Урок "Розряди прислівників"

Про матеріал
Поглибити знання учнів про прислівник, як незмінну самостійну частину мови, ознайомити з розрядами прислівників за значенням; формувати вміння знаходити, визначати та добирати такі прислівники у тексті; виховувати в учнів любов до слова, до її милозвучності.
Перегляд файлу

 Тема урокуПрислівник. Розряди прислівників      (слайд № 1)

Мета: поглибити знання учнів про прислівник як самостійну незмінну частину мови;ознайомити з розрядами прислівників за значенням; форму-

вати  загальнопізнавальні вміння знаходити  прислівники у  тексті, визна-

чати  їх  розряди за  значенням,  самостійно добирати  прислівники при побудові речень;    збагачувати  лексичний   запас та  виховувати почуття любові до слова, до  мови   (слайд № 2)

  Тип уроку: урок засвоєння нових знань

   ХІД УРОКУ:

 І. Організаційний момент

  ( вітання з класом, побажання  творчих успіхів, хорошого настрою).

 ІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку

 - знатимуть: розряди прислівників за значенням;

 - умітимуть: визначати розряди прислівників за значенням; аналізувати й 

  узагальнювати мовні факти, створювати усні висловлювання на тему    

  «Прислівник як частина мови».

  Оголошення епіграфа уроку:    Прислівник звик, незмінюваний в мові,

                                                       ознаки різні виражають  при слові.

                                                                                                          Д. Білоус     

                                                                                                              (слайд № 3)

  ІІІ. Відтворення теоретичних відомостей      

  1)Бесіда:

  - Яке значення  мають прислівники у порівнянні з іншими частинами мови?

  - З якими частинами мови пов’язуються?

  - Як вони поділяються за лексичним значенням?

 -  Що можете сказати про морфологічні особливості прислівників?    

  - Яку синтаксичну роль виконують? ? (слайд № 4)   

  2) Перевірка домашнього завдання.

  ІУ. Сприйняття та засвоєння знань. (слайд № 5)                                                                                                                           Записати текст, дати заголовок.  Підкреслити  прислівники . З’ясувати, що виражають ужиті в тексті прислівники (ознаку дії, ознаку предмета, ознаку іншої ознаки ).

  Тихо, непомітно прийшла зима. Вона  ніжно огорнула землю сніжною ковдрою, лагідно вкрила білим мереживом кущі та дерева. М’яко  й  нечутно 

пройшлася  містом  навшпиньки,  мимохіть  посипаючи дороги і будинки білими пластівцями снігу.  Крізь нічну імлу  швидко мчать автомобілі. У салонах  тепло  й затишно. Світло фар заливає дорогу й вихоплює з темряви зграї білих зимових метеликів-сніжинок.  Дуже приємно за цим спостерігати.
  А молода зима сипле й сипле на нічне місто перший сніг...

                                                  Прислівники означають

Ознаку дії,стану

  Ознаку іншої ознаки

Ознаку предмета

залежить від дієслова:

 швидко мчать

залежить від прикметника, чи іншого прислівника:

дуже  приємно

залежить від іменника:

містом  навшпиньки

 

Вибірковий диктант: виписати словосполучення з прислівником: (слайд №6)

1.Перша група. Прислівник позначає ознаку предмета

2.Друга група. Прислівник позначає однаку ознаки.

3.Третя група. Прислівник позначає ознаку дії.

навчатися  добре,  приїхати  завчасно, тихо кружляючи, ніколи не сумніватися, надзвичайно весело, дуже далеко, зовсім інший,  зовсім близько, надто старий, утричі більше, надзвичайно гарно, завжди приємно, занадто  принциповий, на диво добрий,  вивчити напам’ять,  стежка навпростець. читання мовчки, котлета по-київському, кава по- французькому, ледве живий,  надзвичайно влучно,.

ПАМ'ЯТАЙМО:

За лексичним значенням і синтаксичною роллю в реченні прислівники   поділяються на дві основні групи: означальні й обставинні, які, в свою чергу, створюють розряди ( робота з таблицями). Розряди прислівники  (слайд № 7)

                                                                                                                      

                                                   Означальні      (слайд № 8)

 

 

                  якісно-означальні            кількісно -               способу дії

                                                            означальні

 

                  дію або стан за дією     дію або стан за  дією     означає спосіб дії

                           

                             як?                       скільки? на скільки?       як? яким способом?

              добре, щільно, весело    дуже, досить,  занадто      колесом, верхи,  

                                                                                                          навколішки

 

                                             О б с т а в и н н і     (слайд № 9)

 

               місця дії                  часу дії           причини                  мети дії

                                                      

      місце, напрямок      час перебігу дій   ознаку причини      мету дії     

                                                                                

         де і коли? звідки?      коли? відколи?    чому? з якої      для чого? навіщо?

                                                допоки?            причини ?

  

  вгору, тут, попереду     досі, тоді, давно    згарячу,               навмисне, наперекір,                                                       спересердя          на зло, напоказ

 

Дослідження - творче моделювання.     (слайд № 10)

 До поданих дієслів за зразком дібрати прислівники, різні за значенням. Скласти з ними 2 – 3 речення, ускладнені однорідними членами речення.
Зразок. зробити  швидко (спосіб дії); зробити вечором  (час дії); зробити вдома (місце дії); зробити наперекір (мета дії).
бігати, радіти, садити, працювати.                                                                   

 

Робота в групах  (визначити у прислівниках  розряд за значенням)

   1 група

1.Сіли  тут (Де? місця)   

2.Пробурмотів  зозла (Чому? – причин.)  

3.Відвідує щодня (Коли? – часу)   

 4.Зустрітися завтра (Коли? – часу)   

 5. Ідемо пішки (Як? – способу дії)  

6. Розказував цікаво (Як? – якісно-озн.)   

 ІІ група

1.Виглядати молодо (Як? – як.-означ.)

2.Дуже добрий (В якій мірі?)

3. Розділив  навпіл (Як? – спос. дії)

4  Чекав навмисне (Як? - спос. дії)

5.Не знайшов ніде (Де? – місц)

 6. Погляньте  вниз (Куди? – місця)

  Виконання вправи.

У. Узагальнення  знань, умінь і навичок   (слайд № 11)

 Побудувати самостійно 4 речення (означальні способу дії, якісно –означальні, обставинні часу дії, мети дії).

 Дати відповіді на питання:

   - На які питання відповідають прислівники?

   - На які розряди за значенням поділяються прислівники?

   - Навести приклади  означальних та обставинних прислівників?

УІ.  Рефлексивно-оцінювальний етап   (слайд № 12)

 1. Учні звертаються до очікуваних результатів, визначених на початку уроку.

    Інтерактивна вправа « Мікрофон».

   - Чи досягли ви бажаного результату?

   - Що було найцікавішим?

    - Де  б ви  застосували отримані на уроці знання?

   2. Оцінювання вчителем роботи учнів на уроці.  

УІІ.    Домашнє завдання   (слайд № 13)

   Вивчити правила та таблиці с.170-173, вправа 363, 367  (письмово)         

 

 

docx
До підручника
Українська мова 7 клас (Горошкіна О.М., Попова Л.О.)
Додано
7 листопада 2022
Переглядів
609
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку