Урок з української мови в 5 класі з теми "Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина" дає можливість поглибити знання учнів про другорядні члени речення, їхню стилістичну роль у зв'язному висловлюванні; формувати загальнопізнавальні вміння ставити запитання до другорядних членів речення й виділяти їх умовними позначками, розрізняти додатки, означення, обставини; удосконалювати творчі вміння визначати межі речень у зв'язному висловлюванні; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння будувати речення, поширюючи їх другорядними членами речення; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти патріотичному розвиткові особистості
Мова 5-ий клас
Тема: Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина
Мета: поглибити знання учнів про другорядні члени речення, їхню стилістичну роль у зв’язному висловлюванні; формувати загальнопізнавальні вміння ставити запитання до другорядних членів речення й виділяти їх умовними позначками, розрізняти додатки, означення, обставини; удосконалювати творчі вміння визначати межі речень у зв’язному висловлюванні; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння будувати речення, поширюючи їх другорядними членами речення; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти патріотичному розвиткові особистості
Тип уроку: формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань
Обладнання: підручник з мови, роздатковий матеріал, оформлена дошка
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку, усвідомлення її учнями. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. До другорядних членів речення належать:
а) підмет, присудок;
б) словосполучення, абзац, текст;
в) означення, додаток, обставина.
2. Другорядний член речення, який вказує на ознаку предмета і відповідає на питання: який? котрий? чий? Називається:
а) додатком;
б) означенням;
в) обставиною.
3. Речення, в яких, крім головних членів, є інші члени речення, називаються:
А) непоширеними;
Б) окличними;
В) поширеними.
4. Другорядний член речення, який означає предмет і відповідає на питання всіх відмінків, крім називного і кличного називається:
а) додатком;
б) означенням;
г) підметом.
5. Обставини відповідають на питання:
а) непрямих відмінків
б) як? де? куди? звідки? коли? відколи? чому? з якою метою?
в) який? котрий? чий?
підведення підсумків гри – робота в парах
ІV. Виконання практичних завдань творчого характеру
Списати текст, визначити члени речення. Визначити тип мовлення (робота біля дошки)
Споконвіку на дніпровських берегах селилися й жили слов’яни. Дніпро був їхньою колискою і чистою купіллю.
Дощик, льон, дитина, поле, цвіт
Доповнити речення, користуючись словами з словникового диктанту. Підкреслити підмети, присудки й додатки.
1) Виорав чоловік ( що?)… . 2) Посіяв на полі ( що?)… . 3) Виріс славний льон і вкрився ( чим?)… . 4) Сонечко світило на ( що?)… тепленько, хмарка кропила ( чим?)… . 5) З того було так любо і весело ( кому?)… .
Визначити межі речень. Прочитати і списати, розставляючи потрібні розділові знаки. Знайти означення, підкреслити їх хвилястою лінією.
Багато письменників та істориків стародавніх віків писало про значення Дніпра в житті наших далеких предків у їхніх творах ми знаходимо розповіді про культуру і побут слов’янських племен минуле нашого народу воістину героїчне
Скласти і записати речення з поданими словосполученнями так, щоб прикметники виступали: означенням, присудком
Зразок: Сумний Семен ходив цілий день. – Цілий день Семен був сумний.
І ряд ІІ ряд ІІІ ряд
Старий ліс глибокий яр круті гори
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Скласти і записати три речення зі словом Дніпро так, щоб у першому воно виступало підметом, у другому – додатком, у третьому – обставиною.