Урок української мови 5 клас "Есей про красу та милозвучність української мови"

Про матеріал

Завдання: поглибити знання учнів про вид тексту – есей, розвивати вміння висловлювати свою думку, обґрунтовувати її, виражати своє ставлення до предмета висловлювання; розширити відомості учнів про рідну мову, сформувати поняття про багатство і красу української мови; формувати вміння аналізувати висловлювання, складати невеликі тексти відповідно до комунікативного завдання, визначати засоби, що збагачують нашу мову, доречно використовувати їх у власному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти осмисленню краси й багатства рідної української мови.

Перегляд файлу

Есей (розмірковування в довільній формі) про красу й милозвучність української мови (5 клас)

Мета:  поглибити знання учнів про вид тексту – есей, розвивати вміння висловлювати свою думку, обґрунтовувати її, виражати своє ставлення до предмета висловлювання; розширити відомості учнів про рідну мову, сформувати поняття про багатство і красу української мови; формувати вміння аналізувати висловлювання, складати невеликі тексти відповідно до комунікативного завдання, визначати засоби, що збагачують нашу мову, доречно використовувати їх у власному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти осмисленню краси й багатства рідної української мови.

Внутрішньопредметні зв’язки

Лексикологія і фразеологія: засвоєння нових слів, утворених різними способами.

Культура мовлення і стилістика: використання в мовленні спільнокореневих слів, слів-синонімів, фразеологізмів.

Текст (риторичний аспект): доречне використання художніх засобів мовлення у тексті; роль художніх засобів у розкритті задуму висловлювання.

Тип уроку: урок розвитку мовлення

 

ХІД УРОКУ

 

  1. Організаційний момент

Доброго і радісного дня бажаю учням і гостям.

Розпочинаєм наш урок – до знань і успіху це вдалий крок.

Вступне слово вчителя. Любі діти, наш  народ  має  давню  історію,  він  витворив оригінальну й неповторну культуру, відому всьому світові.  А найголовнішою  його  ознакою,  що  дає  йому право називатися нацією, є мова - його найбільша духовна цінність, його суть, основа його буття. Мова - це  найдорожчий  скарб,  переданий  українцям  сотнями  й сотнями  попередніх  поколінь,  виплеканий  у  давньому переказі, у народній пісні, у влучній приказці.

  1. Ознайомлення учнів з ТЕМОЮ та ЗАВДАННЯМИ уроку.

2.1. Запис дати, теми уроку.

Оголошення епіграфа уроку

Поки жива мова в устах народу, до того часу живий і народ

К.Ушинський

2.2. Робота з епіграфом.

ІІІ. Розвиток неперервної пошукової пізнавальної активності учнів. Перевірка домашнього завдання

Випереджуюче завдання: вивчити напам’ять вірш про мову

Декламування віршів (додаток 1)

Вчитель. Молодці, ви гарно справилися із цим завданням. Переходимо до наступного етапу уроку.

ІV.  Систематизація знань учнів

4.1. Запитання до учнів.  Що робить українську мову красивою та багатою?

Відповіді учнів:

- багата синоніміка на рівні слів та речень;

- велика багатозначність слів, пряме та переносне значення слів;

- милозвучність: чергування сполучників та прийменників,спрощення у групах приголосних;

- зменшено-пестливі та збільшено-згрубілі форми слів.

 - Фразеологізми (тримати язик за зубами, теревені справляти, ляси точити, набрати води у рот, співати соловейком, додержатись  слова)

- Епітети  (мова дзвінкоголоса, солов’їна, рідна, мила та ін..)

 

4.2. Творче завдання

1. До слова мова підібрати спільнокореневі слова

(Мова, розмова, мовчки, мовити, мовлення, мовний, мовчати, мовчання, мовчазний, домовленість, замовкати, змовлятися, примовка, мовляв, скоромовка, умовляти, промовець, промовистий, замовляти, змова,  передмова, мовознавець, безмовний, невгамовний, обмова, обмовка,  обмовлятися, зумовлювати)

Запис у зошити. Учні зачитують підібрані спільнокореневі слова

2. Зробити фонетичний розбір слів: мовлення, мовознавець (біля дошки)

3. Зробити розбір слова за будовою: примовка, мовний, мовознавчий (біля дошки)

4. Утворити та записати синонімічний ланцюжок до слова Україна

(Україна – країна, рідний край, Батьківщина, держава)

Вчитель. Ми можемо з гордістю сказати, що таких довгих синонімічних рядів та спільнокореневих слів не має жодна мова світу. Українська лексика творилися нашим народом впродовж багатьох тисячоліть.

Я пропоную вам прослухати пісню «Українська мова» та звернути свою увагу на епітети, підібрані до слова мова.

4.3. Словниковий диктант

барвінкова, пустотлива, дзвінка, грайлива, мелодійна, легка, сонячна, проста, веселково-ніжна, морозно-сніжна, лебедина, одна-єдина, калинова, дивна, загадкова

4.6 Вибіркова робота (усно)

Діти реагують сплеском долоньок на слова, які називають правильну та багату мову

Барвиста, безграмотна, бездоганна, відшліфована, розкішна, убога, засмічена, неповторна, кострубата, живописна, незграбна, чародійна

4.7. Ігрове дослідження-моделювання (на картках початок вислова)

Завдання: знайти продовження народних висловів (проектується на екрані)

Хто мови своєї цурається,                    … хай сам себе стидається.

Птицю пізнати по пір'ю,                       … а людину по мові.

Рідна мова - не полова:                         … її за вітром не розвієш.

Більше діла —                                        … менше слів.

Будь господарем                                    … своєму слову.

Вчитель. Отже, виконавши ряд завдань, ви переконалися, що наша мова багата та мелодійна. А зараз пропоную вам відпочити та провести гру "Я люблю…" ( створює комфортну взаємодію між учнями класу, вчить шукати однодумців і зменшує напругу)

Гру розпочинає вчитель, який стає в центрі класної кімнати, простягає дві руки в різні боки і каже: «З одного боку — я люблю яблука, а з другого боку — я люблю малювати». Той чи та, хто теж любить яблука, підходить і бере вчителя за руку та продовжує: «З одного боку — я люблю яблука, а з другого боку — я люблю сніг». Так продовжуємо грати, поки до цього ланцюжка не приєднаються всі діти.

 

Вчитель. Відпочили? А тепер за роботу. Переходимо до наступного етапу уроку.

 

V.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Повідомлення про есе. (спроектовано)

Есе́, есе́й (фр. essai — «спроба», «нарис») — невеликий за обсягом прозовий твір, що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання і не претендує на вичерпне трактування теми.

Метод «Прогнозування». Визначення теми есе. (відповіді учнів)

Вчитель. Я гадаю, що проведена на уроці робота допоможе вам скласти есе про красу та милозвучність української мови.

  1. Правила написання есе. (спроектовано)

Для написання есе потрібно пройти 3 етапи:

 1 етап – збір інформації для есе

2 етап -  аналіз інформації

3 етап – висловлення  власної думки

  1. Збір інформації.

А) - Поміркуйте, навіщо людині мова?

Метод «Кластер»

Б) Вправа «Ми – художники»

- А тепер уявіть себе художниками. Один із засобів, які вони використовують художники - колір. Ознайомтесь із інформацією про деякі кольори.

                           Білий – відкритість

Чорний – біль

Сірий – смуток

Червоний – наполегливість

Рожевий – дружелюбність

Коричневий – надійність

Жовтий – радість життя

- Які кольори ви б використали, щоб намалювати мову? Обґрунтуйте свою думку.

(Діти на дошці на карту України прикріплюють квіточки певних кольорів)

5. ІІ етап - Аналіз інформації. Я пропоную прослухати учнівський твір, який допоможе вам скласти власне висловлювання

Українська мова вважається найбільш милозвучна у світі. Вона дивує й захоплює багатством словника. Цією мовою були написані неперевершені твори Шевченка, Франка, Лесі Українки, Коцюбинського. Українське слово живе в піснях мого народу. Воно вводить нас у чарівний світ народної творчості, вчить любити рідний край, велику Батьківщину.

6. Висловлення власної думки (усно/письмово)

Вчитель. Отже, до роботи. Усно чи письмово висловіть власну думку у жанрі есе про красу та милозвучність української мови.

 Самостійна робота – запис есе

7.  Учні зачитують есе

VІ. Оцінювання. Підсумок уроку.

Метод «Незакінчене речення»

Я люблю рідну мову тому…

Мені сподобалося…

Тепер я знаю…

 

VІІ. Домашнє завдання

  1. Дібрати 4- 5 висловів про мову, вивчити їх напам’ять.
  2. Скласти есе на тему «Чистіша від сльози вона хай буде!»

 

 

Додаток 1


РІДНА МОВА
Велична, щедра і прекрасна мова, 
Прозора й чиста, як гірська вода, — 
То України мова барвінкова, — 
Така багата й вічно молода. 
Вона, як ніжна пісня колискова, 
Заходить в серце й душу з ранніх літ, 
Ця мова, наче пташка світанкова, 
Що гордо лине в свій стрімкий політ. 
Юлія Косинська

РІДНЕ СЛОВО

Барвінково, волошково 
В небі світиться зоря. 
Починаймо рідне слово 
Зі сторінки «Кобзаря». 
Рідне слово любить ненька, 
І співає: «Люлі-лю». 
Так любив його Шевченко, 
Так і я його люблю.
А.  Камінчик

 

 

 

 

 

ЛЮБІТЬ РІДНУ МОВУ
Мова — краса спілкування, 
Мова — як сонце ясне, 
Мова — то предків надбання, 
Мова — багатство моє.
Мова — то чиста криниця, 
Де б'є, мов сльоза, джерело, 
Мова — це наша світлиця, 
Вона як добірне зерно.
Мова — державна перлина, 
Нею завжди дорожіть: 
Без мови немає країни — 
Мову, як матір, любіть!
Ф. Пантов

РІДНА МОВА
Разом із щастям і журбою
Зеленим листом шелестить,
У небі яснім над водою
Нам рідна мова мерехтить.

Це символ мудрості твоєї,
Моя Вкраїно. Він горить!
Тож мови рідної своєї
Не відцураймось ні на мить!
К. Коврик

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.7
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 12
Оцінки та відгуки
  1. Губар Алла Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Підлужна Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Ланная Наталия
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Шинкарьова Ніна
    Дякую. Хороший конспект.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Криницька Ольга
    Хороший конспект. Нічого зайвого, учням не буде нудно.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Терпак Ольга Василівна
    Розробка змістовна. Дякую!
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Колеснік Олена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Скидан Вікторія Анатоліївна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  9. Турчинова Олена Олегівна
    Гарна розробка! Обов'язково скористаюся! Дякую)
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  10.  Viktoria
    Гарний урок, дякую за ідею.
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  11. Базильська Надія Михайлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  12. Стадник Алла
    Чудова розробка уроку! Дякую Вам)
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 9 відгуків
docx
Додано
11 березня 2018
Переглядів
78518
Оцінка розробки
4.9 (12 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку