Ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки.Формувати в них читацькі навички шляхом виконання спеціальних вправ та в процесі роботи над текстом, я також уміння диференціювати ознаки доброго і лихого; збагачувати мову дітей новими словами та виразами, розвивати їхнє мовлення, уміння доводити свою думку; виховувати доброзичливе ставлення до людини, бажання творити добро.
Тема. Раз добром налите серце вік не прохолоне.
За твором А, Дімарова «Для чого людині серце»
Мета. Ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки;
Формувати в них читацькі навички шляхом виконання спеціальних
вправ та в процесі роботи над текстом, я також уміння диференцію-
вати ознаки доброго і лихого; збагачувати мову дітей новими слова-
ми та виразами, розвивати їхнє мовлення, уміння доводити свою
думку; виховувати доброзичливе ставлення до людини, бажання
творити добро.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Поділ учнів на групи.
Правила роботи в групах.
ІІ.Актуалізація опорних знань та вмінь.
Гра «Розсипанка».
прислів׳я.Поясніть, як ви його розумієте.
Прислів'я.
Технологія «Асоціативний кущ» .
Тепло
Чистота Щастя
Краса Радість
Посмішка Добро Допомога
Співчуття Підтримка
Доброзичливість
Любить прощає
Добре щире ніжне
Дарує холодне
Серце
Вірне сумує
Б׳ється турбується болить
Байдуже гаряче
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Представлення очікуваних результатів.
Учні висловлюють свої очікування.
Хочу дізнатися:
Хочу навчитися:
Я ціную:
* нові знання;
* думку товаришів;
* корисні поради.
- Отже, казка А. Дімарова допоможе нам сьогодні.
ІV. Осмислення нового матеріалу уроку.
Ознайомлення із життям та творчим шляхом А.Дімарова.
1. Технологія «Навчаючи вчуся».
Підготовлені учні розповідають у своїй групі про життя та творчість
А.Дімарова, потім переходячи до іншої групи і так доти, поки кожна група
не будуть ознайомлені із цією інформацією.
Анатолій Андрійович Дімаров народився 17 травня 1922 року у м. Миргороді на Полтавщині в сім׳ї вчителів. У 1940 році закінчив школу і пішов до армії.
22 червня 1941 року, коли почалася війна, рядовий А. Дімаров пішов
захищати Батьківщину і був поранений.Одужавши після поранення, разом з
іншими юнаками організував партизанську групу. Нагороджений бойовими
медалями.
Після війни Анатолій Андрійович закінчив Львівський педагогічний
інститут, працював кореспондентом у газеті та редактором у видавництві.
Друкуватися А.Дімаров почав з 1944 року. Перша його книжка – збірка
оповідань «Гості з Волині», наступна – «Дві Марії». Відтоді вийшло
більше десятка збірок оповідань, повістей, романів.
Анатолій Дімаров багато пише для дітей.Відомі його збірки оповідань «Через
місточок», «Блакитна дитина», казки «Для чого людині серце», « Про хлопчика,
який не хотів їсти».
2.Перевірка засвоєння знань про життя та творчість А.А.Дімарова.
Технологія «Незакінчене речення».
3. Робота над змістом казки А.Дімарова «Для чого людині серце».
1)Словникова робота в групах.
- Навчіться в групах правильно читати слова:
* Найлютіший, назбиралося, крижане;
* ненавидіти, вагаючись, жевріючи;
* переборола, одноплемінників,дошкулили.
- Поясніть значення слів.
Вагатися – виявляти нерішучість у чомусь, не наважуючись щось зробити.
Крижане – зроблене з льоду, криги.
Жевріти – горіти без полум׳я, тліти.
Дошкулити – завдати комусь неприємностей, шкоди.
Володіння – територія, що комусь належить.
Ринути - швидко разом почати рухатися, напасти, кинутися.
4.Читання окремих частин тексту «ланцюжком».
5. Переказ частин тексту.
- Перекажіть текст за аналогією.
І частина: «жило плем׳я», «нічого не робили», «не мали сердець», «радість, гнів»,
«невеличка дівчинка», «капають сльози», «переборола свій страх».
ІІ частина: «ллються сльози», «заблудилася, не знаю, як вийти», «і степи, і гори, і
моря», «спершу виведи мене», «побіг- пострибав попереду».
ІІІ частина: «давай перепочинемо», «дай мені серце», «бо я без нього помру», «в
місці є лікар», «важлива наукова робота», «ринуться міняти серця».
ІV частина: «зустів їх лікар», «незвичайне прохання», «різні серця», «серце злої
людини», «блискуче,як пластмасова кулька», «серце байдужої людини».
V частина: «дивовижне серце», «серце, яке дбало про себе», «серце доброї людини»,
«розсік дерев׳яні груди», «незвично почував себе чоловічок», «одноплемінники не
могли відчути».
VІ частина: «сонний ліс», «синів нерухомо хлопчик», «оглянувся безпорадно», «по-
думав у розпачі», «спалахнуло,загорілося яскравим полум׳ям», «довго горів,зігріваю-
чи», «звівся і пішов», «бо мені вас жаль».
6.Обговорення змісту тексту з елементами вибіркового читання.
- Де відбулися події?
- Чому дерев׳яні чоловічки не мали ніяких почуттів?
- Як змінилося життя дерев׳яного чоловічка, коли лікар вставив йому в груди серце
доброї людини?
людини;байдужої;егоїстичної.
7. Творча робота в групах.
- Подумайте, яке серце за кольором, матеріалом підходить до слів:
* байдуже (жовте, зморщене, некрасиве);
* егоїстичне (блискуче,гладеньке);
* жорстоке (чорне);
* зле (похмуре,сіре, наче з каменю);
* добре (велике,світле).
8. Гра «Добре і погано».
- У своїй групі заповніть таблицю.
Що дає людині серце.
доброго |
поганого |
* життя |
* різні хвороби |
* почуття |
хвилювання,переживання |
* відриває душу |
|
9.Технологія «Аргумент».
Після заповнення таблиці учні висловлюють свої аргументи: «Я думаю...», «Ми вва-
жаємо...».
10.Технологія «Сенкан».
- Пригадайте, які асоціації викликає у вас слово «серце».Складіть сенкан до поняття
«серце».
Серце.
Велике, світле.
Б׳ється, турбується, любить.
Серце – душа людини.
Сердечність.
V. Підсумок уроку.
Рефлексія уроку.
Очікування учнів.
Робота із «сердечками доброти».
відчуваєте у своїх долоньках.Відчуваєте, яке тепло вони випромінюють? Розплющіть очі. Нехай тепло і доброта ваших сердець не затримуються в долоньках. Подаруйте їх іншим людям, знайомим і незнайомим, рідним і друзям, однокласникам чи гостям.
Діти дарують сердечка.