Тема. Правила вживання апострофа. Тренувальні вправи
Мета:
· навчальна:повторити правила вживання апострофа, поглибити знання учнів про вживання апострофа; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова з цією орфограмою в реченнях, текстах; удосконалювати орфоепічні вміння;
· розвивальна: розвивати мовленнєві навички, пам'ять, увагу, розвивати аналітичні вміння, орфографічну пильність;
· виховна: виховувати любов до природи.
Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія, морфологія, синтаксис, пунктуація.
Міжпредметні зв'язки: література, природознавство.
Тип уроку: урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Краса природи- справжнє диво.
Все неповторне і живе.
Н.Красоткіна
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Бесіда
- Як розумієте епіграф уроку ?
Поетична хвилинка
- Прослухайте поезію
В шумі каштанів і кленів
Вгадую миле ім’я,
Добре, що ти є у мене,
Знам’янко люба моя.
Радо вертаю додому
з дальніх чи ближніх доріг,
Бо без провулків знайомих
Й жити б на світі не міг.
Тут я світився від щастя,
Знав і хвилини журби,
Де на підхмарнім причасті
Кількастолітні дуби.
Яка орфограма в слові «Знам’янко»?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Незакінчене речення
Закінчіть речення
Коли не ставимо апостроф
- перед я, ю, є, ї після (б, п, в, м, ф, якщо перед ними стоять букви, що позначають кореневий приголосний, крім р);
- перед я, ю, є, ї після (букви, що позначає м’який звук р).
IV. ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Завдання 1
Лінгвістичний аналіз
► Прочитайте виразно текст. Визначте його стиль і тип мовлення.
На думку дослідника історії рідного краю В.Є.Шкоди, походження назви «Знам’янка» треба шукати у сакральній сфері, тобто у релігійних традиціях.
Як свідчать документи, на початку ХVІІІ століття, група росіян-розкольників, рятуючись від переслідування канонічної церкви часів царювання Петра І, емігрувала не на північ (це було традиційно), а на південь, до північного кордону Дикого поля. Вони зупинилися біля південної окраїни Чорного лісу, у верхів’ї річки Рудки (Рудої) і заснували поселення-скит. Люди прийшли з центральних губерній Росії, де були монастирі з популярною назвою – знам’янські (на честь Дня Знаменія Богородиці). Перша церква у центрі села збудована у 1776 році; вірні традиціям знам’янчани освятили її у день Знаменія Богородиці. Ця назва збереглася і до нашого часу.
Сучасне місто Знам’янка почало свою історію з 1869 року, коли на південній галявині Чорного лісу було збудовано залізничну станцію на дільниці Єлисаветград – Крюків. Ця дата фіксується в усіх статистичних довідниках. Станція отримала назву традиційно на той час – від назви сусіднього на захід села Знам’янки, отже дублює її.
-Випишіть слова з апострофом. Аргументуйте його вживання.
Завдання 2
Виберіть варіант, у якому всі назви населених пунктів пишуться з апострофом:
а) Верхн()інгул()с()ке, Кам()яний Брід, Вершино-Кам()янка, Семигір()я, Солов()ївка;
б) В()юнки, Дар()ївка, Кам()янече, Мар()ївка, Знам()янка;
в) П()ятихатки, Вороб()ївка, П()ятомиколаївка, Плос()ко-Забуз()ке, Кам()янка;
г) Володимиро-Ул()яновка, Мар()янопіль, Інгуло-Кам()янка, Полум()яне, Петрозагір()я.
Діти, зверніть увагу, що в даній вправі використані географічні назви Кіровоградщини
Завдання 3
Робота з деформованим реченням
-Складіть із запропонованих слів речення.
У степовій тиші Кіровоградщини бережуть свої таємниці мовчазні кам’яні баби.
- Які слова вжиті в переносному значенні?
Фізкультхвилинка
Завдання 4
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Завдання. «Асоціативний кущ»
Які слова у вас асоціюються із словами «рідний край»? (Батьківщина, дім, родичі, казка, пісня, обряди, свято, радість)
Назвіть слово з орфограмою «Правопис апострофа»
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
Я дізнався, що... .
Я зрозумів, що... .
Я запам’ятав, що...
Оцінювання знань, умінь і навичок учнів
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виписати 4-5 речень з орфограмою «Апостроф» з підручника «Українська література» з розділу «Міфи й легенди українців»