Урок з літературного читання 3 клас Олександр Олесь «Бабусина пригода».

Про матеріал
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу Форма уроку: урок з елементами інсценізації Мета уроку: формувати: - компетентність «вміння вчитися»: розвивати вміння організовувати та контролювати свою навчальну діяльність; стимулювати прагнення здобувати знання; - предметну (читацьку) ознайомити з новим жанром – п’єсою, розширити знання про автора; формувати уявлення про побудову п’єси, особливості її читання
Перегляд файлу

30 листопада 2017 рік

1 урок

Літературне читання 

 

Тема уроку. П’єса. Діалоги, монологи у п’єсі. Дії у п’єсі.  Олександр Олесь  «Бабусина пригода».

 

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу

 

Форма уроку: урок з елементами інсценізації

 

Мета уроку: формувати:

  • компетентність «вміння вчитися»:

розвивати вміння організовувати та контролювати свою навчальну діяльність;

стимулювати прагнення здобувати знання;

  • предметну (читацьку)

ознайомити з новим жанром – п’єсою,

розширити знання про автора;

формувати уявлення про побудову п’єси, особливості її читання;

розвивати вміння читати в особах з урахуванням характеру дійових осіб;

вчити передавати інтонацією характер героїв; почуття дійових осіб.

  • інформаційно-комунікативну:

збагачувати словниковий запас,

розвивати вміння висловлювати свою думку;

  • здоров’язбережувальну:

 дотримуватися режиму навчальної праці ;

  • соціальну:

сприяти розумінню того,  що в  природі все взаємопов'язане.

 

Обладнання:

комп'ютерна  презентація, підручник, маски героїв казки (ведмедя, лисиці, каченят, собаки), хустина, записи на дошці, літери для аудіювання

 

Хід уроку 

 

  1. Організаційний момент. Емоційний настрой на урок

           1, 2, 3,4,5 Прошу всіх рівненько стать.

           Пролунав уже дзвінок, починається урок.

           Усміхніться всім навколо:

           Небу, сонцю. Квітам, людям.

           І тоді обов'язково

           День для вас пройде казково.

           І тепло своїх долоньок

           Я всім друзям віддаю

           І урок новий, цікавий.

          Я із радістю почну.

          Зараз сядуть всі дівчатка,

          А за ними і хлоп'ятка.

 

  1. Актуалізація опорних знань. Засвоєння нового поняття.

 

- Пригадаємо, що таке казка.

Казка – один з основних жанрів фольклору, вигадана історія із  щасливим кінцем і обов'язковою перемогою добра над злом. 

(слайд 2)

- А  сьогодні ми познайомимось з новим видом казки. 

- Відкрийте підручники на с.83. Як називається цей розділ? – казкою-п'єсою.

Давайте розберемось, що таке казка- п'єса. Прочитайте  статтю і олівцем підкресліть ознаки казки-п'єси.

 

Прийом «Незакінчене речення»

А зараз пограємо в гру, щоб перевірити які ознаки ви знайшли.  Я починаю, а ви продовжуєте.

У  п'єсі-казці  передано зміст через ….(розмови дійових осіб)

Дійові особи говорять … (діалогами або монологами)

Діалог – це …

Монолог – це…

У тексті п'єс є (описи місць подій, слова ведучого)

П'єса-казка – це казка у… (вигляді п'єси)

Чи чули ви слово пєса?  Де?  (З оголошень, відвідин театру) 

 

П' єса – це твір, який призначений для театральної вистави. (буває трагедія, комедія, драма)   А може бути і музичний твір

 

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку
  • А   з  якою п'єсою-казкою ми сьогодні познайомимося. Розгадайте  кросворд і дізнайтеся автора цієї казки

(слайд 3)

1)    Не говорить, не співає. А коли хто йде, господаря сповіщає.    (Собака)

2)   Живе в лісі, хижий, дикий. Душить курей та індиків. (Лис)

3)    Люблять плавати, пірнати. Як у качки діток звати? (Каченя)

4)    Це голубонька рідненька. Добра, мила та старенька. (бабуся)

5)    Ще не впав на землю сніг, він ховається в барліг. (Ведмідь)

 

- Собака, лис, каченя, бабуся, ведмідь – це герої твору  «Бабусина пригода» відомого українського письменника Олександра Олеся.

 

  1. Підготовка до вивчення нового матеріалу. Розповідь про Олександра Олеся

(слайд 4)

 

  • Олександр Іванович Кандиба (таким є справжнє прізвище Олександра Олеся) почав писати для дітей, коли у нього з’явився син Олег, якого він називав Лелекою. П’єсу-казку «Бабусина пригода» він створив для сина, з яким дуже любив гратися. До речі, син Олександра Олеся, відомий поет Олег Ольжич, був не лише літератором, а й знаним археологом. З його творами ви будете знайомитися в старших класах.

 

  1. Опрацювання п’єси-казки «Бабусина пригода»
    1.        Словникова робота
  • У п'єсі-казці « зустрінуться незнайомі вам слова.  Для того, щоб зрозуміти зміст казки, треба визначити, що вони означають. Прочитайте «ланцюжком»  слова 1 стовпчика та знайдіть до них  синоніми  з другого стовпчика.

(слайд 5)

  1.        Вправляння в орфоепічній вимові

- Закріпимо навички правильної вимови окремих слів. Для цього пограймо в гру «Луна». Я буду читати слова, а ви луною за мною повторюйте. 

(на дошці)

вглЕдите               пильнІше         бджілОк           дасИ      

чорнЕнький          голоснІше         прАліс           звичАй

пильнЕнько         ненАвиджу        танОчки           втрАпите 

  1.        Робота над інтонацією

-   В п’єсі важливо не лише прочитати слова дійової особи, але й передати за допомогою інтонації її характер, настрій, почуття.

Потренуймося читати   стовпчики з потрібною інтонацією.

(слайд 6)

  1.        Знайомство із структурою тексту

- Давайте роздивимось будову п'єси-казки О.Олеся.

 - Чи відрізняється вона від будови вірша, оповідання? (так).  Зараз              подивимось чим.

 Учні читають перелік дійових осіб, звертаю увагу на слова, які винесені посередині кожної строфи.

- Діти, зверніть увагу на слова, які винесені посередині кожної строфи.

- Прочитайте їх.

- Що означають ці слова? (Це назва або ім’я дійової особи, яка має промовляти ці слова)

- Як ви думаєте, яка Бабуся? (добра, врівноважена, турботлива). З якою інтонацією ми будемо читати її слова?

- Каченята (маленькі, беззахисні, веселі) ). Як прочитаємо?

- Лис (хитрий, воровитий).  Який настрій допоможе передати характер?

- Ведмідь (сердитий, незграбний ).  Який тембр голосу виберемо?

- Песик (чесний, хоробрий) ). З якою інтонацією ми будемо читати

- Знайдіть слова в дужках. Це, діти, вказівка автора щодо інтонації, темпу мовлення чи дії героя. (читають та показують)

-    - Знайдіть дрібніші літери. Кому вони належать ці слова? (Автору. 

    За допомогою такого шрифту автор дає вказівки щодо руху героїв, описує місце подій)

  1.        Первинне ознайомлення з текстом

- Слухайте п'єсу-казку, визначте, який настрій викликає вона у вас?

-Зараз ми будемо читати цю п'єсу-казку за особами біля дошки. Ви будете справжніми акторами, а я режисером і автором. Актори повинні читати слова, відображаючи характер, голос, дії свого героя.

      Читання за особами

 

Фізкультхвилинка

Уявіть , що ви маленькі каченята, пасетесь весело на лужку. Вам так радісно , що хочеться танцювати. Затанцюймо танок веселих каченят ( під музику діти танцюють «Танок веселих каченят»).

(слайд 7)

 

  1. Узагальнення і систематизація знань
    1.        Аудіювання

- Зараз ми перевіримо як ви зрозуміли текст.

1.  Оберіть місце події

    А)  ліс    б) лук   в) гора

2. Від кого застерігала бабуся каченят?

    А) від Лиса        б) від Вовка       в) від Ведмедя

3.  Хто наблизився до Бабусі під час сну?

    А) Песик    б) Лис       в)  Ведмідь

4. Чим бабуся задобрила Ведмедя?

    А) цукерками     б) медом       в) печивом

 5. Яку допомогу запропонував  Ведмідь  Бабусі?

      А) пас каченят

      Б)  поміг нести торбинку

      В) зловив лиса

  6. Бабуся та Ведмідь потоваришували, бо…?

       А) запросили один до одного в гості

       Б) подарували один одному подарунки

       В) почали співати

(слайд 8, 9, 10)

 

  1.        Діалог з героями-акторами. Інтерв’ю

Запитання до бабусі.

-         Чи шкода було віддавати Ведмедику мед?

-         Чому вирішили відпустити Лиса?

-         Ви будете товаришувати  з Ведмедиком далі?

Запитання до Лиса.

-         Чому ти напав на каченят?

-         Кого ти боїшся більше, Ведмедя чи бабусю?

-         Чи будеш знову нападати на каченят?

Запитання до Ведмедя.

-         Які смаколики тобі до душі?

-         Чому ти захистив каченят від Лиса?

-         Ти  приходитимеш  в гості до бабусі? 

 

  1.        Робота над прислів’ями 
  • Як стали жити бабуся та ведмідь? Розкажіть про їх стосунки.
  • Який  повчальний зміст цієї казки?
  • Яке прислів’я найбільше підходить до п’єси – казки?

Без трудів не їстимеш пирогів ( - )

Не гостри зуби на чуже (+)

У єдності  сила  (+)( стосунки людини з природою повинні бути дружні)

(слайд 11)

 

  1. Підсумок уроку
    1.        Бесіда
  • Про який жанр ви сьогодні дізналися?
  • Де він використовується?
  • Хто автор п’єси, яку ми сьогодні читали?
  • Чого вона нас навчає?
    1.        Гра «Продовж речення»

Гарно працювали. Ніби й справді ми сьогодні в театрі побували. Давайте перевіримо,чи все запам’ятали .

Я почну , а ви продовжіть:

 

Тихо музика лунала

У театрі йде….(вистава)

Світло гасне і на ….(сцені)

Відбувається прем’єра

Грають ролі там…(актори)

Всім відомі й невідомі.

Ти тихенько там сиди

Не вставай і не….(ходи,сміти)

А закінчиться вистава

Можеш вигукнути…(Браво!)

 

  1.        Рефлексія 
  • Тож і я вам сьогодні говорю «БРАВО!» І на нашій дошці сяють сонечка.

 

  1. Домашнє завдання
  • Прочитати в родині казку за особами с. 83-89

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

а    б     в

 

а    б     в

а    б     в

а    б     в

а    б     в

а    б     в

 

 

docx
Додано
15 січня 2019
Переглядів
7075
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку