Виховна мета уроку - розповісти про зимові розваги і зацікавити дітей, більше проводити часу на вулиці взимку. Цьому сприяє жартівливо-творча робота, фонетичний диктант, робота з картками. Мотивація і завершальне слово - власні вірші.
Іржавецький НВК «ЗНЗ-ДНЗ» І-ІІ ступенів
План-конспект
уроку української мови
у 5 класі
на тему:
Вимова наголошених і ненаголошених голосних. Ненаголошені голосні [е], [и], [о]
в коренях слів.
Підготувала
Хоменко Н.М
Тема: Вимова наголошених і ненаголошених голосних, позначення їх на письмі. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] в коренях слів
Мета:
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Епіграф уроку:
Зимонько-голубонько,
В білім кожушку
Любимо ми бігати
По твоїм сніжку.
Л.Забашта
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Робота біля дошки
Записати слова. Поділити їх на склади та на частини для переносу. Записати ці слова фонетичною транскрипцією
Дозвілля, сніжинка, прогулянка, веселощі.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання
Є наголос у слові,
Є букви голосні.
Про правильну вимову
Розкаже врок мені.
Записати в зошити тему уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда
ІV. Вивчення нового матеріалу
Творчо-пошукова робота (дошка)
Зробити звуковий запис поданих слів. Вказати голосні звуки, що вимовляються нечітко.
Голубити, село, зимовий.
Пояснити причину нечіткої вимови завдяки табличці на с.107(колективне опрацювання з коментарем учителя)
V. Виконання вправ на закріплення
Жартівливо-творча вправа (усна)
«Всіх скоромовок не перемовиш, не перевискоромовиш»
Прочитати вголос скоромовки, правильно вимовляючи голосні звуки. Які голосні у ненаголошених складах вимовляються чітко? Які – нечітко?
На лужок ішов сніжок,
Вбрав лужок у кожушок.
По лужку стрибав Дружок,
І пошкодив кожушок.
Дуже бідкався лужок,
Що подерся кожушок.
- Не журись, -
Втішав сніжок,
- Підлатаю кожушок.
Сніг у ситі сіють-віють,
Щоб із борошна пороші
Пиріжки спекти хороші.
Колективна робота з підручником (с.109)
Фонетичний диктант (дошка)
Записати слова фонетичною транскрипцією:
Зимовий, кожух, крижаний, снігур, завірюха.
Робота з картками
Картка №1
Записати слово, вставляючи пропущену букву. Змінити слово так, щоб сумнівний ненаголошений голосний випав
Груд..нь
Скласти речення з утвореним словом
Картка №2
Записати слово, вставляючи пропущену букву. Змінити слово так, щоб сумнівний ненаголошений голосний випав
Січ..нь
Скласти речення з утвореним словом
Картка №3
Записати слово, вставляючи пропущену букву. Змінити слово так, щоб сумнівний ненаголошений голосний випав
Віт..р
Скласти речення з утвореним словом
Картка №4
Записати слово, вставляючи пропущену букву. Змінити слово так, щоб сумнівний ненаголошений голосний випав
Тижд..нь
Скласти речення з утвореним словом
Картка №5
Записати слово, вставляючи пропущену букву. Змінити слово так, щоб сумнівний ненаголошений голосний випав
Хлоп..ць
Скласти речення з утвореним словом
Творча робота
Придумати розповідь на тему:
«Зима-веселунка несе подарунки».
Розподільний диктант
Випишіть слова зі вставленою буквою и у ліву колонку, зі вставленою буквою е — у праву:
В…с…литися, хв…люватися, оп…нитися, справ…дливий, розп…тати, тр…мати, дал…чінь, дят…л, в…ршина.
VІ. Підбиття підсумків уроку
Слово вчителя
На деревах білий іній,
Кущ — мов білий їжачок,
На паркані синім- синім,
Безліч білих голочок!
Гарно дітки потрудились,
Слухались увесь урок,
Але, мабуть, вже стомились,
Тож, чекаймо на дзвінок.
Самооцінювання учнів
VІІ. Домашнє завдання
§33, вправа 235
1