Урок, презентація "Ліна костенко. І знов засипле все зима"

Про матеріал
Розробка уроку літературного читання, презентація до уроку. Дуже цікаво дітям побувати на такому уроці.
Перегляд файлу

Літературне читання, 3 клас

Тема. І знов засипле все зима. Ліна Костенко «Баба Віхола» і «Пряля»

 

Мета: продовжувати знайомити учнів із поезією Л.Костенко; розкрити красу поетичного зображення зими-чарівниці у віршах «Баба Віхола» і «Пряля» Л. Костенко;розвивати навички виразного, свідомого читання віршових творів; вчити аналізувати прочитані твори; формувати соціальну та інформаційну компетентність , уміння помічати образність висловів, збагачувати ними мовлення дітей; виховувати любов до художнього слова, естетичні смаки , бережне ставлення до природи .

 

Обладнання: фотопортрет Ліни Костенко; зимові пейзажі (фотоілюстрації, репродукції картин художників), ілюстративний матеріал на тему «Зима», комп’ютер.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Слайд №2   «Настрій до уроку»

Учитель:

Стали, діти, підтягнулись,

Одне одному всміхнулись.

На урок старання не забудьте взяти,

Сіли всі рівненько, будем працювати.

 

IІ. Актуалізація опорних знань учнів. Перевірка домашнього завдання.

Слайд №3

  1. Гра «Чарівна скринька».

У ч и т е л ь . Цікаво, які чарівні предмети містяться сьогодні в чарівній скриньці? Які завдання маємо виконати? Але, щоб відкрити її,  треба виконати вправи для слухняного ротика.

Слайд №4

  • Вправи для слухняного ротика.
  • Ось відкрилася наша скринька. Слайд №5- 15

На рукавичці: З якого твору? Яка пора року змальована у ньому? Куди мене відніс хлопчик?Для чого?

  На ведмежаткові: З якого вірша? Яким оригінальним словом поет мене назвав?Що я просив?

На  суничках: 3 якого я твору?  Хто нас умив? Якими нас зобразив автор?

На  білому коні: З якого вірша? Хто автор? Які картини зумів змалювати поет за допомогою лише одного слова білий? Чому вірш називається білим?

На білочці: З якого я вірша?Хто мене придумав? Якою мене змалювала поетеса?

ІІІ. Мовна розминка.

1. Робота над чистомовкою

 

Слайд №16 «Чистомовка»

  •                 Діти, чистомовки нам допоможуть дізнатися про яку пору року ми будемо вести розмову.

Ма-ма-ма – прийшла до нас зима.

Ло-ло-ло – кучугури намело.

Ем-ем-ем – саночки візьмем.

Дем-дем-дем – на гірку підем.

Ам-ам-ам – ой, весело нам!

  •                 Так про яку пору року піде мова? (Зима) + Слайд №17 «Зима»

 

- Які радощі несе зима (канікули, зимові розваги, красиву зимову природу) + Слайд №18  «Зимові розваги»

 

  1. Робота над скоромовкою.

Слайд №19 «Скоромовка»

Ген стрибають на морозі

Три ворони на дорозі.

- Кар – кар - кар!

За скоринкою погнались,

На все горло розкричались:

                                                         - Кар – кар - кар!

 

Слайд №20 «Пташка»

 

- Діти, чого бояться пташки: холоду чи голоду? (Голоду)

- Як ми можемо їм допомогти? (Повісити годівнички)

 

  1. Читання і відгадування загадки.
  • Діти, я знаю, що ви любите відгадувати загадки. Спробуйте відгадати загадку.

Слайд№21

Стало біло навкруги –

Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди,

В дружбі з дітьми я всіма

Здогадались? Я - …  (Зима).

 4. Гра «Відгадай предмет за ознаками»

 

Слайд № 22 «Ознаки зими»

  • А ви знаєте ознаки зими? Спробуйте вгадати.

Білий, пухнастий, м’який - …  (сніг).

Холодна, люта, морозна - …   (зима).

Злий, тріскучий, лютий  - … (мороз).

 

IV. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.

- За вікном – чарівна красуня зима. Краса зимової природи надихала поетів. За допомогою художнього слова вони яскраво і точно передають зимові образи.

- Багато таких віршів написала українська поетеса Ліна Костенко.Вірші поетеси, у яких вона розповіла про зиму-чарівницю, розглянемо на сьогоднішньому уроці.

 

V. Опрацювання нового матеріалу

1. Виступ учнів про Л. Костенко. Слайд №23-25

  • Демонстрація портрета поетеси.
  • Розповідь учнів про Ліну Костенко
  • Що вам відомо про Ліну Костенко?

 

Народилась Ліна Василівна  Костенко 19 березня 1930 року на Київщині в учительській сім’ї.

Писати вірші почала з дитинства, друкуватись – з 16 років.

Після війни закінчила середню школу, якийсь час навчалася у Київському педагогічному інституті, а в 1952 році вступила до Московського літературного інституту імені  Максима Горького.

П’ятнадцять років її не визнавали як поетесу. Ліна Василівна відсвяткувала 88 років і продовжує творити і далі.

 

2. Робота над віршем «Баба Віхола»

1) Словникова робота.Слайд№26

 

У ч и т е л ь . Чи траплялося вам слово віхола?

 

  •                 Яке явище природи ним позначають? Так, зими в Україні дуже часто бувають із заметілями, коли мете сильний вітер із снігом. На заметіль ще кажуть: віхола. Зверніть увагу: це слово має багато мовних родичів — слів.

Віхола: заметіль, завірюха, хуртовина, метелиця, хуга, завія, сніговій, сніжниця, хуговій, юга.

 

Чимало слів називають одне і те ж явище! Ліна Костенко вибрала з-поміж них слово віхола.

Слайд №27

-А що ж означає слово вештались?

 

Вештатись — ходити сюди-туди, в різних напрямках, блукати, бродити де-небудь.

 

У вірші зустрінуться слова решето, ситечко — це господарські речі, якими просівають борошно.

 

2) Виразне читання вчителем  вірша «Баба Віхола» учителем під музичний супровід. Слайд №28 (13 кликов)

- Хто його головна героїня? (Баба Віхола або Зима)

- Чи сподобався вам вірш?

3)


Повторне читання вірша дітьми.Слайд№30 

Гра «Бджілка»

Напівголосне читання учнями тексту, кожен у своєму темпі.

-    На чому приїхала баба Віхола?

Гра «Диктор телебачення»

- Що баба Віхола робила в селі?

- Що просила баба Віхола у людей?

- Читання вірша окремими учнями.

5) Осмислення поезії як мистецького словесного шедевру. Бесіда з учнями.

— Чи можна сказати, що вірш «Баба Віхола» це поетична казка, а сама віхола -  казковий персонаж? Чому?

—Поясніть. Яке це «біле борошно» вона просіває? (сніг, завірюха, хуртовина, заметіль, снігопад)

— Поясніть вислів «сині пальчики - мерзне житечко» (ще не випав сніг);

  • Чому так важливо вкрити все снігом? А що є для землі, озимої, рослин – сніг? (тепло, тепле укривало, килим)

— Отже, поетеса змалювала казкову чарівницю Віхолу, яка дбайливо виконує свої обов'язки.

Відшукайте у вірші слова — ознаки таких предметів:

Віхола — ... (сива), борошно — ... (біле), пальчики — ... (сині).

— Які кольори використала Ліна Костенко?

 

6) Виставка.Слайд№31-32

У ч и т е л ь . Отже, кольори сивий, білий, синій— кольори зими. Відшукаймо їх на малюнках, фотографіях та репродукціях картин художників.

Робота з виставкою «Зимові пейзажі»

Фізкультхвилинка. Слайд №33

- Давайте допоможемо бабці Віхолі вкрити землю снігом.

- На землю падають сніжинки. Як гарно падає сніг!  Уявіть, що ви теж маленька, легенька сніжинка. Покружляйте вільно, легко.

        Народ наш часто порівнює сніжинки з метеликами, пушинками, білими мухами.

 

— Якими словами Ліна Костенко її закінчує?

— Прочитайте початок вірша.

— Отже, поетеса повторює ті самі слова: ними починає вірш, ними й закінчує. Такий прийом називають поетичним кільцем.

Такою ж чудовою є поезія Ліни Костенко «Пряля». І в ній теж змальовано зиму. Вона вкриває землю сніговою ковдрою. Наче справжня майстриня, працює — творить снігове покривало.

3. Робота з текстом.

Робота над віршем «Пряля».

-          Хто така пряля? Що означає це слово? (Відповіді дітей)Слайд №35

 

2) Виразне читання вірша учителем.

- Про яку прялю йде мова? (зима).Слайд №36

Слайд№ 37

Гра «Рибки»

3) Вибіркове читання. Вправа «Мисливці»

- Що відбувається, коли в прялі рветься нитка? («А вона пряде…»).

-         Що пряля вже встигла зробити?

- Чи зупинить свою роботу пряля –зима?

4) Читання вірша по рядам разом

VІІ. Підбиття підсумків уроку

- Діти, а зараз ми перевіримо, чи уважно ви читали вірші. Розв’яжемо кросворд

1. Розв'язування кросворда. Слайд №40

 

1. Баба Віхола турбується про ... (житечко).

 

2. У казці Прялі рветься ... (нитка).

 

3. Чого вже встигла напрясти Пряля ... (Хуртовин).

 

4. Баба Віхола попросила ... (решета).

 

У ч и т е л ь . Доповніть ключовим словом кросворда твердження: Ліна Костенко переконує своїх читачів, що природа — це ... істота (жива).

 

  1. Бесіда.

Слайд №41

 

— Розкажіть, як треба поводитись серед природи. Використовуйте у своєму мовленні вислови поетеси.

- Чому ж навчили нас вірші Л.Костенко  ?

 Любити природу;

 не шкодити природі;

 допомагати тваринам;

 бути такими добримита турботливими, як баба Віхола та пряля та вітер-сніговій.

  1.  Домашнє завдання Слайд №42

С. 82-83 виразно читати вірші

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

docx
Додано
22 січня 2021
Переглядів
563
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку