Урок "Різноманітні рецепти приготування їжі"

Про матеріал
Урок "Різноманітні рецепти приготування їжі". З метою формування навичок усного мовлення та розширення кругозору учнів.
Перегляд файлу

7 клас

Тема. Різноманітні рецепти приготування їжі

 

Мета:

·       удосконалювати навички читання та усного мовлення з опорою на лексико-граматичні структури;

·       навчити учнів виконувати трансформаційні завдання;

·       виховувати вміння працювати в парах, давати суб’єктивну та об’єктивну оцінку явищам навколишнього середовища;

·       розвивати комунікативні здібності учнів, елементи аналізу та самоаналізу.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу. Привітання

 

II. Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

 

III. Основна частина уроку

a) Перевірка домашнього завдання. Впр. 46, с. 36

Which of these utensils do you have in your kitchen?

What kind of dishes do you cook with each of them?

Are there other utensils that you use? What are they?

b) Впр. 1, 2, c. 36 — the following words are often used in different recipes, match the words with pictures.

·       beat                    slice

·       peel                     mix

·       chop                    squeeze

·       pour                    melt

·       grate                   stir

c) Bпp. 3, 4, c. 36—37

Look through the recipes and listen (tapescript 11, p. 185-186), guess what the two girls want to cook. What is it? What can they make?

Peel and slice the onion and the carrots.

Put the dish in the oven until the cheese is brown.

Peel and slice the potatoes.

Fry the meat, onion and the carrots until the meat is brown and the onions are soft.

Cover the potato with grated cheese.

Add a bit if water, salt, pepper and a few herbs.

Put the potatoes in a saucepan with some water and a bit of salt. Boil them for 20 minutes and then mash.

Spread the mashed potato over the meat and vegetable mixture.

Put the meat and vegetable mixture into a shallow pan.

d) Grammar. Present Simple (Recapitulation).

We often cook convenience food to save time.

Do we often cook convenience food to save time?

What do we often cook to save time?

Why do we often cook convenience food?

What kind of food do we often cook?

Do we often or seldom cook convenience food?

We often cook convenience food, don’t we?

e) Circle the word which is different.

A carrot, a cabbage, a cauliflower, a banana, an apple, a potato, a tomato, a strawberry, a potato, lemonade, a carrot, an onion, an orange, a cabbage, beans, a cauliflower

f) Повторення вивченої лексики за темою, словникова робота

 

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Написати рецепт приготування улюбленої страви.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.

docx
Додано
15 березня 2020
Переглядів
541
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку