Мета уроку - знайомити учнів з життєвим і творчим шляхом В. Скуратівського та закличками, які написав автор; удосконалювати навички виразного читання; розвивати уміння словами передавати побачене, пережите; збагачувати лексичний запас школярів; виховувати почуття любові до народних звичаїв та традицій.
ЧИТАННЯ, 3 клас
Тема: В. Скуратівський «Благослови, мати, весну зустрічати».
Мета: ● Формування предметних компетентностей:
ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом В. Скуратівського та закличками, які написав автор; удосконалювати навички виразного читання; розвивати уміння словами передавати побачене, пережите; збагачувати лексичний запас школярів; виховувати почуття любові до народних звичаїв та традицій.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, мистецтво, природознавство.
Обладнання: портрет В. Скуратівського, виставка книжок, фотоілюстрації весни, аудіозаписи закличок і гаївок.
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина.
Вправа: «Зичу всім добра»
Я всміхаюсь сонечку: «Здрастуй, золота!».
Я всміхаюсь квіточці – нехай вона росте.
Я всміхаюсь дощику: «Лийся, мов з відра!»
Друзям посміхаюсь я – зичу їм добра!
Аха-аха-аха-а де ж наша черепаха?
Оня-оня-оня – черепаха наша – соня,
Ів-ів-ів – до весняних теплих днів
Оню-оню-оню – не турбуйте нашу соню.
А) вправа: «скласти слова з літер слова».
Весняночка – сон, соня, весна, ясен, як, соя.
ІІ. Основна частина.
А) розповідь учителем казки.
За синім морем, за високими горами, в густому лісі на узліссі стоїть хатинка. Живе в цій хатинці старий, але дуже мудрий дідусь. А звати того дідуся – Рік. Є у нього чотири доньки. Та такі гарні, що й очей не можна відірвати: добрі, швидкі, ласкаві, але між собою не схожі. Найстарша сестра мете хуртовинами, полюбляє будувати чарівні снігові палаци і дарує дітлахам сніговиків. Це – Зима. Добра і весела, завжди з квітами і ягодами – це щедре Літо. Золотокоса красуня, в золотому намисті, що без пензля і без фарб скрізь малює золотом листя – це Осінь.
Відгадайте загадку і скажіть, як звали наймолодшу Рокову доньку?
І весела, яснолиця
Наймолодша сестриця.
Роботящу вдачу має –
Землю в зелень одягає.
Заквітчала луг, діброву,
Принесла у ліс обнову.
Відгадали, хто вона?
Ну, звичайно, це - …(весна)!
Б) актуалізація опорних фонових знань.
Вправа «Асоціативний кущ».
З чим асоціюється слово «весна»?
Отже, в усьому сказаному ви вже здогадались, що на уроці йтиметься про … (весну та її прикмети).
Сьогодні ми читатимемо…
Видаліть зайві слова і прочитайте ім’я, прізвище письменника та назву твору.
Вана Сильпо СКУдоРАзнаТІВвецьСЬКИЙ
БЛАГОСЛОВИ, гаївка МАТИ, веснянка ВЕСНУ закличка ЗУСТРІЧАТИ
(Василь Скуратівський «Благослови, мати, весну зустрічати»)
Учні: - Прихід весни був святом для наших предків. Весну закликали, її
прихід відзначали піснями та танцями. Раділи прильоту птахів,
теплу цвітінню природи.
Учні: - Народився Василь Тимофійович Скуратівський у жовтні 1939 р. на
Житомирщині в невеличкому хуторі. Дитинство припало на роки
війни, тому можна сказати, що воно не було щасливим.
Читання тексту учнями.
7. Перевірка первинного сприймання змісту твору.
1. Тонкі питання: - В березні наші предки відзначали новий рік? (Так)
- Матері випікали дітям печиво у вигляді ластівок? (Ні)
- Чи співали гаївки, веснянки у квітні? (Так)
- Веснянки та гаївки починалися і закінчувалися хороводом? (Так)
2. Словникова робота.
Левада Тужавіти Луки
Пращури Околиця Новолітування
Фізкультхвилинка
Беремо свої цеглинки і гайда до фізкультхвилинки.
Синій колір – покрутись,
Жовтий – навколо себе озирнись.
Червоний – покажи всім літачок.
Зелений – другу дай «кулачок».
Голубий – дістань до пальців ніг.
Оранжевий – покажи всім щирий сміх.
8. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.
1) Читання тексту учнями вголос.
Вправа «Ланцюжок».
2) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
- Коли діти просили дозволу у неньок зустрічати весну?
- Що випікали мами і бабусі?
- Що діти робили з цими символічними птахами?
- Коли співали веснянки і гаївки?
- Які сценки ставили дівчата?
3) Оцінювання результатів своєї читацької діяльності.
- Що найбільше сподобалося у прочитаному тексті? Чому?
ІІІ. Заключна частина.
1.Вправа «Закінчить речення».
- Пригадайте текст веснянки і закінчуйте фразу римами.
Ой, весно, весно, весно, днем … (красна).
Що ти нам, весно, …? (принесла)
Принесла я вам … (літечко),
щоб родилось … (житечко),
ще й червонії … (квіточки),
щоб квітчалися … (діточки).
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.
Прочитати текст на с. 160-161. За бажанням намалюйте до нього ілюстрацію.
3. А тепер підсумовуючі наш урок кожен із вас отримає печиво у формі жайворонка, яке випікли для вас матусі. І ви теж зможете запросити до нас весну.