Урок української літератури у 9 класі спеціальної школи (діти з інтелектуальними порушеннями) "Дитячий світ у зображенні В.Винниченка. Федько-халамидник (2-й урок)"

Про матеріал
Цей урок є другим, що виділені для опрацювання твору В.Винниченка "Федько-халамидник". Урок розрахований на учнів з інтелектуальними порушеннями.
Перегляд файлу

Тема:           Дитячий світ у зображенні Володимира Винниченка.

                    В. Винниченко. Федько - халамидник  (2-й урок)

Мета:   удосконалювати навички швидкого, правильного, усвідомленого читання вголос і мовчки; вчити дітей аналізувати твір: визначати тему і головну думку, давати характеристику героям, аналізувати і порівнювати описані події, робити висновки; вдосконалювати уміння працювати з текстом: зачитувати уривки за завданням, знаходити відповіді або підтвердження відповідям в тексті, знаходити засоби художньої виразності; прищеплювати дітям соціальні компетентності;

розвивати зв'язне мовлення, пам'ять, стійку увагу, збагачувати словниковий запас;

виховувати у дітей відповідальність за свої вчинки, уміння допомагати іншим.

 

Хід уроку

 

I. Вступна частина.

1. Організаційний момент.

2. Нервово-психологічний настрій. Мотивація уроку.

- Епіграфом до сьогоднішнього уроку я взяла українське прислів'я «Малий
тілом, та великий духом». Зміст цього прислів'я обговоримо в кінці уроку.

II. Основна частина.

1. Перевірка д/з (читати відомості з біографії В. Винниченка і початок оповідання «Федько — халамидник»)

- З творчістю якого письменника почали знайомство?

- Чому В. Винниченко змушений був емігрувати і жити за кордоном?

- Які часи були змальовані в оповіданні «Федько - халамидник»?

- З якими героями ви познайомились на початку твору?

- Чому Толі батьки забороняли гуляти з хлопцями?

- Яку розвагу запропонував Федько товаришам замість занять у школі?

- Чому вона була небезпечною?

- Зачитайте опис льодоходу.

- Які художні засоби допомогли автору змалювати природу? Наведіть
приклади з тексту.

 

2.Оголошення теми уроку, мотивація до читання.

- Сьогодні ми маємо дочитати оповідання «Федько-халамидник», визначити  йому  тему  і  головну  думку,   обговорити  вчинки  і характери героїв.

Прийом «Мікрофон» (відповідають бажаючі)

- Як ви думаєте, чим закінчиться похід хлопців на річку? (учні мають спрогнозувати кінцівку твору)

- Чому ти так вважаєш? (назвати причини чи факти, які б зумовили той чи інший розвиток подій).

 

3. Словникова робота.
 Дібрати синоніми до слова:

Халамидник - шибеник, неслух, розбишака, пустун.

4. Читання тексту  (від слів  «Толі  страшенно хотілось  подивитись…» (ст.146).

а) фронтальна робота

Виразне читання учнями вголос по черзі (з дотриманням пауз, логічних наголосів, інтонації).

б) самостійна робота

Дочитування кінцівки оповідання про себе.

         Індивідуальна робота із слабкими учнями

         (читання  впівголоса під контролем вчителя).

 

5. Робота над змістом тексту:

а) питання на з'ясування рівня усвідомленості змісту тексту:

- Які почуття викликав у вас цей твір?

- Як бачимо, прогнози декого з вас щодо кінцівки твору виправдались.
Але ж чи ті причини зумовили гибель Федька, які ви назвали?

 

б) постановка і вирішення проблемного питання.
Прийом «Обери позицію».

- Федько наперед розумів небезпечність цієї розваги,

                                       

 

тому я вважаю,    але я вважаю, що Федька

що він сам винен    можна виправдати у тому,

у цій трагедії    що сталося

(ці дві позиції записані на різних боках дошки).

 

Учні мають обрати, з якою точкою зору вони погоджуються, і підійти до того боку дошки. Таким чином клас поділиться на дві групи. Кожна група після кількахвилинного обговорення має привести аргументи на захист свого висловлювання. Після цього деякі діти можуть змінити свою точку зору і перейти до іншої групи.

 Висновок: Федька можна виправдати: до трагедії призвів необдуманий                                                    вчинок Толі; Федько загинув, рятуючи Толю (хоча після загального обговорення можуть зберегтися розбіжності у поглядах)

в) бесіда за змістом

- Чому В. Винниченко в своєму творі казав про Федька, що «спокій був його ворогом»?

- Чому хлопці послухали Федька і пішли з ним на льодохід, хоча спочатку у них були сумніви?

- Чим зумовлена ця «вулична» слава Федька?

- Чому мати дуже лаяла, а батько побив Федька в той момент, коли він сильно захворів? (батьки були залякані, вони боялися свого хазяїна, Толиного батька).

 - Порівняйте поведінку Федька і Толі в той момент, коли їх лають батьки.

Зачитайте ці уривки з тексту.

- Про які риси характеру Федька і Толі свідчить така поведінка?

 

  6. Складання характеристики головних героїв.

а)складання характеристики

Робота в групах (дві групи)

       Групи отримують картку із завданням:

1. Записати   риси   характеру    Федька   (Толі),    кожну   з    них

підтвердити фактом або цитатою з тексту.

                    2. Чого навчив (над чим змусив замислитись) цей образ?

 

Приблизний варіант характеристик:

                          Федько                                            Толик

чесний     нечесний

сміливий     боягуз

жалісливий     невдячний

дружелюбний    байдужий до чужого горя

добрий      зрадник

відчайдушний       розпещений

сильний духом          заздрісний

             жадібний

                любить себе

 

     б) захист робіт групами, проведення паралелі між рисами характеру двох хлопців, порівняння (підтвердження відповідей фактами або цитатами з тексту).

 

 7. Визначення теми і головної думки твору.

а) формулювання теми, починаючи словами «У творі змальовується ...»
(трагічна доля дитини із бідної родини).

б) формулювання головної думки.

- Який з двох початків ви обрали б для формулювання головної думки:

«У творі схвалюється ...» (сила духу маленької дитини).

«У творі засуджується ...» (підступність, байдужість до чужого горя, такі умови життя, таке суспільство, де можливі жорстокість до меншого і слабшого).

 

ІІІ. Заключна частина.

  1. Підсумки уроку.

- Тепер ви можете пояснити, чому епіграфом до уроку я взяла народне
прислів'я «Малий тілом, та великий духом»?

- Чи не змінив хтось з вас своєї думки щодо вини Федька у цьому
трагічному випадку? (якщо під час прийому «Обери позицію» не дійшли
спільної думки).

  2. Д/з:  ст. 146-153 – читати;  переказати уривок, який вас найбільше

схвилював.

  3.Оцінювання роботи учнів на уроці.

 

docx
Додав(-ла)
Копица Ніна
Додано
4 березня 2021
Переглядів
519
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку