Розробка відкритого уроку з літературного читання у 4 класі
Тема: Леся Українка «Три метелики»».
Мета: удосконалювати навички свідомого читання, вчити оцінювати дії та вчинки персонажів, працювати в групах, ставити запитання за змістом прочитаного, обґрунтовувано висловлювати свою думку, розвивати мовлення учнів і навичку мовчазного вдумливого читання; виховувати почуття відповідальності, співчуття та дружби.
Тип уроку: урок закріплення і удосконалення практичних умінь і навичок.
Вид уроку: інтегрований (літературне читання, природознавство, українська мова)
Обладнання: підручник «Літературне читання», телевізор, презентація, портрет Лесі Українки, ромашка Блума, зображення 6 капелюхів, кольорових метеликів.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Організація класу (хвилинка емоційного настрою).
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Тож і ми часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо.
2. Мотивація НД
- Робота зі скоромовкою(мовна розминка)
Під вишнями-черешнями
В дитячому садку —
Метелики-веселики
Кружляють у танку.
Прочитайте скоромовку, використовуючи різну інтонацію.
- Вправа «Гронування» (інтерактивна)
Пригадайте, що ви знаєте про метеликів з уроків природознавства
3. Актуалізація опорних знань
- Вправа «Мозковий штурм»
Проблемне завдання (вправа на розвиток навички мислення і читання)
«Хто вам сказав, що я слабка, що я корюся долі?»
а) Кому належать ці рядки?
б)Що ви знаєте про цю людину?
в)Ознайомлення з біографією Л.Українки. Пригадайте, з якими творами Лесі Українки ми вже знайомі.
ІІ Основна частина
1. Оголошення теми і мети уроку
Тема нашого уроку «Леся Українка. Казка «Три метелики»», реальність і вигадка, таємничість і співчуття поєднються в ній, зачаровуючи нас красою рідного слова.
2. Опрацювання казки.
- Передбачення подій.
Діти , прочитайте назву казки і спробуйте передбачити , про що вона. А тепер погляньте на малюнок. Чи змінилася ваша думка?
- Словникова робота
Соняшному - сонячному
Не зогляділися - не помітили
Туліпан - тюльпан
Смутні - сумні
Обстоювали - захищали
Самостійне читання казки учнями
1) Яка біда сталася з метеликами?
2) З яким проханням метелики звернулися до туліпанчика?
3) Чому метелики були вимушені проситися до лілеї?
4) Прочитайте, що відповіли метелики тулі панові та лілеї?
5) Чого можна навчитися у цих трьох метеликів?
Фізкультхвилинка (Метелик)
3. Робота в групах (метод «6 капелюхів Боно»+метод «Ромашка Блума»)
- повторення правил роботи в группах
- робота в групах (група шукає необхідну інформацію за методом «6 капелюхів Боно» та складає 1 запитання певного типу, використовуючи метод «Ромашка Блума»)
- презентація роботи груп
ІІІ. Заключна частина
1.Підсумок уроку
- Вправа «Сенкан» (записати сенкан на зображенні метелика відповідного кольору, зачитує його і розміщує на дошці біля квітки)
Група «Білі метелики» – складає «Сенкан» до слова Леся Українка
Група «Жовті метелики» – складає «Сенкан» до слова метелик
Група «Червоні метелики» – складає «Сенкан» до слова друг/дружба
2. Домашнє завдання
Ст.50-51(чит., перек.)