Урок №21 9 –А 21.11. 9 –Б 21.11.
Тема: Розділові знаки між частинами складносурядного речення
Мета:
навчальна: навчити учнів правильно ставити розділові знаки між частинами складносурядного речення й обґрунтовувати їх;
розвиваюча: розвивати вміння знаходити й виправляти пунктуаційні помилки на вивчені правила; розвивати творчі вміння й навички будувати складносурядні речення;
виховна: виховувати в учнів любов до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: мультимедійна презентація, мультимедійний проектор, роздатковий матеріал (індивідуальні картки, картки для самоперевірки)
Форми та методи роботи: фронтальне оппитування, пояснювальний диктант, синтаксичний розбір, робота з підручником, система тренувально-творчих завдань, індивідуальна робота, дослідницько-пошукова робота.
ХІД УРОКУ
І.Організація класу до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
2. Фронтальне опитування:
1) Які речення називаються складносурядним?
2) Як поєднуються між собою частини складносурядного речення?
3) Які групи сполучників сурядності?
4) Які смислові зв’язки існують між простими реченнями у складносурядному?
Записати речення, підкреслити в них граматичну основу, визначити смислові зв’язки між частинами складносурядного речення, намалювати схеми, пояснити розділові знаки.
Отже, діти, сьогодні на уроці ми з вами з’ясуємо, чому в останньому реченні ми поставили тире, а в третьому частини складносурядного речення не поєднуються розділовим знаком.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.
IV. Оголошення теми уроку. (Слайд № 1)
Визначення учнями очікуваних результатів (Слайд № 2 )
V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу. (Дослідницько-пошукова робота) Діти, на 73 – 74 сторінках підручника подано теоретичний матеріал. Зараз ви самостійно опрацюєте і знайдете відповіді на питання: коли кома у ССР ставиться, а коли – ні, та які ще розділові знаки можуть бути в ССР. Доведіть це на прикладах. (Учень пояснює, записує на дошці речення до кожного правила, малює схему)
Щойно ви прочитали та пояснили, які розділові знаки ставляться між частинами складносурядного речення. А тепер закріпимо опрацьований матеріал.
Виконаємо вправу 86 (усно).
Порівняємо подані в двох колонках речення. Обґрунтуємо вживання в кожному розділових знаків.
Отже, кому не ставимо між частинами ССР, якщо є спільний для обох частин другорядний член речення. (У прочитаних реченнях спільним другорядним членом виступає обставина)
Вправа 87 (1, 2, 5 речення)
1.Знову хмуриться осінь і туманиться даль (Г. Матійчук). 2. Крутнувся вихор чорним веретеном – і темінь фіолетово-зелена півнеба й півземлі заволокла (П.Перебийніс). 5. Дніпро розтуманив тумани під вітру осіннього рев, і падає листя багряне, оголює віти дерев (В. Сосюра).
Отже, діти, коли ставимо тире між частинами ССР.
(Якщо частини ССР виражають різке протиставлення або швидку зміну подій)
Синтаксичний розбір речення (1 речення вправи 87)
*Творче моделювання або вправа 88 (підкреслити всі члени речення, намалювати схеми) – самоперевірка вправи 88
*Творче моделювання (Слайд № 3)
Змоделювати ССР, дібравши першу частину так, щоб кома між частинами не ставилася.
*Вправа 84 (творча робота) або вправа 85
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Виправ помилки в поданих реченнях.
(Найменший шелест або стук - і моє серце падає і завмирає)
(Пройшла гроза, і ніч промчала)
(А десь цвіли сади і дивно пахли трави)
VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання.
Проблемне запитання (Слайд № 6)
З’ясуйте, чому в першому реченні перед сполучником і кома ставиться, а в другому та третьому – ні.
Запитання до учнів:
1). Які розділові знаки ставляться в складносурядних реченнях?
2). Сформулювати правила: коли в складносурядному реченні ставиться кома, крапка з комою, тире?
Повернення до очікуваних результатів (Слайд № 8)
VІІІ. Домашнє завдання. (Слайд № 7)
Опрацювати С. 73 – 74, виконати вправу 89 або написати твір-мініатюру «Останні осінні дні», використовуючи складносурядні речення з різними розділовими знаками й без них.