Урок з англійської мови для 3кл. на тему:"Мій робочий день."

Про матеріал

Мета. Навчати учнів висловлюватись у зв'язку із запропонованою

ситуацією. Практикувати у вживанні Present Simple Tense в усному

мовленні.

Розвивати пам'ять, увагу, уяву, навички усного мовлення.

Виховувати доброзичливу атмосферу у класі.

Перегляд файлу

 

Класс:3

Тема. Мій робочий день

Мета. Навчати учнів висловлюватись у зв’язку із запропонованою

           ситуацією. Практикувати у вживанні Present Simple Tense в усному

           мовленні.

            Розвивати пам’ять, увагу, уяву, навички усного мовлення.

           Виховувати доброзичливу атмосферу у класі.

Обладнання. Малюнки, опорні схеми, картки, підручник.

Тип уроку: Урок закріплення та систематизації знань, умінь та навичок.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

   1. Привітання.

T: Good morning my dear pupils!

Ps: Good morning!

T: How are you?

Ps: We are fine, thanks.

T: Let’s start our lesson.

2Повідомлення теми та мети уроку.

T: Today you’ll speak about our everyday activities – at school

     and at home. The topic of our today’s lesson is “Myworking day”.

 3. Уведення в іншомовну атмосферу.

T: What day is it today? Do you like Wednesday? Why do you like Wednesday? Is it a wonderful day today? And what about you …, is it a wonderful day today?

II Основна частина уроку

 

Метод „Мікрофон”

1. When do you get up?

2. What do you do in the morning?

3. Do you have breakfast at 8 o’clock?

4Do you play computer games at home?

5What do you do in the afternoon?

6. Do you listen to music or watch TV in the evening?

7When do you do your homework ?

8When do you go to bed?

 

T: And now I know what you like to do on weekdays?

     So, we work every day, we are busy. So, our day consists of morning, school, afternoon and evening.

Day

 

 

 

 

T: Let’s make a Mind Map (what do you do in the morning).

(Зі слів вибирають ті, які відносяться до того, що вони роблять вранці.)

T: I ask … to help me.

(wake up, wash, dress, clean teeth, have breakfast, go to school, play games, help Mum, listen to music, do homework, watch cartoons, have supper, have dinner, read books, read, write, speak, go to bed)

 

Morning: wake up, wash, dress, clean teeth, have breakfast, go to school

(Один учень підсумовує сказане)

P: I wake up at seven o’clock. Then I wash, dress, clean teeth and have breakfast.

    At 8 o’clock I go to school.

 

 

 

 

 

T: What lessons do you have at school?

    Do you have an English lesson?

PS: (answers)

T: We are at our English lesson. To enter the classroom you must show your

     knowledge.

 Гра „The chain”.

(Учні читають слова та утворюють словосполучення та речення).

lessons/ do, texts/ read, English/ speak, sums/ do, songs/ sing, and/ run/ jump, pictures/ draw

 Speaking

T: What do you do at school? Answer this question using these word-combinations.

What do you do at Maths lessons?

What do you do at English lessons?

What do you do at Reading lessons?

What do you do at Sport lessons?

What do you do at Art lessons?

T:     What do you do at home?

Ps: We have dinner at home.

 Фізкультхвилинка

T: Children, now our lesson is over and we have a break. Let’s sing and dance.

Song “Head and shoulders ,knees and toes”.

 Діалогічне мовлення

T: What do you usually have for dinner? Let’s work in pairs, make up the dialogue.

                   P1: Hello, …!

                   P2: Hello, …!

                  P1: What do you usually have for dinner?

                  P2: I usually have … And what about you?

                  P1: I usually have … for dinner.

                  P2: bye!

                  P1: Bye!

 

 Listening

T: Do you like to help your mother to cook dinner? What do you like  doing? Do you like to make salads?

Ps: (answers)

T: Let’s listen to the text and say what fruit and vegetables do the girls need for

     their salads?

Making salads

On Sunday my sister and I like to make salads. I like making  a fruit salad. I take three apples, two oranges, a banana and some cream.

My sister makes a vegetable salad. She takes two cucumbers, three tomatoes, an onion and some oil.

Come and enjoy our salads!

T: Listen again and make up sentences.

                                    two cucumbers

The girl likes making            a fruit salad

She takes                               some cream

                                              two oranges

                                              a vegetable salad

                                              three tomatoes

 

T: What do you do in the afternoon?

Afternoon: play games, cook dinner, help Mum, do homework.

 

 Reading.

T: Do you like to read in the evening?

Ps: (answers)

 

 

 

T: Do you have a penfriend? I’ve got a letter. It’s from Ann. Let’s read it and change pictures into the words. Then make up the text using the following parts of the text.

Hello, children!

How are you?

   On school days I …(прокидаюся) at 7 o’clock. I …(вмиваюся) and clean teeth. Then I … (одягаюся). I have breakfast and … (йду до школи) at 8 o’clock.

 We have got Maths, Reading, Sport, Art and English at school. After school I … (роблю домашнє завдання). On Monday I go to my … (теніс клуб).

In the evening I watch cartoons and read books. at 9 o’clock I … (лягаю спати).

Say hello to your family.

Yours Ann.

T: What do you do in the evening?

listen to music, watch TV, have supper, read books,

                go to bed.

III. Заключна частина уроку

1. Підсумок уроку

T: What things we do at school and at home.

2. Домашнє завдання

Write a composition on topic “My working day”.

T: The lesson is over.Good bye.

docx
Додано
31 липня 2018
Переглядів
1027
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку