Урок 1
Тема. Поняття логарифма.
Мета. Створити умови для формування в учнів поняття про логарифм числа, його запис, познайомити з десятковими і натуральними логарифмами; вмінь виконувати вправи на застосування рівностей. Сприяти розвитку аналітичних умінь, логічного мислення, пам'яті, обчислювальних навичок. Здійснювати вплив на виховання старанності, інтересу до вивчення теми.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Покладання теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Проблема.
Розв'язати рівняння
А) 2х=64 б) 2х=5
х= 6 х= ?
Отже, вивчимо нове поняття, яке допоможе розв'язувати такі рівняння.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Епіграф
Винахід логарифмів,
скоротивши роботу астрономів,
продовжив їм життя.
П. Лаплас
1) Означення. Логарифмом числа N за основою а (>0, 1) називається показник степеня х. до якого треба піднести , щоб дістати число N.
Позначення – log
- за означенням
Наприклад,
Зверніть увагу! Вирази , не мають змісту,
бо 2х0 і 2х-16
Приклади
,
,
,
Зверніть увагу! Вираз , де (а>0, а1) має зміст при N>0
Логарифмічна рівність і показникові рівність виражають одне й те саме співвідношення між числами
2) Широко використовуються десяткові логарифми, це логарифми за основою 10.
Запис -
Наприклад, ,
3) завдання для учнів підготувати виступ про натуральні логарифми.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Колективне розв'язування вправи
Обчислити
А) б) в)
Г)
2. Записати у вигляді логарифмів
А) 27=128 б) 5-3= в) 216
3. Робота в парах
Знайти х
А) б) в)
Обчислити
1)
2)
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
VII. Домашнє завдання.
Урок 2
Тема. Основні властивості логарифмів.
Мета. Створити умови для вивчення основних властивостей логарифмів, ознайомити з поняттям логарифмування і потенціювання, вивести формулу переходу від однієї основи логарифма до іншої. Сприяти розвитку аналітичних умінь, логічного мислення, пам'яті, обчислювальних навичок. Здійснювати вплив на виховання старанності, інтересу до вивчення теми.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Тести
1) логарифм-степінь; 2) логарифм-показник степеня; 3) логарифм-основа степеня.
2. Який з логарифмів немає змісту:
1) 2) 3) 4)
3. Знайти основу х
1) 2; 2) -2; 3) 0; 4) 7.
4. Дано рівність 32=9, знайти тотожну рівність
1) 2) 3)
3) Індивідуальна усна
- Що називають логарифмом числа?
- Наведіть приклади.
- Які ще бувають логарифми?
- Які ще додаткові відомості ви підготували по цій темі ?
4) Усні вправи
Метод « Займи позицію»
ІІІ. Покладання теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
ПРОБЛЕМА
Як обчислити ?
IV. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу
Робота з таблицею
- формула переходу від однієї основи до іншої
Приклади
1) =
2)
3)
4) 5)
2. Вивчення понять
Дія знаходження логарифма числа ( виразу) називається логарифмуванням
Наприклад
==
Дія , обернена до логарифмування, називається потенціюванням
Потенціювання – знаходження числа за його логарифмом.
Наприклад
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота в малих групах
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
VII. Домашнє завдання.
Урок 3
Тема. Основна логарифмічна тотожність.
Мета. Створити умови для вивчення основної логарифмічної тотожності, формування вміння розв'язувати завдання на знаходження логарифмів. Сприяти розвитку аналітичних умінь, логічного мислення, пам'яті, обчислювальних навичок. Здійснювати вплив на виховання старанності, самостійності.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Самостійна робота
Середній рівень
ВАРІАНТ 1 ВАРІАНТ 2
А) а)
Б) б)
2. Прологарифмувати
Достатній і високий рівень
А) а)
Б) б)
2.
3.
ІІІ. Покладання теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
IV. Етап організації навчальної діяльності.
- основна логарифмічна тотожність
Наприклад
А)
Б)
В)
Г)
Д)
2. Колективне розв'язування вправ
№ 193-194
І група- колективно
ІІ група- самостійно
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
VI. Домашнє завдання.