Мордовцева Тетяна Володимирівна- учитель-методист Пісківської ЗОШ І-ІІІ ст.
УРОК ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ В 3 КЛАСІ З ІНТЕРАКТИВНИМИ МЕТОДАМИ НАВЧАННЯ
В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ
« ЯКИЙ СЛІД ПОВИННА ЛИШИТИ ЛЮДИНА НА ЗЕМЛІ ?»
МЕТА : Вчити учнів розуміти текст, розвивати уміння виділяти головне і аналізувати, висловлювати свої міркування; збагачувати уявлення школярів про людяність; сприяти осмисленню філософського поняття « слід людини на землі»; виховувати людяність , доброту, гідне ставлення до людей.
ОБЛАДНАННЯ : ПОРТЕРТ В.О.Сухомлинського, таблиці,квітки « Сонця і доброти».
ХІД УРОКУ
І. ОРГМОМЕНТ
Встаньте, діти, всі рівненько,посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене, поверніться до гостей,
Привітайтесь :» Добрий день!»
Привітали гостей, що до нас завітали.
Хочу чути, чого б ви усім побажали?
/ Щастя. Добра, усмішок../ Діти по черзі в « Мікрофон» говорять побажання/
Всім присутнім здоров’ я ми зичимо й добра.
А тепер до роботи нам братись пора.
У- УВАЖНИМИ
Р- РОЗУМНИМИ
О- ОБАЧЛИВИМИ
К- КМІТЛИВИМИ
ПСИХОЛОГІЧНИЙ НАСТРІЙ НА УРОК
-Посміхніться один до одного і подаруйте квітку сонця і доброти. Побажайте успіху на уроці.
- ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « МІЙ НАСТРІЙ»
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
/ На столі портрет В.О. Сухомлинського/
Є люди, як свічки,- згорають, відходять у небуття.
Є люди, як зірки,- горять і світять все життя.
Та ні, це не зірки, холодні, мертві,
Вони- то сонце, що засвічене у небі,
Які горять, обігрівають все і не згасають... І не згаснуть! / Надія Михальчук/
ПОБУДОВА АСОЦІАТИВНОГО КУЩА
Василь Сухомлинський ... Який він?
Обдарований старанний вчитель письменник здібний
ВАСИЛЬ СУХОМЛИНСЬКИЙ
Національна гордість добрий найкращий
ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « ВУЗЛИКИ»Прочитайте назви творів В .О. сухомлинського, з якими ви ознайомились в 3 класі.
КРАСИВІСЛОВАІКРАСИВЕДІЛО
КІНЬУТІК
ГВИНТИК
ЯКИЙСЛІДПОВИННАЗАЛИШИТИЛЮДИНАНАЗЕМЛІ
-2- ІІІ.ОГОЛОШЕННЯ, ПРЕДСТАВЛЕННЯ ТЕМИ ТА ОЧІКУВАНИХ НАВЧАЛЬНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ
- Сьогодні на уроці ми перевіримо свої знання про біографію В.О.Сухомлинського, продовжимо оцінювати вчинки персонажів творів» Красиві слова і красиве діло», «Кінь утік»,» Гвинтик»,ознайомимося з змістом оповідання « Який слід повинна залишити людина на землі ?»
ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « ЦЕЙ УРОК НАВЧИТЬ МЕНЕ «
Доносити зміст прочитаного Прогнозувати розвиток подій у творі
ЦЕЙ УРОК НАВЧИТЬ МЕНЕ
Визначати своє ставлення до персонажів твору Розкривати алегоричний зміст твору
ІУ. НАДАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ. ПІДГОТОВЧІ ВПРАВИ
Зверніть увагу на план уроку:
2/ Розминка
Втомилися від швидкого темпу. Проведемо вправу на дихання.
На видосі вимовляйте голосні звуки : А О У Е И І.
Працюємо разом. Набрали повітря повні груди. Вимовляємо: а о у е и і.
А щоб оченята добре працювали, вправа на розширення кута зору.
ЦЕ ДАМ
КІНЬ ПОДИВ
ПЕТРИК ВІТАЛИК
ТАЄМНИЦЯ НАМАЛЮВАВ
ВОГНЕГРИВИЙ РОЗГОЛОШУЄШ
ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « КОЛО ЗНАНЬ»
ГІМНАСТИКА ДЛЯ ОЧЕЙ / по таблиці/
3/ ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІНТЕРАКТИВНА ТЕХНОЛОГІЯ « ЗАЙМИ ПОЗИЦІЮ»
1 учень. Усе своє життя Василь Олександрович Сухомлинський присвятив дітям. Він працював директором у Павлиській школі, що на Кіровоградщині. А ще викладав українську мову і літературу.
2 учень. Щоранку він зустрічав своїх учнів на ганку школи, дивився їм у вічі, намагаючись зрозуміти їхні турботи і радощі.
-3- 3 учень. У творах Василя Сухомлинського відображені його спостереження за життям дітей. У них відбилося прагнення письменника бачити своїх вихованців добрими, чуйними, допитливими, працьовитими.
ХВИЛИНКА ЕРУДИТА
-... Одного разу серед літнього дня захмарило і пішов дощ. А в лісі в цей час було троє хлопців. Вони сховалися в хатинці й дивилися, як з неба ллє, мов з відра./ «Красиві слова і красиве діло»/
-... Юрко готував домашнє завдання з граматики. Він переписав кілька речень./ Гвинтик/
-... Ось що буває, якщо хтось забуде про малесенький гвинтик./ Гвинтик/
-... Віталик почервонів. Тепер він зрозумів, що вчинив негарно./Кінь утік/
ЧИТАННЯ І АНАЛІЗ ЗМІСТУ ОПОВІДАННЯ « КРАСИВІ СЛОВА І КРАСИВЕ ДІЛО»
ЧИТАННЯ І АНАЛІЗ ЗМІСТУ ОПОВІДАННЯ « КІНЬ УТІК»
ТЕХНОЛОГІЯ « ЗАЙМИ ПОЗИЦІЮ»
ЧИТАННЯ ТА АНАЛІЗ ЗМІСТУ ОПОВІДАННЯ « ГВИНТИК «
ВИБІРКОВЕ ЧИТАНННЯ
ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « РОЗВІДНИКИ»
РОБОТА В ЗОШИТАХ
У. ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА
ОПРАЦЮВАННЯ ОПОВІДАННЯ В. СУХОМЛИНСЬКОГО « ЯКИЙ СЛІД ПОВИННА ЗАЛИШИТИ ЛЮДИНА НА ЗЕМЛІ?»
а/ вправа на розширення поля читання
до кір жи ти
ста рий хлоп чик
май стер зни зують
осто ронь най нижчий
б/ Словникова робота
-4- 2.ЧИТАННЯ ОПОВІДАННЯ ВЧИТЕЛЕМ
ВИЗНАЧЕННЯ ГОЛОВНОЇ ДУМКИ ОПОВІДАННЯ.
-Який слід мав на увазі автор у назві оповідання?/ Побудований будинок, добрі справи, посаджені дерева, виховані діти, вирощений урожай . Це повинна бути така справа, яка і після смерті людини нагадувала про неї іншим/.
-3. ЧИТАННЯ ОПОВІДАННЯ УЧНЯМИ « ЛАНЦЮЖКОМ»
- Подумайте, який слід залишив після себе Чоловік?
4. АНАЛІЗ ЗМІСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ВИБІРКОВОГО ЧИТАННЯ
- Чим був задоволений старий Майстер ? Прочитайте.
- Як склалося життя хлопчика через багато років ? Прочитайте.
- Що згадав старий уже Чоловік на старості років ?Прочитайте.
- Що залишив після себе Чоловік на землі? Чи усвідомив він суть свого життя ? Доведіть свою думку.
5. РОЗВИТОК ЗВ’ ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
МЕТОД «ПРЕС»
Висловіть свою думку,який слід ви б хотіли залишити на землі ?
УІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ОЦІНЮВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ УРОКУ/ РЕФЛЕКСІЯ\
Тільки праця залишає слід на землі. Людське серце повинне бути відкритим для добра, людяності, щирості і любові.
Саме таким було серце Василя Сухомлинського – чудового письменника і учителя від Бога.
Він залишив назавжди слід після себе у світі,
Слід той не зможуть змести сиві і славні століття. / Г. Орел/
Т.В.Мордовцева, вчитель- методист Пісківської ЗОШ І-ІІІ ст. Новопсковського р-ну, Луганської обл.