Департамент освіти і науки, молоді та спорту
Чернівецької обласної державної адміністрації
Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області
Управління освіти Чернівецької міської ради
Міський методичний кабінет
Фонарюк Тетяна Іванівна,
учитель української мови
та літератури,
спеціаліст вищої категорії,
старший учитель
Чернівецької гімназії № 6
Чернівці
Тема. Тире між підметом та присудком.
Мета: ознайомити учнів із правилами вживання тире між підметом і присудком; формувати пунктуаційні вміння та навички правильного інтонування речень; розвивати мовлення, логічне мислення; виховувати почуття любові до рідного краю, українського слова.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: мультимедійна дошка, портфоліо, роздатковий матеріал, аудіо- запис пісні.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Психологічний тренінг. Висвітлені на дошці речення-переконання прочитайте мовчки та повторіть їх про себе.
Речення-переконання
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Робота з картками.
Завдання І групи
Метод «Незакінчене речення».
1. Головний член речення, що називає предмет, про який говориться в реченні – це ... .
2. Підмет буває … .
3. Підмет, який складається зі словосполучення, називається … .
4.Головний член речення, який повідомляє про те, що робить підмет, що з ним робиться, який він є – це … .
5.Присудки поділяються на … .
6. Дієслівні присудки бувають двох типів: … .
7. Іменний присудок завжди … .
8. Присудок синтаксично пов’язаний із … .
Завдання ІІ групи
Визначити у реченні вид підмета та частину мови, якою він виражений.
1.Остап ішов уже з годину.
2.Сучасне завжди лежить на дорозі з минулого в майбутнє.
3.Керувати – це передбачати.
4.Ти (пролісок) – найкращий з усіх квітів
5.Не – заперечна частка.
6.Чимало коштів виділено для поїздки.
7.Київська Русь була могутньою державою.
8.Серпень із вереснем простягають один одному руки.
9. «Гуси – лебеді летять» – твір, відомий кожному учневі.
10.Це «добре» прозвучало тепер м’яко.
Завдання ІІІ групи
Визначити, якою частиною мови виражені присудки, вказати їх тип.
1. Ми бережемо й охороняємо національні традиції.
2. Про рідні звичаї він міг розповідати годинами.
3. Золоті ворота – парадний в’їзд до Києва.
4. Повітря було насичене пахощами достиглих яблук, меду й квітів.
5. Дівчина – як калина.
6. Він був на сьомому небі.
ІV. Оголошення теми, мети уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Слово вчителя.
2. Робота біля дошки. Підкреслити головні члени речення, вказати, якою частиною мови вони виражені.
1.Земля – безцінне народне багатство.
2.Наше завдання – відродити рідну культуру.
3.Мати і батько – ось найкращі вчителі мови.
4.Площа нашого кабінету – тридцять п’ять квадратних метрів.
5.Ми – богатирі.
6.Наша пісня – наче штик.
3.Опрацювання теоретичного матеріалу «Тире не ставиться між підметом і присудком» за таблицями із портфоліо.
Тире не ставиться
1.Коли іменна частина присудка виражена прикметником, дієприкметником, порядковим числівником. Наприклад: Робота вчасно виконана.
Однак, при виділенні логічним наголосом тире може ставитися. Наприклад: А небо – зоряне-зоряне.
2.Коли перед присудком стоїть заперечна часка не. Наприклад: Старість не радість.
3.При лексичному повторі підмета та присудка. Наприклад: Робота як робота.
VІ.Застосовування знань, умінь та навичок.
1. Вправа. Обгрунтуйте постанову тире або його відсутність.
1.Яке то щастя – жити дома (В.Васкан).
2.Бошнянка – це колиска наших дитячих розваг і першої в житті відповідальної роботи (В.Васкан).
3.Кожне щастя – дві половини (В.Васкан).
4.Ти – колос гранітний (про Емінеску) (В.Васкан).
5.Твоя любов єдина і одна (В.Васкан).
6.Голодному світ не світ (В.Васкан).
2. Слово вчителя.
Автором опрацьованих речень є Василь Васкан. Чи відома вам ця людина?
Не байдужим до краси природи Буковини був відомий не тільки в Україні, а й за ії межами поет і композитор Володимир Івасюк. Буковинська природа надихала його на створення музичних шедеврів, одним із яких є «Балада про дві скрипки».
3.Вибірково-пояснювальний диктант. Звучить запис пісні В.Івасюка «Балада про дві скрипки». Текст уривку на екрані.
Ой зробив хлопчина та й дві красні скрипки –
Поділив на двоє снів своїх красу.
Що перша скрипка біла лебідка,
А друга скрипка вечірній сум.
Закохались в нього дві сестри весною.
Одна як та нічка, друга мов той день.
Перша просила грати сумної,
Друга хотіла веселих пісень.
(В.Івасюк)
4. Метод конструювання речень. До поданих схем доберіть речення – українські прислів’я або приказки, у яких між підметом та присудком треба ставити тире або ні. Сформулюйте правила. Зробіть синтаксичний розбір одного речення.
Тире ставиться (І та ІІ група)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Тире не ставиться (ІІІ група)
1.
2.
3.
5.Творча робота. Скласти невеличке висловлювання на тему:
І група
Україна – моя держава.
ІІ група
Буковина – мов квітка у вінку.
ІІІ група
Своє місто любити – вічно жити.
VІІ. Підбиття підсумків уроку.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
VІІІ. Оцінювання учнів.
ІХ. Домашнє завдання.
1