Конспект уроку "Подорож картою України" Я у світі 3 клас, з презентацією. Учні на даному уроці ознайомлюються з містами України: Київ, Чернігів, Канів, Умань, Коломия, Луцьк. В конспекті включені такі види діяльності: Робота з прислів'ями, робота з підручником, створення асоціативного куща, робота з кросвордом, робота над ребусами, робота над зображеннями, багато цікавих ігор.
Тема: Подорож картою України
Змістова лінія: Я-українець
Клас: 3
Компетентності загальні: цифрова компетентність, спілкування рідною мовою, навчання вчитись, соціальна і громадянська компетентність, почуття ініціативності і взаємодії, культурна впевненість і самовираження.
Компетентності загальнопредметні: соціальна, громадянська компетентність, загальнокультурна, уміння вчитися, інформаційно-комунікативна компетентність.
Предметні компетентності: діти знають і можуть аналізувати визначні архітектурні пам’ятки України, використовують знання про походження назви свого міста чи села через створення альбомів, використовують інформаційні джерела для пояснення походження назви озера Синевир, знають розташування України на карті світу, вміють пояснити.
Мета: продовжити формувати уявлення учнів про географічне розміщення України, її кордони, сусідство з іншими країнами; ознайомити з найбільшими містами України, горами, водоймами, тваринами, рослинами; детальніше познайомити із столицею України – містом Києвом; викликати позитивні емоції, виховувати почуття любові та поваги до своєї Батьківщини, прищеплювати бережливе ставлення до природи, почуття прекрасного.
Обладнання: Мультимедійний проектор, презентація, мікрофон, картинки українця Богданчика та українки Даринки, писанки, сердечка з зображенням карти України, сигнальні картки(синя, червона).
Міжпредметні зв’язки: літературне читання, природознавство
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Література:
ВСТУПНА ЧАСТИНА УРОКУ
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Стали, діти, повернулись,
З гостями привітались і щиро усміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти.
Сіли всі рівненько, починаєм працювати.
( На фоні української мелодії слайд: державна символіка і карта України)
Девіз нашого уроку…
( Учень читає на слайді.)
Подорожуй по Україні!
В радості живи!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь,
І про кмітливість не забудь!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Гра «Вгадай слово»
У всьому світі – кожен зна:
Є Батьківщина лиш одна.
І в нас вона одна - єдина -
Це наша рідна …(Україна)
( Вчитель читає тему на слайді.)
Гра «Відгадайка»
Щоб дізнатись сьогоднішню тему уроку вам потрібно розгадати загадки, і їх зіставити.
-Як устане, то й до неба дістане (дорога)
-Моря є, а плавати не можна,
Дороги є, а їхати не можна,
Земля є. а працювати неможливо
Що це?(карта)
-У світі одна – всім потрібна вона. (країна)
Молодці, сьогодні ми з вами здійснимо подорож по Україні. З нами будуть мандрувати Даринка та Богданчик. Допомагатиме нам у подорожі екскурсійне бюро « Мандрівник».
Тема сьогоднішнього уроку: Подорож картою України.
На уроці ми з вами згадаємо міста України і детальніше з ними познайомимось.
ІІІ. Стимулювання навчальної діяльності
В Україні багато міст: серед них є величезні міста і маленькі
містечка. Але сьогодні ми зможемо побувати лише в деяких з них.
А подорожуватимемо ми на ось такому комфортабельному авіалайнері.
( Слайд із зображенням літака.)
В салоні нас супроводжуватимуть стюардеси – Катруся та Віолетта.
(Виходять стюардеси.)
( Звучить зліт літака, з’являється слайд – літак в небі.)
ІV. Актуалізація опорних знань
У світі нараховується багато країн. Всі вони дуже різні. Є великі і зовсім маленькі. Одні з них заможні, а інші – бідніші. Усі країни мають свої назви.
Гра «Склади прислів’я»
- За ключовими словами складіть прислів’я
Нема на світі другої України, немає другого Дніпра.
(Дніпра Нема другої, другого України на світі немає).
ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
V. Пояснення нового матеріалу
Наш лайнер стрімко піднімається ввись, мчить повітряними просторами Батьківщини. Ось під нами чудове місто, в якому ми зможемо здійснити першу посадку. Що ж це за місто? Дізнаєтесь, відгадавши загадку.
( Слайд – літак летить в Київ.)
Воно відоме в світі,
Каштани в ньому квітнуть,
Будинки тут високі,
Дніпро тече широкий.
Ну, хто з вас здогадається,
Як місто називається? ( Київ)
А чому ми спочатку прилетіли до Києва?( Київ – столиця України.)
( Слайд – Київ.)
Екскурсію по Києву сьогодні здійснять Андрій та Настя, працівники нашого екскурсійного бюро. ( Розповідь екскурсоводів супроводжується слайдами.)
( Слайд – Кий, Щек, Хорив, Либідь.)
Де стоїть тепер наш Київ,
Там була сама гора.
Жив там першим Кий з Хоривом,
Щек та Либідь – їх сестра.
На честь старшого брата Кия і названа столиця України.
А засновникам міста кияни встановили пам’ятник.
( Слайд – Хрещатик.)
Києва – Хрещатик. Широкий, просторий, із зеленими алеями каштанів.
( Слайд – Києво-Печерська лавра)
( Слайд – Софійський собор)
( Слайд – Дніпро)
( Вчитель дякує за цікаву і змістовну екскурсію по Києву. Ставить оцінки екскурсоводам.)
Діти, а зараз перевіримо, чи уважні ви були під час екскурсії по Києву і пограємо в гру « Продовж речення». Ваше завдання: уважно слухати початок речення і продовжити його.
Гра « Продовж речення»
Столиця України названа на честь… ( Кия).
Головна вулиця Києва…( Хрещатик).
Перші в Київській Русі бібліотека та школа були створені …( в Софійському соборі).
Комплекс церков в Києві, яким майже 1000 років, називається…( Києво-Печерська лавра).
Київ розкинувся на річці …( Дніпро).
Молодці!
2.Зупинка – Чернігів.
( Слайд - літак летить у Чернігів.)
Ну що ж, знову у путь! Чудові краєвиди відкриваються перед нами. Наш літак здійснює посадку у Чернігові.
( Слайд – Чернігів)
То звідки ж пішла назва міста Чернігів?
Подивіться уважно на сторінку підручника та на слайд і скажіть, що є візитною карткою цього древнього міста? ( Спаський собор)
3.Фізпауза для очей.
( Слайд –літак в небі.)
Час продовжувати мандрівку. В салоні на нас чекають стюардеси.
( Стюардеси говорять на фоні мелодії .)
4. Зупинка – Канів.
( Слайд – літак летить в Канів.)
Наступна зупинка – місто Канів на Черкащині, де знаходиться Шевченківський національний заповідник. По ньому нас супроводжува-тимуть екскурсоводи нашого бюро Катруся та Олександр.
( Екскурсоводи в українському національному одязі говорять на фоні слайдів.)
( Слайд – портрет Т. Г. Шевченка у вишитих рушниках.)
( Слайд – Тарасова світлиця)
( Слайд – Чернеча гора)
( Слайд – пам’ятник Т.Г.Шевченку)
приносять живі квіти.
( Слайд – вид на Дніпро)
стали піснями…
( Катя виконує пісню « Зоре моя вечірняя…»)
( Вчитель дякує екскурсоводам, ставить оцінки.)
Діти, то в якому ж місті знаходиться Шевченківський національний заповідник? ( В Каневі)
Дякую!
5. Робота зошиті
( Слайд - конверт із завданням.)
Поки ми здійснювали екскурсію шевченківськими місцями, Богданчик приніс нам зашифроване послання від керівника польотів. В ньому є назви міст України, в яких ми не змогли сьогодні побувати. Давайте спробуємо відгадати.
МИСУ СУМИ Суми
ЦЬКЛУ Луцьк
СОНРЕХ Херсон
МИРЖИТО Житомир
НІВЧЕРЦІ Чернівці
ПІЛЬНОТЕР Тернопіль
КІРГРАДВОРО Кіроворгад
( Робота в зошиті, с.62, з.2 – кросворд. Учні відгадують назви міст і по черзі записують їх маркером на дошці і в зошитах.)
Дякую! В цих містах ми побуваємо на наступних уроках.
6. Зупинка – Умань.
Час рушати у подорож далі. І раз ми вже завітали на Черкащину, то не можемо оминути містечко Умань, яке прославилось на всю Україну. А чим саме? Зараз дізнаєтесь.
( Слайд – літак летить в Умань.)
( Слайди « Барви Софіївки» на фоні мелодії.)
І ми з вами потрапляємо в чудовий парк під назвою « Софіївка» - справжню перлину України. Цей парк, який називають « уманським дивом», нікого не залишає байдужим. Вже більше 200 років вражає Софіївка своєю красою та неповторністю. Дивовижні пейзажі, екзотичні рослини, прекрасні скульптури, водойми, каскади, фонтани, кам’яні печери – все це можна
побачити, відвідавши парк. А створений він був багатим польським магнатом Станіславом Потоцьким на честь красуні-дружини Софії і названий її ім’ям – Софіївка.
А зараз ми з вами прогуляємось диво-парком і проведемо фізкультхвилинку серед чарівних ландшафтів Софіївки.
( Під мелодію рухаються за вчителем на фоні слайдів про Софіївку.)
Відпочили, час подорожувати далі.
7. Зупинка – Коломия.
( Слайд – літак летить в Коломию.)
Наш літак піднімається все вище і вище, і ми незабаром будемо у невеличкому місті Коломия на Івано-Франківщині. А хто з вас, діти, знає, чим же особливе це місто? ( В ньому є Музей писанки.)
А символом якого свята є писанка? ( Вчитель демонструє декілька дерев’яних писанок на підставці.) ( Символом Великодня.)
А коли ж відбудеться Великдень?
Правильно. І тому не випадково ми з вами завітали до цього чудового містечка, в якому знаходиться єдиний у світі Музей писанки. Зараз ви почуєте розповідь Даринки про цей унікальний музей.
( На фоні слайдів про музей звучить розповідь – аудіо запис.)
Візиткою Коломиї стала споруда у формі найбільшого в світі писанкового яйця. Висота музею – 14 метрів, а діаметр – 10. Приміщення виготовлене повністю з кольорового скла. Площа вітражу становить 600кв. метрів. До речі, воно не має даху! Зараз музей володіє колекцією понад 6000 писанок, представлених з різних регіонів України та з-за кордону. Унікальний музей приваблює відвідувачів з усіх країн.
Діти, то в якому ж місті знаходиться єдиний в світі Музей писанки?
8. Зупинка – Луцьк.
( Слайд – літак летить до Луцька.)
Чудово подорожувати Україною, та час повертатись додому до рідного міста. Свій улюблений Луцьк ви відобразили в малюнках, які приготували до сьогоднішнього уроку. А зараз перевіримо, чи добре ви знаєте своє рідне місто і проведемо тестування, яке приготував для вас Богданчик.
Гра «Подай сигнал»
Я читатиму питання, а ви уважно дивитесь на слайд, обираєте варіант відповіді, який вважаєте правильним і піднімаєте сигнальну картку. Якщо твердження правильне, то вам потрібно показати синю картку, якщо неправильне червону. ( Вчитель дістає з конверта тест. До кожного запитання з’являється слайд. Після правильної відповіді - назва виду Луцька.)
Перегляд відеоролика про Луцьк https://www.youtube.com/watch?v=vCjFsxZDy7Y
Робота з підручником (с. 108-113)
Закриті запитання:
Відкриті запитання:
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
VІ. Закріплення нового матеріалу
А тепер давайте пригадаємо весь наш маршрут містами України покажемо його на карті і намалюємо схему.
( Слайд – карта України.)
Де ми побували спочатку? Куди потім тривав курс?...
( Учні на карті указкою показують курс від одного міста до іншого, на карті з’являється зоряна доріжка.)
А зараз давайте розгадаємо кросворд
По горизонталі:
2. Назва міста, пов’язана з лугом. 3. Назва міста, яку згадує в заповіті Т. Шевченко. 4. Назва міста, пов’язана з іменем братів-князів, які заснували це місто.
По вертикалі:
1. Місто названо в честь сина Данила Галицького – Лева.
. 2. Назва міста, друге після Володимира, отримав князь, якого нарекли Луцьким.
Музей в місті володіє колекцією понад 6000 писанок |
|
Луцьк |
візитною карткою цього древнього міста є Спаський собор |
|
Київ |
знаходиться в цьому місті Шевченківський національний заповідник |
|
Умань |
Символом цього міста є каштани |
|
Канів |
В місті є чудовий парк під назвою « Софіївка» |
|
Коломия |
Ви щойно назвали міста, в яких ми побували. А ось перед вами листівки, які привезли з кожного міста. Оберіть, яка листівка з якого міста привезена.
(Діти по черзі до листівки маркером на проекторі приєднують назву міста.)
VІІ. Закріплення нового матеріалу
- Як ви можете пояснити це прислів’я ?
Без верби і калини немає України.
- Яке значення має це прислів’я ?
Будь-кому мила своя країна
- Підберіть інший приклад даного прислів’я ?
Наша слава-Українська держава
- Продовжити прислів’я
Без Батьківщини немає України
http://svitppt.com.ua/images/34/33351/770/img1.jpg
Чим можна доповнити цей малюнок? Що зображено на малюнку?
Складіть оповідання, відповідно до зображення.
http://bibl.com.ua/pars_docs/refs/33/32329/32329_html_m30ccb883.jpg
Що зображено на малюнку? Складіть заголовок можна дібрати до цього зображення?
- Зараз ми з вами спробуємо розгадати ребуси
- подорож
- карта
VІІІ. Підсумок уроку
1. Інтерактивна гра «Мікрофон».
Діти, поки ми з вами подорожували, на нас чекав кореспондент телебачення. Він хоче взяти у вас інтерв’ю про здійснену подорож.
(Учень з мікрофоном).
А я дякую кореспонденту за цікаві питання, він отримує 11 балів. Оцінку 11 отримують стюардеси, які добре супроводжували нас в польоті. Ще на уроці гарно працювали…
(Оцінювання вчителем учнів).
Ось і закінчується наш урок. Але наша подорож по Україні ще не дійшла свого завершення. Ми продовжимо мандрувати картою України на інших уроках, дізнаємось ще багато нового та цікавого про нашу рідну Україну.