На уроці продовжується робота над розширенням знань учнів про авторські казки Василя Сухомлинського. Для цього використано такі види роботи, як :
гра " Передбачення";
гра " Бджілки";
гра " Обличчям до обличчя".
Учні вчаться фантазувати, доводити свою думку, складати продовження казки.
Розробка уроку літературного читання. 3 клас.
Тема: Учіться фантазувати
Матеріал до уроку: Василь Сухомлинський « Снігуроньчина пісня»
Мета: продовжувати ознайомлення учнів з авторськими казками Василя Сухомлинського; вдосконалювати свідомого, виразного читання; формувати вміння цікаво розповідати про зміст прочитаного; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість; виховувати любов до художнього слова.
Тип уроку: урок формування навичок і вмінь.
Хід уроку
Приготуйтеся швиденько.
Станьте біля парт рівненько.
Ми урок розпочинаєм .
Багато нового пізнаєм.
Шило шубку Шурі шило.
Шовком, шерстю шви обшило.
Вийшла шубка прехороша
Нашій Шурі на порошу.
Ісечнь (січень)
Юлийт (лютий)
Еберзень ( березень)
Другень ( грудень)
Гісн ( сніг)
Ти вік (квіти)
Розом (мороз)
Тімельза ( заметіль)
Учні презентують створені малюнки із зображенням діда Осінника, розповідають, яким вони уявляють цього героя.
Сьогодні ми познайомимося ще з однією літературною казкою. Хто є її автором ви дізнаєтесь, коли пройдете лабіринт.
Отже кому ми присвячуємо урок?
Кого запрошуємо до себе?
Що ви знаєте про цю людину?
Які його твори читали?
Опрацювання казки В. О. Сухомлинського «Снігуроньчина пісня».
(с. 76 – 77)
1. Гра «Передбачення». Вправа «Мікрофон».
- Прочитайте заголовок.
- Як ви вважаєте, про що йтиметься у казці?
2. Гра «Бджілки». Самостійне читання учнями казки.
- Поміркуйте, чому казка має таку назву.
- Визначте тему цього твору.
3. Словникова робота.
1). Читання стовпчиків «луною» за вчителем.
Крижаному відтанула
Мерзлий збереглося
Маленька позамерзали
Сльотавої кататимуться
До якої частини мови відносяться слова з першого стовпчика, з другого?
2). Довідкове бюро.
Поясніть значення слова сльотавої
Серед поданих слів знайдіть синонім до слова сирої.
4.Гра «Рибки».
1). Учні мовчки читають казку ( можна ворушити губами).
2). Гра « Мікрофон».
- Який настрій твору. Доведіть свою думку.
5. Читання тексту «ланцюжком».
- Як ви гадаєте, пісеньку птаха почула дівчинка?
6. Робота в групах.
а). Поділ тексту на частини.
б). Складання плану.
План
7. Робота в парах.
Гра « Обличчям до обличчя».
Учні в парах переказують за планом оповідання.
Фізкультхвилинка.
Зимонька до нас прийшла,
Сніг пухкий нам принесла
І летять,летять сніжинки
На дерева, на стежинки.
По сніжку, як по перині,
Покачаємось на спині.
У заметах сніг лежить,
Під ногами він скрипить.
Щоб сніжну гірку збудувати.
Треба спинку прогинати.
А тепер всі на санчатах
В ліс поїдем до зайчаток.
Зайченята дружно грають,
Під ялинкою стрибають.
А лисичка виглядає,
Зараз зайчика впіймає.
Доки звірі наші фали,
Руки в нас позамерзали. —
Погріємо?
А тепер на лижі стали
додому всі помчали.
8. Вибіркове читання.
- Прочитайте зачин і кінцівку.
- Прочитайте слова, де сказано про що співала Снігуронька.
- Прочитайте, що відбулося, коли прийшов Дід Мороз.
- Прочитайте опис зими. Що ще можна додати до нього.
9. Розвиток зв’язного мовлення.
- Спробуйте скласти продовження казки.
VI. Підсумок уроку.
VII . Домашнє завдання. Підручник «Літературне читання». Автор Віра Науменко. С. 76 – 77.