надія М.

Мова- це історія народу.

В ній відбито все його життя:

наший склад і звичаї , і побут

з давнини й до нашого буття.

Довго ти пригнічувалась, мово,

Промайнув тернистий довгий шлях,

доки стала мовою народів,

що звучить з любов'ю на вустах.

Мово моя рідна материнська!

ти співуча, ніжна і близька.

Хай же дух незгасний український

у житті нас завжди зігріва.

Процвітай же , мово калинова,

і тобі не в'янути в віках!

Мелодійна українська мова!

чарівний, навік коштовний скарб.

Учитель  Мова… А що таке мова!

Народ говорить,  що слово до слова зложиться мова, а Т.Г.Шевченко про мову ось як каже: Слайд 3

 «Ну що б, здавалося, слова?

Слова та голос. Більш нічого.

А серце б’ється, ожива,

Як їх почує!..»

Метод «Гронування»

Учитель

А Павло Тичина так сказав про мову Слайд 4

А Вкраїни ж мова –

Мов те сонце дзвінколике…

   Справді ж  життя на землі не можливе без сонця, його тепла та енергії. Так і народ не може жити без мови.А чи любите ви українську мову? Подумайте, яка вона для вас? Доберіть слова якими можна описати українську мову та напишіть на сонячних промінчиках.

( На дошці малюнок сонечка з написом «мова». Учні добирають прикметники та пишуть на промінцях.Промінці прикріплююють до сонечка.)

Учитель Так, українською мовою можна передати будь - які події, слів вистачить, щоб описати сміх і смуток, найтонші і найскладніші почуття та думки, найвищу красу.  Все в ній є, тільки треба наполегливо вивчати її, безмежно любити її, пишатися нею, бо найдорожчий скарб кожного народу – його мова.

Найдорожчий скарб. Володимир Слєпцов

Мова - то нібито

Квіт на землі,

Нею говорять,

Дорослі й малі.

Творить народ

Свою мову віками.

Рідної мови

Навчайся від мами!

Пісню бабуся

Тобі колискову

Лагідно й ніжно

Співає про мову.

Мова у нас і співуча,

Й барвиста,

Як з діамантів

Коштовне намисто.

Мову свою бережи,

Як зіницю,

Хай джерелом вона

Чистим іскриться.

Хай стане рідним тобі

Кожне слово,

Скарб найдорожчий -

Це твоя мова.

2 сторінка   Слово про мову  Слайд 5

Вчитель. 1 група дітей отримала завдання до сьогоднішнього уроку підготувати вислови відомих українських письменників, поетів про українську мову.

То ж давайте на цій сторінці помістимо вислови про українську мову.

Мова – духовне багатство народу.

Василь Сухомлинський

Ти постаєш в ясній обнові,

Як пісня линеш , рідне слово

Ти наше диво калинове,

Кохана українська мово!  

                                  Дмитро Білоус

 

Вивчайте мову українську -

Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,

Прекрасну, милу і чудову,

Як материнську пісню колискову       А. Каніщенко

 

Найбільше і найдорожче добро кожного народу – це жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя і свої сподіванки, розум, досвід, почуття.

         Панас Мирний

Мов те золото блискуче,

Вся і давність і обнова –

Українська мова.

    П.Тичина

Любіть Україну у сні й наяву,

Вишневу свою Україну,

Красу її вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.

    В.Сосюра

3 сторінка      Народ скаже, як зав’яже   (українські прислів’я та приказки) Слайд 6

Вчитель.

А ви, дітки, знаєте рідну мову?

Ось ми зараз перевіримо.

Доб1

му4

жи5

ри11

 

хто7 

ре2

во10

ти6

 

вміє8

го9 

то3   

ти12

1.Скласти прислів'я. Слайд 7

 

      

 

 

 

 

 

 

(Добре тому жити, хто вміє говорити)

2.  Прислівя про українську мову Слайд 8

2  група отримала завдання підготувати прислів’я про українську мову.

 Птицю пізнати по пір'ю, а людину по мові. 
Слово до слова — зложиться мова.

 Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.
 Більше діла — менше слів. 
 Будь господарем своєму слову. 
 Слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш. 
 Від теплого слова і лід розмерзається. .
Слово до слова — зложиться мова. 
Від меча рана загоїться, а від лихого слова — ніколи.

Гостре словечко коле сердечко.

Лагідні слова роблять приятелів, а гострі слова — ворогів.

Краще переконувати словами, як кулаками.

3. Робота в групах Слайд 9

Складемо прислів’я про нашу мову. 
(Учні отримують картки зі словами). 

На слова не вітер кидайте

Не кидайте слова на вітер

То срібло мовчати говорити золото то

Говорити – то срібло, мовчати – то золото

Багато хто знає питає той багато

Хто багато питає, той багато - знає

Не розвієш її мова не полова рідна за вітром

Мова – не полова,її за вітром не розвієш

4 сторінка  Крилаті вислови (фразеологізми)  Слайд 10

Мотати на вус – придивлятися, прислухатися до чого-небудь.

Набрати води в рот – уперто мовчати, берегти таємницю.

Ловити гави – марнувати час.

Шукати голку в сіні – неможливо виявити, знайти.

5 сторінка  Чарівні слова Слайд 11

Учениця.

Сійся-родися ніжне "будь ласка",

Вдячне "спасибі", "вибач" тремтливе.

Слово у серці, як зернятко в ниві.

"Доброго ранку",

"Світлої днини"

Щиро даруй ти людям, дитино.

Гра “Назвіть ввічливі слова”. Слайд 12

Клас ділиться на 2 команди: дівчатка  і хлопчики. По черзі називаємо ввічливі слова. За кожну правильу відповідь команда отримує смайлик. Виграє та команда, у якої більше збереться смайликів.
Вчитель. А якими прекрасними звертаннями багата наша мова. Слайд  13

Учень.

Є в нашій мові прекрасні звертання,

Добрі і щирі, прекрасні слова.

Тими словами усяк без вагання

Маму найкращу свою назива.

Учениця.

Мамо, матусенько, мамочко, ненько,

Матінко, усміх твій ніжний ловлю.

Мамонько рідна, моя дорогенька,

Я над усе тебе в світі люблю!

Учень.

Я і до тата умію звертатись,

Хочу в словах передати тепло.

Щоб мій татусь міг частіше всміхатись,

І щоб в душі його сонце цвіло.

Учениця.

Татку, татусеньку, таточко, тату,

Кращого в світі немає навкруг!

Татоньку, хочу тебе обійняти,

Ти мій порадник, заступник і друг!

Учень.

Я до бабусі з любов'ю звертаюсь

Бабцю, бабусю, бабуню моя!

І до бабусиних рук притуляюсь,

І відчуваю в них лагідність я!

Учениця.

Й до дідуся я іду по науку:

Діду, дідуню, навчи в світі жить!

Він на голівку кладе свою руку,

Голос сріблястий струмочком біжить.

Учень.

Слово могутнє, яка в ньому сила!

Скажеш з любов'ю і - радість росте.

Слово хороше народжує крила,

Ви не забудьте ніколи про те.

Учениця.

Донечко, синку, сестрице, братусю, -

Дружна, велика, щаслива сім'я!

Таточку, мамочко, бабцю, дідусю, -

Мій оберіг і родина моя!

 Вчитель. З родини, з сім'ї і починається любов до рідного слова.

6 сторінка  Скринька казок Слайд14

Сидить півник на печі 
Їсть смачненькі калачі. 
Ось лисичка прибігає, 
Півника мерщій хапає. 
Біжить півень рятувати,
В лиса півника забрати. 
(Котик і півник)                Слайд 15

* * * 
Я — бичок-беремлячок, 
Солом'яний у мене бочок.
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив. 
(Солом'яний бичок)

* * * 
Ой, набридло на віконці 
Все на сонечку сидіть.
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ. 
(Колобок)

* * * 
Вигнав дід козу із хати — 
Та й пішла вона блукати:
В зайця хатку відібрала. 
Всі козу ту виганяли, 
Рак козуню ущипнув, 
Зайцю хатку повернув. 
(Коза-дереза)
* * * 
Гуси-гуси, гусенята!
Візьміть мене на крилята. (Івасик-Телесик)
* * * 

 В лісі звірям всім на втіху
Щось згубив старенький дід.
Влізли мишка туди й жабка,
Заєць, лиска, вовк, ведмідь.
Ще й кабан-іклан. Будь ласка,
Пригадайте, що за казка. (Рукавичка)

7 сторінка   Мовні цікавинки  Слайд16

Вчитель Наша українська мова належить до найбагатших мов світу.  Все – все можна сказати рідною мовою, навіть писати вірші, всі слова у яких починалися б з однієї букви! Хочете почути? «Світанок»- вірш,  у якому всі букви починаються з літери «С».

(Учень читаж вірш)

Садок спочиває, спить спокійно,

Ставок старенький стуманів.

Стежина – стежка самостійно

Снує собі серед садів.

Світанок синій струменіє,

Сосна світлішою стає,

Серпанок світиться, світліє.

Сон сновидіннячко снує.

Світ стрепенувся. Скільки спати?

Співають сотні солов’їв!

Скоренько стало скрізь світати.

Стрижі стрілою! Сонце! Спів!

Сміється сонце, світить, сяє!

Стрічає сонечко сосна.

Сопілка, скрипочка співає,

Співає серденька струна.

Розгадування ребусів. Слайди 17-18

    http://shkola.ostriv.in.ua/images/publications/4/16589/content/6.jpg      http://levko.info/wp-content/uploads/2012/06/%D1%80%D0%B5%D0%B1%D1%83%D1%81_%D1%82%D0%B5_%D1%89%D0%BE_%D0%B2%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B0.jpg         http://megaznaika.com.ua/Games/images/rebus-romashka-1.jpg

http://detsky-mir.com/uploads/images/a/8/e/5/2/abc520998c.jpg   http://tsyfra.com/wp-content/uploads/images/rebusi_dlya_detej_rebusi_detskij_mir_informacionno-razvlekatelnij_sajt_dlya_detej_i_roditelej_4.jpg        http://litterref.ru/files/124/9b340b59e19e0f0af11a393ee3b87ae9.html_files/rId54.jpg  

Вчитель.

Молодці! Адже багатющий українських фольклор тісно пов'язаний з давнім періодом нашої мови. Він віддзеркалює душу народу, його історію.

8 сторінка   Театральна  Слайд 19

Молодці, діти, знаєте рідну мову. Але є люди, які її цураються. Учні нашого театрального гуртка підготували інсценізацію гуморески Павла Глазового «Кухлик»

Інсценізація

КУХЛИК

Дід приїхав із села,

Ходить по столиці.

Має гроші - не мина

Жодної крамниці.

Попросив він: "Покажіть

Кухлик, той, що скраю".

Продавщиця: "Што? Чего?

Я не понімаю?!"

- Кухлик, люба, покажіть,

Той, що з боку смужка.

- Да какой же кухлик здесь,

Єслі єто кружка!

Дід у руки кухлик взяв

І насупив брови:

- В Україні живете

Й не знаєте мови...

Продавщиця теж була

Гостра і бідова.

- У мєня єсть свой язик,

Ні к чему мнє мова!

І сказав їй мудрий дід:

- Цим пишатися не слід,

Бо якраз така біда

В моєї корови:

Має бідна язика

І не знає мови.

9 сторінка   Наша гордість  Слайд 20

Учитель Нелегка історія утвердження нашої мови. До революції довгий час заборонялося навчати дітей у школі, розмовляти українською мовою та писати. У важкі 30-ті роки почалося нищення культурних сил  України. Одні письменники  гинули в таборах  і на засланні, інші перестали писати, залишили рідний край.

 Сьогодні ми з гордістю і пошаною називаємо імена тих, хто у важкі часи піднімав свій голос на захист рідної мови. Слайд 21. Це ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ, самобутній поет, який писав для дітей різного віку. Його вірші пронизані чуттям великого патріотизму, справжнім баченням світу й природи. 

Вчитель. Слайд 22. Йому було лише 28 років, як він пішов з життя, але він багато написав творів для дорослих і для дітей. Особливо цінне в творчості поета ВАСИЛЯ СИМОНЕНКА ставлення до рідної домівки, до Батьківщини, до рідної мови. (Учень читає вірш)

Моя мова. В.Симоненко

Все  в  тобі  з'єдналося,  злилося –

Як  і  поміститися  в  одній! –

Шепіт  зачарований  колосся,

Поклик  із  катами  на  двобій.

 

Ти  даєш  поету  дужі  крила,

Що  підносять  правду  в  вишину,

Вченому  ти  лагідно  відкрила

Мудрості  людської  глибину.

 

І  тобі  рости  й  не  в'януть  зроду,

Квітувать  в  поемах  і  віршах,

Бо  в  тобі – великого  народу

Ніжна  і  замріяна  душа.

Вчитель Слайд 23. З музикою порівнюють твори ПАВЛА ТИЧИНИ. Читаючи їх, відчуваєш подих вітру, шелест дерев, запах квітів і, звичайно ж, любов до рідної мови, до рідного краю.

Вчитель. Слайд  24. Імен цих дуже багато: МИКОЛА КУЛІШ. ВОЛОДИМИР СОСЮРА, МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ, МИКОЛА ВОРОНИЙ… Слайд 25. Та найбільшого розквіту наша мова досягла у творчості українського поета, художника, великого Кобзаря Т.Г.ШЕВЧЕНКА, який на сторожі людської гідності і честі ставив слово.

( Учениці розповідають вірш)

Володимир Самійленко

Пам'яті Т. Г. Шевченка
Діамант дорогий на дорозі лежав,-
Тим великим шляхом люд усякий минав,
І ніхто не пізнав діаманта того.
Йшли багато людей і топтали його.

Але раз тим шляхом хтось чудовний ішов,
І в пилу на шляху діамант він найшов.
Камінець дорогий він одразу пізнав,
І додому приніс, і гарненько, як знав,
Обробив, обточив дивний той камінець,
І уставив його у коштовний вінець.
Сталось диво тоді: камінець засіяв,
І промінням ясним всіх людей здивував,
І палючим огнем кольористе блищить,
І проміння його усім очі сліпить.

Так в пилу на шляху наша мова була,
І мислива рука її з пилу взяла.
Полюбила її, обробила її,
Положила на ню усі сили свої,
І в народний вінець, як в оправу, ввела,
І, як зорю ясну, вище хмар піднесла.
І на злість ворогам засіяла вона,
Як алмаз дорогий, як та зоря ясна.
І сіятиме вік, поки сонце стоїть,
І лихим ворогам буде очі сліпить.
Хай же ті вороги поніміють скоріш,
Наша ж мова сія щогодини ясніш!
Хай коштовним добром вона буде у нас,
Щоб і сам здивувавсь у могилі Тарас,
Щоб, поглянувши сам на створіння своє,
Він побожно сказав: "Відкіля нам сіє?!"

Вчитель. Слайд 26  Посестрою великого Кобзаря називають  ЛЕСЮ УКРАЇНКУ, бо її поетична слово по своїй силі та чарівності не поступається Кобзаревому. 

 9 сторінка   Поетична Слайд27

Учні читають вивчені вірші про мову

ЛИШ ПО-УКРАЇНСЬКИ

 Українські діти

 Всім говорять сміло:

 Свій народ любити —

 То велике діло.

 

 Лиш по-українськи

 Любо говорити,

 І по-українськи

 Господа молити.

 

 Треба й чужі мови

 Старанно вивчати,

 Та з усіх найбільше

 Рідну шанувати.

            А. Незнаний

    НАША МОВА СОЛОВ'ЇНА

 Солов'ї розливаються ніжно

 У зеленім веснянім гаю,

 Син до матері каже: — Ця пісня

 Дуже схожа на мову твою.

 

 Посміхається мати до сина:

 — Пам'ятай, моє миле дитя,

 Рідна мова завжди солов'їна,

 Зігріває людей все життя.

 

 Наша мова живе й буде жити,

 Бо вона, ніби подих весни —

 Пам'ятай ти завжди про це, сину,

 Рідне слово теплом огорни.

