Допомогти учням «відкрити» способи побудови графіка функції за допомогою похідної. Скласти загальну схему дослідження і побудови графіка функції. Розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, порівнювати, бачити аналогію задач.
Формувати єдину наукову картину світу.
Урок2.Тема: Побудова графіка функції за допомогою похідної.
Вчитель КЗШ№45-Ласкіна С.М
Тип: Урок засвоєння нових знань.
Мета: Допомогти учням «відкрити» способи побудови графіка функції за допомогою похідної. Скласти загальну схему дослідження і побудови графіка функції. Розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, порівнювати, бачити аналогію задач.
Формувати єдину наукову картину світу.
Хід уроку.
Ι- Організаційний момент.
ΙΙ- Пояснення нового матеріалу.
Проблема: Як побудувати графік функції у=3х-4х.
Давайте припустимо що графік деякої функції побудовано. Наприклад:
Питання вчителя |
Очікувана відповідь. |
- Які властивості функції визначають поведінку графіка функції?
-як знайти проміжки зростання, спадання функції? |
Треба дослідити функцію на монотонність. Якщо f '(x)>0 на проміжку (а;в), то функція зростає на (а;в). Якщо f '(x) <0 на проміжку (а;в), то функція спадає на (а;в). |
Питання вчителя |
Очікувана відповідь. |
- як знайти точки екстремуму? |
f '(x)=0, якщо f '(x) змінює знак з «+» на «-», то в т. х- максимум; якщо f '(x) змінює знак з «-» на «+», то в т. х- мінімум;
|
- як знайти точки перетину з осями? |
- з віссю ох: у=0; f (x)=0 - з віссю оу: х=0; у= |
- що можна сказати про графік парної функції, непарної функції.
|
|
Учні складають схему дослідження і побудови графіка функції:
Побудуємо графік функції у=3х-4х.
х
2. Точки перетину з осями координат. (; 0); (0;0).
(ЗРАЗУ ВІДМІЧАЄМО НА КООРДИНАТНІЙ ПЛОЩИНІ !)
3. Парність, непарність функції.
f (-x)= 3х+4х.
Функція ні парна, ні непарна.
f '(x)=0, f '(x)=12 х-12х; 12 х-12х=0;
х=0; х=1.
5. Зростання, спадання функції.
Функція зростає х, функція спадає
Відмічаємо на графіку точку (1;-1).
В точці (1;-1) графік має вигляд:
Будуємо графік функції.
Обговорення результату:
Питання класу. |
Очікувана відповідь. |
При дослідженні функції з’явилася Критична точка х=о. Можливо це точка перегину. Скажіть, як можна з’єднати дві точки, якщо відомо, що функція зростає? Якщо на проміжку (а;в) f ''(x)>0, то f (x) – угнута на проміжку (а;в). Якщо на проміжку (а;в) f ''(x)<0, то f (x) – опукла на проміжку (а;в). f ''(x)=0, x- точка перегину. |
|
Приклад: Побудувати графік функції у=х.
1. Область визначення функції. х
2. Точки перетину з осями координат - (0;0).
3. Парність, непарність функції.
f (-x)= -х. Функція непарна.
4. Критичні точки.
f '(x)=0, f '(x)=3х; 3х=0; х=0;
5. Зростання, спадання функції.
Функція зростає х
Можливий графік:
Треба провести дослідження на опуклість, угнутість.
Функція опукла: х, функція угнута х.
Точка (0;0)- точка перегину.
Отже графік функції у=х має вид:
Схему дослідження і побудови графіка функції можна розширити і записати так:
Ι похідної. Критичні точки. Зростання, спадання функції. Точки екстремуму.
Давайте повернемося до графіка функції
у=3х-4х
Проведемо дослідження за допомогою
ΙΙ похідної.
у ''=36 х-24х; 36 х-24х=0; 12х(3х-2)=0; Х=0; х=.
Функція опукла: х, функція угнута х.
Точки (0;0), () - точки перегину.
Отже графік функції у=3х-4х має вид:
ΙΙΙ-Робота в групах.
Побудувати графіки функцій і перевірити їх побудову за допомогою програми GRAND 2:
Група 1: у=х-3 х
Група 2: у=2 х-х
Група 3: у= х-4 х.
ΙV-Підсумок уроку.
Питання:
V- Домашнє завдання.
Дослідити та побудувати графіки функцій:
( N- власний варіант)