Сенецька Вікторія Миколаївна
учитель Вищої категорії
початкових класів
КУ Сумська спеціалізована школа
I – III ступенів №29, м. Суми
Урок літературного читання у 3 класі
Тема. За добро добром платять.
Українська народна казка «Кривенька качечка».
Мета:поглиблювати знання дітей про чарівні казки, як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки, вдосконалювати вміння учнів правильно інтонувати мову дійових осіб; членувати текст для складання плану; розвивати уміння відтворювати зміст прочитаного; поглиблювати уявлення про етику людських стосунків; виховувати любов до казок.
Обладнання: малюнки до словникових слів, прислів’я до казки, капелюхи, ІКТ, малюнки до казки.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вчитель:
Ми зібрались в класі дружно, Щоб добре читати, І про українські казки Цікаве пізнати.
На уроці ми повинні:
не тільки слухати, а й чути, не тільки дивитися, а й бачити,
тому девіз нашого уроку:
Діти:
Міркуємо швидко!
Відповідаємо правильно!
ІІ. Мовленнєва розминка
1.«Задуй свічку»
2. «Понюхай квіточку»
3. «Подми на кульбабку»
4. «Пий чай із блюдця»
5. «Допоможи пір᾿їнці»
6. «Прилетів комарик»
7. «Годинник»
8. «Прилетів джміль»
2. Робота над чистомовкою
Ічка-ічка-ічка — ось глибока... (річка).
Ачка-ачка-ачка — пливла по річці... (качка).
Єчка-єчка-єчка — знесла вона... (яєчка).
Нят-нят-нят — навиводить... (каченят).
Чить-чить-чить — плавать діточок... (навчить).
Ічці-ічці-ічці — попливуть разом... (по річці).
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
«З чистого джерела народної творчості»
Чарівні казки.
«Кирило Кожум’яка».
Читати казку, відповідати на запитання, за бажанням намалювати малюнок до казки: 1 група до зачину, 2 група до основної частини, 3 група до кінцівки.
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми.
Сьогодні наша дорога поведе нас до старенької хатини на околиці села, бо там сталася ця пригода… А яка саме, ми дізнаємось, коли розглянемо ілюстрацію до цієї казки на дошці.
Українська народна казка «Кривенька качечка»
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання української народної казки «Кривенька качечка»
1. Словникова робота
Щоб гарно читати, Треба всі слова
розуміти і знати.
Пряжа – матеріал з якого виготовляють нитки.
Починочок – пряжа, намотана на веретено.
Веретенце – ручне знаряддя для прядіння у вигляді тонкої палички із загостреними кінцями.
Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.
Пряля – людина, яка пряде.
Галочка – лагідне, пестливе звертання до дівчинки.
Іва – діва – звертання до дівчини.
Полинули – полетіли.
Жалувати – жаліти, шанувати.
- Хто головні герої цієї казки?
- Чи сподобалась вам ця казка? Чим?
Фізкультхвилинка ( музичний супровід)
3. Читання учнями казки за логічно – завершеними частинами.
1-а частина – до слів «…а самі знов пішли по грибки».
2-а частина – до слів «Так і зробили»
- З чого дивувалися дід і баба?( Хто їм їсти зварив, прясти почав)
- Кого помітили сусіди? (Сусіди помітили дівчину)
- Давайте складемо 2 пункт плану.
2. Таємнича помічниця.
3-а частина – до слів «Не плач, галочко!».
- Кого побачили дід з бабою біля своєї хати? (Гарну дівчину, тільки кривеньку)
- Де взялася ця кривенька дівчина? (Перетворилася з качки)
- Як ви думаєте, чому дід та баба спалили гніздечко? (Вони були жадібні,нерозсудливі)
- Давайте складемо 3 пункт плану.
3. Спалене гніздечко
4-а частина
Читає той учень кому на стіл впаде пір᾿їнка.
- Як, по-вашому, треба читати пісеньку каченят? ( Наспівно, заклично).
А дівчини? (Із почуттям образи, із запевненням).
- Давайте складемо 4 пункт плану.
4. Дід і баба знову самотні
4. Гра «Художник - ілюстратор» Метод порушеної послідовності.
- Поки ми з вами працювали, подув вітерець та розкидав наші малюнки ілюстрації до цієї казки . Давайте встановимо правильну послідовність та проілюструємо цю казку, як справжні художники.
VI. Систематизація і узагальнення набутих знань
1 . Робота в групах. «Метод шести капелюхів мислення»
Білий капелюх
Завдання
Червоний капелюх
Завдання
Зелений капелюх
Завдання
Чорний капелюх
Завдання
Жовтий капелюх
Завдання
Синій капелюх
Завдання
Учитель вивішує на дошку прислів’я до казки.
VIІ. Підсумок уроку.