                                              В. Кленц

        РІДНА МОВА

 Мово рідна, слово рідне,

 Хто вас забуває,

 Той у грудях не серденько,

 А лиш камінь має.

 

 Як ту мову нам забути,

 Котрою учила

 Нас всіх ненька говорити,

 Ненька наша мила.

 

 У тій мові нам співали,

 Нам казки казали,

 У тій мові нам минувшість

 Нашу відкривали.

 

 От тому плекайте, діти,

 Рідну свою мову,

 Вчіться складно говорити

 Своїм рідним словом.

                         С. Воробкевич

Люби свою мову. Надія Красоткіна

Яка ж багата рідна мова!
Увесь чарівний світ у ній!
Вона барвиста і чудова
І кривдити її не смій!

Вона про все тобі розкаже,
Чарівних слів тебе навчить,
Усе розкриє і покаже,
Як правильно у світі жить.

В ній стільки слів, що й не збагнути!
І приказок, і порівнянь.
А мову знаючи, здобути
Ти можеш просто безліч знань!

Тож мову вчи і прислухайся
До того, як вона звучить.
І розмовляти так старайся,
Щоб всім її хотілось вчить!

Вона ж у нас така багата,
Така чарівна, як весна!
І нею можна все сказати.
І найрідніша нам вона!

10 сторінка   Пісенна Слайд 28

Вчитель читає легенду про Україну.

Коли це все було – ніхто не знає,

Але легенда так розповідає:

Надумав Бог про всіх подбати,

Талантами людей обдарувати.

Французам дав красу та елегантність,

А німцям – дисципліну та педантність.

Любов до моря дарував англійцям,

Росії – владність,

А голландцям – квіти.

Ну, як таким дарункам не радіти!

Підвівся Бог зі свого трону,

Вдоволено поправив він корону.

І тут побачив дівчину в куточку,

Одягнену у вишиту сорочку.

- Чом плачеш ти?

Як звуть тебе, дитино?

Вона відповіла:

- Я – Україна.

А плачу, Боже, бо не бачу меж

Від пролитої крові і пожеж.

Чому, скажи мені, така зла доля?

В своїй землі немає правди й волі!

- Так от яка історія твоя!

Та тільки всі роздав таланти я –

Скоріше треба було підійти…-

І тут дівчина вже хотіла йти,

Та Бог підняв правицю, зупинив.

І з дівчиною знов заговорив:

- Неоціненний скарб один я маю,

Уславить він тебе у світі, знаю.

Бери його та бережи.

Це – пісня. –

Взяла дарунок, до грудей притисла

І понесла ту пісню по межі:

«Нам, Боже, Україну, збережи!».

Пісня « Українська мова»

РЕФЛЕКСІЯ

Вчитель. Не можна бути байдужим до того, як ми користуємося мовою, як виражаємо свої думки, як цінуємо рідне слово.  Один мудрець сказав: “Людина, байдужа до рідної мови, схожа на дикуна. Тому що її байдужість до мови пояснюється повною байдужістю до минулого, сучасного, майбутнього свого народу”.

Ось і підійшло до кінця наше свято. Мені хотілося б, щоб від сьогоднішнього дня ви залишили у своєму серці хоча б одну краплину любові до рідної мови, щоб ви завжди пам’ятали, про те багатство, яке є у кожного з нас, і багатство це – наша рідна мова. Слайд 30.

А зараз давайте сплетемо калиновий віночок для нашої мови. Якщо вам сподобався урок і ви провели його з добрим настроєм прикріпіть гілочку калини у віночок для нашої мови.( Учні на дошці прикріплюють гілочки калини навколо напису українська мова)

 

Ми - українці - велика родина,

Мова і пісня у нас солов’їна.

Квітне в садочках

червона калина,

Рідна земля для нас всіх -

Україна.(разом)

 

Вже кінчилось свято.

І прощатись нам пора.

Ми бажаємо Вітчизні.

Щастя, миру і добра.(разом)

 

docx
Додано
14 жовтня
Переглядів
64
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку