Конспект уроку
з історії України
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Українські землі у складі Чехословаччини. Правовий статус Закарпаття. Суспільно-політичне й економічне життя.
Мета: показати, як відбувався розвиток українських земель у складі Чехословаччини; з’ясувати особливості політичної боротьби в краї; охарактеризувати діяльність Августина Волошина; розвивати увагу, пам'ять, мислення, усне мовлення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичною картою; вміння співпрацювати в парах та малих групах; виховувати повагу до історичного минулого Батьківщини.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
характеризувати становище українських земель у складі Чехословаччини;
-
визначати політику правлячих кіл щодо українства;
-
аналізувати розвиток українського руху на українських землях у складі Чехословаччини;
-
характеризувати історичне значення діяльності Августина Волошина;
-
показувати на карті українські землі, що перебували у складі Чехословаччини.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, історична карта, роздатковий матеріал,
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування.
-
«Східні креси» приєдналися до Польщі у наслідок
А Варшавського договору
Б Ризького договору
В Віденського конгресу
Г ухвалення лінії Керзона
-
Польща володіла Східною Галичиною з
А 1920 р. Б 1921 р. В 1922 р. Г 1923 р.
-
«кресовий закон», за яким основним типом школи ставали двомовними було затверджено у
А 1923 р. Б 1924 р. В 1925 р. Г 1926 р.
-
Сутність утраквістичних шкіл
А початкові школи, які давали основи знань, мова їх могла бути і українською
Б школи, де мова викладання була польська, у них вивчалися дві іноземні мови
В школи з двома мовами навчання, польсько-українські школи
Г школи, які спеціалізувалися на викладанні окремих предметів
-
Греко-Католицьку Львівську богословську академію заснував
А В. Мудрий Б А. Шемтицький В Д. Донцов Г С. Бандера
-
Сутність поняття «пацифікація»
А заходи з мобілізації західноукраїнської молоді в польську армію
Б поділ землі на дрібні ділянки та роздача їх полякам
В політика окатоличення українського населення, яке перебувало під польською окупацією
Г «умиротворення», «втихомирення», офіційна назва масових репресій режиму Юзефа Пілсудського щодо українців у 1930 р.
-
Сутність поняття «осадники»
А охоронні загони польських військ, які розташовувалися в західноукраїнських містах
Б польські колоністи, які осідали на західноукраїнських землях у 20-30-х рр.
В польські прикордонники, які вели боротьбу і з українським національним рухом
Г спеціальні загони ОУН, які готували збройні акції проти польської влади
-
Василь Мудрий очолював
А УВО Б КПЗУ В ОУН Г УНДО
-
«Здобуття Соборної і Незалежної Демократичної Української Держави» - це мета
А ОУН Б КПЗУ Г УНДО Д УСРП
-
Українську військову організацію (УВО) учолював
А Є. Коновалець
Б Є. Петрушевич
В С. Петлюра
Г Б. Перацький
-
Береза Картузька – це
А повстання Б політична партія В концтабір Г газета
-
У судовому процесі над членами ОУН привернув увагу
А С. Бандера Б Є. Петрушевич В Б. Перацький Г Є. Коновалець
-
Взаємоперевірка.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Хмаринка слів».
-
Розгляньте хмаринку слів.
-
Визначте, якої держави вони стосуються.
-
Що вам відомо про неї.
-
Яке відношення вони має до українських земель?
-
Сьогодні на уроці ми з’ясуємо становище українських земель у складі Чехословаччини, пригадаємо коли та за яких умов Закарпаття відійшло до складу Чехословаччини.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з історичною картою.
-
Розгляньте історичну карту на с. 226 підручника та позначте на картосхемі території, що входили до складу Чехословаччини.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 236.
-
Сформулюйте 5 – 6 тез щодо економічного становища Закарпаття у складі Чехословаччини.
Орієнтовний вигляд тез:
-
У ЧСР Закарпаття вважали занедбаним аграрним краєм, який забезпечував Чехословаччину дешевою робочою силою та сировиною.
-
Промисловість практично не розвивалась. Був незначний розвиток у лісовій та лісохімічній галузях.
-
Робітники у неналежних умовах праці, отримували низьку заробітну платню.
-
Було проведено аграрну реформу, за якою великі землевласники частково позбавлялись своїх земель, а менш заможні селяни отримували частинку власної землі.
-
ЧСР не була зацікавлена в економічному розвитку Закарпаття.
-
Схарактеризуйте економічне становище Закарпаття у складі Чехословаччини 3 – 5 іменниками, обґрунтовуючи вибір кожного.
-
В чому проявлялися основні проблеми селянства Закарпаття?
-
У якому становищі перебувала промисловість Закарпаття?
-
Робота в малих групах.
-
Об’єднайтеся у 3 – 4 групи.
-
За допомогою тексту підручника на с. 236 – 237, складіть схему «Політичні течії Закарпаття у міжвоєнний період».
-
Складіть по одному запитанню, що стосується кожної течії.
Орієнтовний вигляд схеми:
-
Робота в парах.
-
Складіть таблицю «Суспільно-політичне життя карпатоукраїнців», порівнявши засади та вплив у суспільстві провідних політичних течій.
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Займи позицію».
-
Займіть свою позицію щодо думки М. Грушевського: «Чехи дозволили карпатоукраїнцям більшу міру політичної та культурної самореалізації, ніж вони будь-коли мати». Позицію аргументуйте.
-
Вправа «Ромашка Блума».
-
Складіть відповідні запитання до матеріалу уроку.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Фразеологізми».
-
Доберіть твердження, яке характеризує вашу роботу на уроці.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати с. 235 – 237 підручника.