Урок "Розділові знаки у безсполучниковому реченні"

Про матеріал
Тема. Розділові знаки у безсполучниковому реченні. Тренувальні вправи. Мета: закріпити вивчене про безсполучникове речення, формувати пунктуаційні вміння вживання розділових знаків між частинами БСР; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, навички виразного читання; виховувати любов до рідної мови. кращі моральні якості людини. Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок Обладнання: презентація до уроку, таблиця самооцінювання, картки із роздатковим матеріалом. Методи і прийоми: мовне спостереження, лінгвістична розминка, тести, коментоване письмо, кодований диктант, самостійна робота, лексична робота, рефлексія.
Перегляд файлу

Тема. Розділові знаки у безсполучниковому реченні. Тренувальні вправи.

Мета: закріпити вивчене про безсполучникове речення, формувати пунктуаційні вміння

           вживання розділових знаків між частинами БСР;

           розвивати  логічне мислення, зв’язне мовлення, навички виразного читання;

           виховувати  любов до рідної мови. кращі моральні якості людини.

Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок

Обладнання: презентація до уроку, таблиця самооцінювання, картки із роздатковим матеріалом.

Методи і прийоми: мовне спостереження, лінгвістична розминка,  тести, коментоване письмо, кодований диктант, самостійна робота, лексична робота, рефлексія.

 

Перебіг уроку

І. Оголошення теми і мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка д/з
  2. Рубрика «Прикрась життя українською»

Горнятко           Свічадо

Літепло             Водограй

Окраєць            Світлина

Каблучка          Смаколики

Телепень           Хмиз

 

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Мовне спостереження

Іноді від інтонації, з якою читають речення, залежить вживання певного розділового знака.

Тренер хвилювався, спортсмен робив багато помилок.

Тренер хвилювався: спортсмен робив багато помилок.

Тренер хвилювався -  спортсмен робив багато помилок.

 

  1. Лінгвістична розминка

Якщо друга частина БСР виражає причину того,  що  відбувається  в  першій, то ставиться(двокрапка)

Якщо зміст частин БСР протиставляється або зіставляється ставимо … (тире)

Якщо частини БСР ускладнені і мають свої розділові знаки (коми), то у реченні ставимо (крапку з комою).

Якщо перша частина вказує на час або умову, то ставимо… (тире).

Якщо друга частина БСР конкретизує,  доповнює,  пояснює зміст  першої у реченні ставиться …(двокрапка)

Якщо  друга частина містить порівняння з тим, про що говориться з першим. ставиться… (тире)

Якщо частини БСР виражають одночасність або послідовність подій, вживаємо (кому).

Якщо друга частина вказує на наслідок того. про що говориться в першій ставимо (тире).

Якщо частини БСР  не мають тісного зв’язку у змісті, ставиться(крапка з комою).

Якщо  друга частина виражає швидку чи несподівану зміну подій, ставимо (тире)

 

  1. Тест (підготовка до ЗНО)
  1. Установіть відповідність між правилом вживання тире та прикладами речень

А Порівняння                       1. Забудеш рідний край – тобі корінь всохне.

Б Час дії                                2. Гляне – холодною водою обіллє.

В Умова дії                           3. Діла добрих оновлюються – діла злих згинуть.

Г Протиставлення                4. Прийшов ранок – збудились дороги.

Д  Наслідок                           5. На небі сонце – серед нив я.

            Ж Зіставлення                      6. Стихла пісня – тихо стало над степом.

  1. Доберіть приклад до кожного випадку вживання тире.

Розділовий знак

1 тире між підметом і присудком           2 тире перед узагальнювальним словом

3 тире при відокремленій прикладці      4 тире в безсполучниковому реченні

Приклади

А Тонкі брови, русяві дрібні кучері, рум’яні губи — усе це дихало молодою парубоцькою красою.

Б Здобути волю — то мій рай.

В Я тільки тепер побачив село — нужденну купку солом’яних стріх.

Г Від малих дітей голова болить, а від великих — серце.

Д Прийде осінь — у засіках буде хліб золотий.

                                              

  1. Коментоване письмо («Щасливий білет»)

Учні витягують, як на іспиті, білет із записаним реченням і виконують завдання:записати речення на дошці, розставити розділові знаки, визначити смислові відношення,  накреслити схеми речень.

1. Реве та стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива…

2. На розпутті кобзар сидить та на кобзі грає; кругом хлопці та дівчата, як мак процвітає.

3. Защебетав соловейко – пішла луна гаєм.

4.  Умовк кобзар, сумуючи: щось руки не грають.

5. Минув рік, минув другий  - козака немає.

6.  І не благай: ні вимолять ні діти, ні жінка.

 

  1. Кодований диктант

1– кома, 2 – крапка з комою,  3 – двокрапка, 4 – тире

А Минають дні, минають ночі, минає літо.

Б  Пан гуляв у себе в замку – у ярмі стогнали люди.

В Добре тому багатому: його люди знають.

Г Білі акації будуть цвісти в місячні ночі жагучі; промінь  морями заллє золотий річку, і   

    верби, і кручі.

Д Усе минеться – одна лише праця залишиться.

Ж  Засіяли карі очі – зорі серед ночі.

 

5) Самостійна робота

1. Дивлюся: хати над шляхами та городи з стома церквами

2. Обернувся я на хати – нема в мене хати.

3. Реве, стогне хуртовина, котить, верне полем; стоїть Катря серед поля, дала сльозам волю.

4. Ледве встала, поклонилась, вийшла мовчки з хати; осталися сиротами старий батько й мати.

5.  І усміхнулася небога, проснулася – нема нічого…

6. Тихесенько вітер віє, степи, лани мріють, меж ярами над ставами верби зеленіють…

 

IV. Підсумок уроку

Рефлексія

  • Мені сподобалось…
  • Мені не сподобалось…
  • Мені було цікаво…
  • Сьогоднішні знання мені допоможуть…
  •  Дану тему я засвоїв на … балів

 

Самооцінювання учнів

 

 

Назва роботи

Домашнє завдання

(10 б.)

«Прикрась життя українською»

(5 б.)

Тести

(10)

Коментоване письмо (3 б.)

Кодовий диктант

(6 б.)

Самостійна робота

(6 б.)

Бали

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Домашнє завдання

Повторити вивчене про безсполучникове речення,  виписати з творів української літератури по 2 приклади на кожен розділовий знак у БСР, зробити синтаксичний розбір 1 речення (на вибір)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
16 грудня 2022
Переглядів
1331
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку