План уроку №
Тема програми: «Бездріжджове тісто»
Тема уроку: «Технологія приготування заварного тіста»
Мета уроку:
навчальна : сформувати систему знань з технології приготування заварного тіста, розповісти про особливості приготування тіста, ознайомити з асортиментом виробів із заварного тіста
розвиваюча : розвивати логічне мислення в учнів під час ведення технологічного процесу, підтримувати творчу фантазію при формуванні виробів, розвивати особисті здібності
виховна : виховувати відповідальне ставлення до ведення технологічного процесу, ставитись з повагою до обраної професії
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу
Вид уроку: лекція
Дидактичне забезпечення: опорний конспект, тематична презентація, підручники, збірник рецептур.
Матеріально - технічне забезпечення: екран, мультимедійний проектор, ноутбук
Методична мета: використання мультимедіа на уроках теоретичного навчання.
Міжпредметні зв'язки: устаткування ПГХ; санітарія, гігієна, фізіологія харчування; організація виробництва і обслуговування ПРГ.
Хід уроку
1. Організаційна частина:
2. Актуалізація опорних знань:
1. Які види бездріжджового тіста ви знаєте?
2. Назвіть способи розпушення бездріжджового тіста (хімічний, механічний, комбінований)
3. В чому суть хімічного розпушення?
4. Як впливає якість сировини на вироби?
5. Які властивості борошна необхідно враховувати при замішуванні бездріжджового тіста?
6. Як впливає якість і кількість клейковини під час приготування різних видів тіста?
7. Як підготувати яйця до виробництва? 7. У якому відділенні кондитерського цеху відбувається процес замішування тіста?
3. Хід уроку:
Особливістю заварних напівфабрикатів є наявність тріщин на поверхні та утворена всередині порожнина, яка заповнюється начинкою. Такі напівфабрикати призначені для виготовлення заварних трубочок (еклерів), кілець та круглих тістечок (шу). Заварний напівфабрикат готують також у вигляді пласта без порожнин, з поверхнею, вкритою тріщинами і здуттями; використовують для виготовлення бісквітно-заварного торта
Борошно пшеничне — це порошкоподібний продукт, який одержують при розмелюванні зерна. За якістю борошно пшеничне виробляється п’яти гатунків: крупчатка, вищий, 1-й, 2-й гатунки і оббивне (безсортове). Гатунки борошна відрізняються за кольором, крупністю помелу, хімічним складом, вмістом клейковини, хлібопекарськими властивостями, іншими показниками.
Харчові жири
Жири — висококалорійна сировина, яка широко використовується у виробництві борошняних кондитерських виробів.
Всі жири за походженням поділяють на рослинні, тваринні й комбіновані, а за консистенцією — на рідкі й тверді. Для кондитерського виробництва з тваринних жирів використовують тільки вершкове масло, з комбінованих — маргарин, кондитерський жир, з рослинних — соняшникову, бавовняну олію, олію з какао.
Жири використовують для приготування виробів з дріжджового, здобного, пісочного, шарового, заварного тіста, для приготування кондитерських кремів (масляного «Глясе», «Шарлот», заварного), шоколадної глазурі, змащування кондитерських листів і форм.
Жири значною мірою впливають на фізичні властивості тіста і якість готових кондитерських виробів. Жири покращують смак виробів, підвищують їхню калорійність, уповільнюють черствіння, покращують структуру виробів, надають їм пористості й збільшують у об’ємі. Жир, що додають у тісто у розтопленому вигляді, робить тісто пластичним, підвищує його газоутримуючу здатність. А жир, який додають у розм’якшеному стані, надає тісту при багаторазовому розкачуванні шаруватої структури.
Яйця— продукт дуже високої харчової й біологічної цінності. Залежно від виду птиці розрізняють яйця курячі, качині, гусячі, індичі, перепелині тощо. У кондитерському виробництві широко використовують курячі яйця як один з основних видів сировини. Яйця водоплаваючої птиці у кондитерському виробництві не використовуються, оскільки вони частіше за курячі можуть бути джерелом інфекційних захворювань.
Перед використанням яйця перевіряють на якість. Це можна зробити за допомогою овоскопу.
Перевірені на свіжість яйця складають у відро із отворами і опускають на 5 хв. у теплу воду, потім на 5 хв. у 2 %-й розчин хлорного вапна, після чого промивають у 2 %-му розчині кальці- нованої соди і ополіскують у проточній воді.
У кондитерському виробництві з усіх морожених яєчних продуктів найчастіше використовують яєчний меланж, попередньо розморожений і проціджений. Використовують меланж тільки при приготуванні різних видів тіста, його додають замість яєць у співвідношені 1:1.
Особливе місце для ефективної роботи кондитерського цеху має правильна організація робочих місць, від чого значною мірою залежить продуктивність праці кондитерів, якість готової продукції і загальна культура виробництва.
Для приготування заварного тіста використовують борошно із середнім вмістом (28—36 %) сильної клейковини. При використанні борошна зі слабкою клейковиною напівфабрикат матиме недостатній об’єм, без порожнини в середині. За низької якості борошна рекомендується додавати в тісто амоній вуглекислий з розрахунку 3 г на 1 кг борошна. Амоній сприяє підніманню тіста під час випікання і творенню порожнини в середині готових виробів.
Під час приготування тіста спочатку заварюють борошно, а потім заварку з’єднують з яйцями.
Розглянемо докладніше, як готують борошняну заварку. У відкритий наплитний посуд наливають воду, доводять її до кипіння, додають нарізаний шматочками маргарин, сіль і масу знову доводять до кипіння. У киплячу суміш швидко, але поступово, всипають борошно, енергійно перемішуючи масу, щоб уникнути утворення грудочок непромішаного борошна. Заварюють протягом З—
Під час заварювання крохмаль борошна клейстеризується, зв’язуючи значну кількість води, стає дуже в'язким.
Заварку перекладають у бачок збивальної машини і охолоджують (при збиванні) до температури 50—55°С. Потім поступово, порціями (у 5—6 прийомів) додають яйця чи меланж і збивають тісто протягом 10—15 хв. на малій швидкості машини. На якість напівфабрикату і його вихід значно впливає консистенція яєчних продуктів. Меланж повинен мати консистенцію, подібну до каші, а яйця — в міру збиті. При використанні рідкого меланжу або яєць водопоглинаюча здатність тіста зменшується на 5—8 %, а це призводить до зменшення виходу напівфабрикатів. Готове тісто має в'язку консистенцію і повільно сповзає з лопатки у вигляді трикутника. Вологість тіста — 53 %. Тісто з підвищеною вологістю розпливається на листах, а під час випікання — не підходить. Густе тісто підходить слабо, поверхня виробів, виготовлених з такого тіста, буде розтрісканою.
На рис. 18 показано технологічну схему приготування заварного тіста.
Заварне тісто висаджують за допомогою кондитерського мішка з круглим наконечником діаметром 15—18 мм на кондитерські листи, ледь змащені жиром. Якщо листи сильно змащені жиром, тісто розпливатиметься. Якщо ж листи сухі — пристане. Випікати необхідно при змінному температурному режимі. У перші 15—20 хв. вироби випікають при температурі 210°С. На поверхні заготовок швидко утворюється тонка плівочка, яка перешкоджає розпли- ванню тіста. Волога, що міститься в тісті, випаровується і, не маючи виходу на зовні, збільшує тісто в об'ємі, внаслідок чого в середині його утворюється порожнина. У цей час не можна відкривати піч і рухати листи, оскільки структура тіста ще не закріпилася і вироби можуть осісти.
Після того, як вироби максимально збільшаться у об'ємі, температуру випікання знижують до 190°С і випікають до готовності. Якщо цього не зробити, то волога, що випаровується, розірве поверхню тіста і вироби будуть мати сильно потріскану поверхню. Загальний час випікання становить 35—40 хв. У готового напівфабрикату світло-коричневий колір поверхні й тверді бокові сторони. На поверхні випечених виробів допускається наявність невеликих тріщин, колір яких повинен бути одного тону з поверхнею виробу. Напівфабрикат зі світло-жовтими тріщинами при охолодженні осідає, не зберігає об'єму.
За підвищеної температури випікання напівфабрикат матиме деформовану поверхню. Якщо температура знижена (180°С), напівфабрикат матиме незначний підйом, оскільки за такої температури не забезпечується інтенсивність випаровування вологи в тісті. Після охолодження готовий напівфабрикат поступає на оздоблення.
Можливі дефекти |
Причини виникнення |
без порожнини в середині 2. Напівфабрикат сильно розтрісканий 3. Напівфабрикат осів після випікання 4. Напівфабрикат з малим об’ємом 5.Випечені вироби прилипли до листа . 6.Напівфабрикат осів під час випікання. |
1. Рідка консистенція тіста, листи сильно змащені жиром, використали борошно зі слабкою клейковиною, недостатній час заварювання борошна 2. Вчасно не знизили температуру випікання 3. Недостатній час випікання 4. Надто густе тісто, використали свіжознесені яйця, понижена температура випікання 5. Листи не змащені жиром 6. Рано відкрили піч і рухали листи, зарано знизили температуру випікання |
Рецептура приготування заварного тіста
Крок 1
Нагріти воду, додати сіль і нарізане масло.
Крок 2
Довести до кипіння додати одразу все просіяне борошно.
Крок 3
Швидко замісити тісто дерев'яною лопаткою.
Крок 4
Зняти з вогню, вимісити щоб не залишилось комків.
Крок 5
Охолодити тісто, вбити яйця.
Крок 6
Вимішувати тісто після додавання кожного яйця до повної однорідності, перед тим як додавати наступне.
Крок 7
За допомогою кондитерського мішка відсадити на лист вироби, залишаючи між ними 2-4 см. випікати в розігрітій до 190 °С духовці 15-20 хвилин.
Для закріплення нового матеріалу проведемо гру «Скринька запитань». Учні по черзі витягують по питанню та дають відповіді.
1. Яка особливість заварного напівфабрикату?
Відповідь:
Значне збільшення в об'ємі під час випікання і утворення при цьому в середині виробу порожнин, які заповнюють кремом чи начинками.
2. Як досягнути такого ефекту як збільшення в об'ємі?
Відповідь:
Заварне тісто повинно мати в'язку консистенцію і містити значну кількість вологи.
3.Яким шляхом готують заварне тісто?
Відповідь:
Готують заварне тісто шляхом заварювання борошна.
4.Яке борошно використовують для заварювання тіста?
Відповідь:
Для приготування заварного тіста використовують борошно із середнім вмістом (28—36 %) сильної клейковини. При використанні борошна зі слабкою клейковиною напівфабрикат матиме недостатній об'єм, без порожнини в середині.
5.Особливість приготування заварного тіста?
Відповідь: Під час приготування тіста спочатку заварюють борошно, а потім заварку з'єднують з яйцями.
6. Як готують борошняну заварку.
Відповідь:
У відкритий на плитний посуд наливають воду, доводять її до кипіння,додають нарізаний шматочками маргарин, сіль і масу знову доводять до кипіння. У киплячу суміш швидко, але поступово, всипають борошно, енергійно перемішуючи масу, щоб уникнути утворення грудочок не промішаного борошна. Заварюють протягом 3-5хв., безперервно перемішуючи, аж доки не зникне запах сирого ' борошна. Час заварювання залежить від маси борошна.
7. Вимоги до якості готової заварки?
Відповідь:
Готова заварка повинна мати густу, однорідну консистенцію. Під час запарювання крохмаль борошна клейстеризується.
8. Для чого заварку перекладають у бачок збивальної машини?
Відповідь:
Для охолодження при збиванні до температури 50- 55°С. Потім поступово,додають невеликими порціями яйця чи меланж і збивають тісто протягом 10 -15 хв. на малі швидкості машини.
9. Що впливає на якість напівфабрикату і його вихід?
Відповідь:
На якість напівфабрикату і його вихід значно напливає консистенція яєчнихпродуктів. Меланж повинен маги консистенцію, подібну до каші. При використанні рідкого меланжу або ж водопоглинаюча здатність тіста зменшується на 5-8 %, а це призводить до зменшення виходу напівфабрикатів.
10. Вимоги до якості готового тіста?
Відповідь:
Готове тісто має в'язку консистенцію і повільно сповзає з лопатки у вигляді трикутника. Тісто з підвищеною вологістю розпливається на листах, а під час випікання не підходить. Густе тісто підходить слабо, поверхня виробів, виготовлених з такоготіста, буде розтріскання.
Показано технологічну схему приготування заварного тіста.
11. За допомогою чого висаджують заварне тісто?
Відповідь:
Заварне тісто висаджують за допомогою кондитерського мішка з зубчатим наконечником на кондитерські листи
12.Як підготувати кондитерські листи до використання?
Відповідь:
Кондитерські листи, ледь змащені жиром, якщо листи сильно змащені жиром, тісто розпливатиметься, якщо ж листи сухі - пристане.
13. Яких правил потрібно дотримуватись при випіканні заварного напівфабрикату?
Відповідь:
Випікати необхідно при змінному температурному режимі. У перші 15-20хв.вироби випікають при температурі 210°С. На поверхні заготовок швидко утворюється тонка плівочка, яка перешкоджає розпливанню тіста.
14.Внаслідок чого в середині заварного напівфабрикату утворюється порожнина?
Відповідь:
Волога, що міститься в тісті, випаровується і, не маючи виходу на зовні, збільшує тісто в об'ємі, внаслідок чого в середині його утворюється порожнина. У цей час не можна відкривати піч і рухати листи, оскільки структура тіста ще не закріпилася і вироби можуть осісти.
15. Для чого знижуємо температуру випікання?
Відповідь:
Після того, як вироби максимально збільшаться у об'ємі, температуру випікання знижують до 190°С і випікають до готовності. Якщо цього не зробити, то волога, що випаровується, розірве поверхню тіста і вироби будуть мати сильно потріскану поверхню.
16.Вимоги до якості готового напівфабрикату?
Відповідь:
У готового напівфабрикату світло-коричневий колір поверхні й тверді боковісторони. На поверхні випечених виробів допускається наявність невеликих тріщин, колір яких повинен бути одного тону з поверхнею виробу. Напівфабрикат зі світло-жовтими тріщинами при охолодженні осідає, не зберігає об'єму.
17. Які можливі дефекти заварного напівфабрикату і причини їх виникнення
Відповідь: