Конспект уроку
з історії України
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Утворення СРСР: наслідки для України. Адміністративно-територіальний поділ УСРР.
Мета: охарактеризувати причини утворення СРСР; розкрити позицію керівництва УСРР щодо створення СРСР; визначити наслідки утворення СРСР для України; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичними картами, вміння співпрацювати в парах та малих групах; формувати інтерес до історичного минулого Батьківщини.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
оперувати хронологічним та понятійним матеріалом теми;
-
характеризувати діяльність Х. Раковського;
-
вказувати наслідки входження УСРР до складу СРСР;
-
показувати на карті зміни в адміністративно-територіальному устрої України.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, ілюстрації до теми, відеоролик.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Робота з історичною картою.
-
райони, що найбільше постраждали від масового голоду 1921 – 1923 рр.;
-
головні райони антибільшовицького повстанського руху в 1921 р.;
-
Холодний яр та Чорний ліс.
-
Робота з таблицею.
-
Розгляньте зображення.
-
Назвіть історичних діячів.
-
Розподіліть між ними факти біографії.
Йосип Сталін
|
Християн Раковський
|
В, Д
|
А, Б, Г
|
А. Уклав угоду з Американською адміністрацією допомоги.
Б. Голова Ради народних комісарів України.
В. Генеральний секретар ЦК ВКП (б).
Г. Був союзником Лева Троцького.
Д. Засновник тоталітарного режиму в Росії.
3. Бліцопитування.
1) Як називали заможних селян? (куркулями)
2) Як називали повстанський рух у 1921 р.? («куркульський бандитизм»)
3) Природний катаклізм, що ударив по основних хліборобських регіонах? (посуха)
4) «Комітети незаможних селян» у Росії. («комбєди»)
5) Коли у Росії були скасовані «комітети незаможних селян»? (у 1918 р.)
6) У яких роках відбувся масовий голод в Україні? (1921 – 1923 рр.)
7) Неурядова організація в США, створена для надання допомоги потерпілим від світової війни Європейським країнам. (АРА)
8) Кількість померлих від голоду, станом на березень 1922 р. (4 млн.)
9) Коли було підписано союзний робітничо-селянський договір? (28 грудня 1920 р.)
10) Коли була заснована договірна федерація? (влітку 1919 р.)
11) Яку посаду заснував В. Ленін у квітні 1922 р. ? (генерального секретаря)
12) Хто зайняв місце Х. Раковського? (Влас Чубар)
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Робота з візуальними джерелами.
-
Розгляньте зображення. Що їх об’єднує? (Радянський Союз)
-
Що вам відомо про цей період нашої історії?
-
Сьогодні ми дізнаємося коли виник СРСР та визначимо наслідки цієї події для України.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=2p7PGaQyeSo
-
Коли було створено СРСР? (6 липня 1922 р.)
-
Чому офіційним днем створення СРСР вважають 30 грудня 1922 р.?
-
Чи дійсно держави, що входили до СРСР були автономними? (Ні)
-
Які нові органи влади виникли з липня 1922 р.?
-
Хто очолив Раднарком? (В. Ленін)
-
З якої причини В. Ленін не брав участі в управлінні державою? (хвороба)
-
Між ким розгорнулася боротьба за владу? (Й. Сталін та Л. Троцький)
-
Хто з них переміг? (Й. Сталін)
-
Яка доля спіткала противників Й. Сталіна? (Вій усіх стратив)
-
Робота з текстом підручника.
-
Опрацюйте текст підручника на с. 158 – 159.
-
Дайте відповіді на запитання.
-
Які держави підписали резолюцію про створення Радянського Союзу? (Російська, Закавказька федерації, Україна та Білорусія)
-
Коли було ухвалено Конституцію СРСР? (31 січня 1924 р. на ІІ з’їзді Рад Союзу РСР)
-
Коли виникла Кримська АСРР? (У жовтні 1921 р.)
-
Робота в парах.
-
Користуючись текстом підручника на с. 159, сформулюйте тези щодо адміністративно-територіальної реформи 1923 – 1925 рр.
Адміністративно-територіальний реформа 1923 – 1925 рр.
-
102 повіти замінили 53 округи;
-
1989 волостей – 706 районів;
-
Ліквідовано губернії;
-
Встановлено триступеневу систему управління: район округа центр.
-
Позначте на контурній карті області, що виникли на території України 1932 р. (Вінницьку, Київська, Дніпропетровська, Одеська та Харківська, Донецька та Чернігівська)
-
Робота з історичним джерелом (с. 161 підручника).
-
Прочитайте документ.
-
Поміркуйте: чому до договору внесено норму про вільний вихід із Союзу?
-
Які ще норми передбачав договір про створення Союзу?
-
Робота в малих групах.
-
Визначте наслідки створення СРСР для України, заповнивши таблицю.
Позитивні
|
Негативні
|
-
визнання територіальної цілісності України;
-
створення власного адміністративного апарату;
-
представники національних меншин отримали певні права на національно-культурне життя.
|
-
обмеження незалежності та звуження суверенності.
|
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Робота з історичною картою (с. 160 підручника).
-
Розгляньте карту. Визначте, якою була територія УСРР у 1922 р. Які зміни в адміністративно-політичному устрої відбулися у 1924 р.?
-
Порівняйте її з 1) Української Народною Республікою в кордонах заявлених Третім Універсалом Центральної Ради; 2) Українською Народною Республікою за Брестським мирним договором.
-
Вправа «Займи позицію».
-
Займіть позиції щодо твердження «Чим могла радянська Україна не увійти до складу СРСР і зберегти статус незалежної радянської республіки?». Свою точку зору аргументуйте.
-
Підсумки уроку.
-
Прийом «Анекта».
На уроці я працював
Своєю працею на уроці я
Урок для мене видався
За урок я
Мій настрій
Матеріал уроку для мене був
Домашнє завдання мені здається
|
Активно/пасивно
Задоволений/незадоволений
Коротким/довгим
Стомився/не стомився
Зрозумілий/незрозумілий
Корисний/некорисний
Цікавий/нудний
Легкий/важкий
Цікавий/нецікавий
|
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати с. 158 – 161 підручника.