Опрацьовуючи оповідання В.О.Сухомлинського "Красиві слова і красиве діло", діти на уроці висловлюють свої роздуми про життя людини, про її добрі діла.
Вчитель початкових класів
КЗО «СЗШ № 108»
м. Дніпро
Білаш О.Й.
Тема. Людина красна не словами, а добрими ділами.
Матеріал до уроку. «Василь Сухомлинський» (про нього). Василь Сухомлинський «Красиві слова і красиве діло».
Мета. Ознайомити з життєвим і творчим шляхом В.О.Сухомлинського, вчити давати характеристику головним дійовим особам, порівнювати вчинки і поведінку персонажів, розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності , уміння співвідносити текст із малюнком, виховувати доброту, чуйність.
Обладнання. Презентація «Василь Олександрович Сухомлинський»,
картки для групової та індивідуальної роботи, малюнки дітей до оповідань В.О. Сухомлинського.
Хід уроку
− Ким працював В.О. Сухомлинський?
− Кому присвятив він все своє життя?
− Що намагався відобразити в свої творах?
1.Робота над заголовком твору.
− Прочитайте заголовок оповідання.
− Як ви думаєте про що може йтися у творі?
− Як ви розумієте «Добре діло?»
2. Складання асоціативного куща до слова «Добро» ( Любов, щастя, ласка, теплота, чуйність, ввічливість, людяність, щирість)
3. Читання оповідання мовчки.
4.Перевірка первинного сприйняття прочитаного.
− Про що йдеться у творі?
5. Читання тексту підготовленим учнем.
6. Словникова робота.
7. Читання оповідання вголос«ланцюжком».
8. Аналіз змісту прочитаного.
− Коли відбувалися події?
− Про скількох хлопчиків розказується в оповіданні?
− Скільки хлопчиків було в хатині?
− Чи знали друзі четвертого хлопчика?
− Який із хлопчиків зробив добре діло?
1.Вибіркове читання.
− Що це за хатинка стояла посеред поля? Прочитайте.
− Чому хлопці опинилися у хатинці? Що вони побачили? Прочитайте.
− Який був вигляд у четвертого хлопчика? Прочитайте.
− Прочитайте у яких словах висловлено головну думку твору.
2.Читання в особах.
3. Вправи для розвитку читацьких навичок.
а) До іменника дібрати прикметники з тексту.
Робота в парах.
Хлопчик
Хатинка
Діло
б)Складання прислів’їв про доброту.
Робота в групах.(Поділ на 3 групи)
Добре слово і |
безмежна |
Вітер рушить гори |
мороз зігріє |
Тепле слово і у |
залізні ворота розкриє |
Сила слова |
що дощ у посуху |
Добре слово дім будує, |
яким відкриють серця |
Слово − ключ, |
а зле руйнує |
Добре слово людині |
а слово дружбу |
Мале зле слово |
велику образу творить |
4. Робота за ілюстрацією до оповідання.
− Розгляньте малюнок до твору. Знайдіть і зачитайте уривок, який зображено на малюнку.
6. Вправа «Я так думаю» (Учні висловлють думку, хто із хлопчиків зробив добре діло.
7. Складання «Сонечка добра». Діти пригадують, хто яке добре діло зробив і засвічують промінчик доброти.(Звучить пісня «Промінчик доброти»)
VIII. Підсумок уроку.
− Що нового ви дізналися на уроці?
− Щоб ви порадили хлопчикам?
IX. Домашнє завдання. Виразно читати і переказувати текст.