КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«КОЧЕРЕЗЬКИЙ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС
«КОЧЕРЕЗЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ - ДИТЯЧИЙ САДОК»
Усний твір – роздум на морально – етичну тему в публіцистичному стилі
Найсвятіша любов – материнська
Урок розвитку зв’язного мовлення у 8 класі
Учитель Парова С.В.
2019рік
ТЕМА : Усний твір- роздум на морально-етичну тему в
публіцистичному стилі.
МЕТА : удосконалити мовленнєво-мисленнєві вміння усвідомлювати тему й основну думку тексту, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати окремі факти, послідовність викладу матеріалу; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістовно-
композиційний і мовний аналіз творів розповідного характеру з елементами роздуму, сприймати письмовий текст, розуміти його, створювати твори-роздуми; за допомогою мовленнєво-комунікативного матеріалу виховувати у восьмикласників щирість, людяність, доброту, почуття любові та поваги до матері.
ТИП УРОК: урок розвитку зв’язного мовлення; застосування знань і
формування вмінь.
ОБЛАДНАННЯ: комп’ютер, презентація учня, картки індивідуальної
роботи.
Епіграф до уроку.
Заглядає в шибку казка
Сивими очима
Материнська добра ласка
В неї за плечима.
В. Симоненко
Цілі та очікуванні результат навчання
Знати : - Відомості про роздум як одного з типів мовлення.
- Структуру текстів – роздумів.
- Лексичне значення понять мораль та етика.
Вміти : - Складати письмові висловлювання на задану тему.
ХІД УРОКУ
Учитель.
Що це за свято ?
Саме образ неньки зоріє над людством і оберігає його від зла.
Бо немає материнській любові ні меж, ні кордонів, ні океанів.
2. Визначення власних цілей на урок
Твір – роздум – це … Поглибити
Структура мораль Повторити
Розгорнутий етика Дібрати
Стягнений Скласти
3Актуалізація опорних знань.
-Діти, за допомогою опорних слів, записаних на дошці, визначте цілі
нашого уроку.
Учитель.
Роздум – це висловлювання, змістом якого є встановлені людиною
зв’язки між предметами та явищами. До роздуму можна поставити
загальне питання – чому?).
Текст-роздум складається із трьох основних частин:
Теза (думка, яку доводять).
Аргументи (докази).
Висновок.
Роздум буває розгорнутий і стягнений.
Розгорнутий роздум складається із трьох частин : теза, аргумент,
висновок.
Стягнений роздум складається із двох частин: тези та доказів.
Розгорнутий роздум найчастіше вживається в текстах наукового та
ділового стилів.
Стягнений роздум – в художньому, публіцистичному та розмовно-
побутовому.
Учитель.
Мама- найрідніша і найдорожча в цілому світі людина. Тому кожне її
слово, мудрі поради і добрі діла – це Книга життя, з якою ми
вирушаємо в далекі світи. І перший усміх до сонця, і перший
“добридень” людям - теж від матері. І оте одвічне : “не вкради”,
“не убий”, “шануй старших”, “люби ближнього свого”… А ще мама
вчить говорити правду і творити добрі діла. Отже, без матері та її
Книги життя важко піднятися на крилах своєї мрії.
Учитель.
- Діти, у творах-роздумах зазвичай пишуть про моральні якості людини:
що таке добро і зло, обов’язок , честь, совість, відповідальність,
гуманність.
6. Підготовка до написання твору –роздуму.
Учитель.
щоб були вони щасливими. Хоч би де не була людина, вона завжди тягнеться до рідної неньки, називаючи її мама, ненечка …
(Звучить пісня)
Доповніть ряд:
(безмежна, неосяжна, безкрая, незгасима, ніжна, тепла, вірна,
незрадлива, свята, наймогутніше почуття, найглибше почуття)
Учитель.
(Кріпацтво, голод, епідемії, репресії, війни, війна в Афганістані, чорнобильська катастрофа)
Шляхова Оксана підготувала на урок презентацію на тему: “Мистецькі роздуми на вічну тему”
(Учениця показує презентацію)
Учитель.
- Діти, який висновок необхідно виписати із поданої презентації?
(Учні записують висновок. Тож недаремно в народі кажуть, що
найсвятіша любов материнська. Пам’ятаймо про це. Ми
підростемо, барвистими маминими рушниками простеляться у світ
дороги, але завжди з нами буде материнська любов.)
5. Робота в групах.
Об’єднайтесь у групи. Доповнюючи або змінюючи речення та
словосполучення, складіть короткий твір-роздум “Найдорожча
людина - мати”.
Найдорожча людина. Учила говорити перші слова. Над
колискою співала. Віддавала тепло душі. Навчила робити перші
кроки. Відкривала світ. Що можна, а чого не слід. Навчила любити.
Працювати чесно. Любити Батьківщину. Завжди в боргу.
Учитель.
(Учні зачитують усний твір-роздум)
материнську любов розповідає народна легенда.
“Найсвятіша любов – материнська”
Був у матері єдиний син – добрий, ненаглядний. Душі в ньому
мати не чула. Виріс син ставний, гарний. Одружився з дівчиною
небаченої краси. Привів молоду дружину в рідну хату. Незлюбила
та свекруху, зненавиділа її. Боялася мати показатися невістці на очі,
сиділа в сінях. Але й це не заспокоїло жорстоку. Каже вона чоловікові:
“Коли хочеш, щоб я з тобою жила, то убий матір, вийми з грудей
серце і спали на вогні.”
Пішов син з матір’ю у діброву, наламав сухого хмизу, розпалив
вогнище. Убив матір, поклав серце на жар. Спалахнув сучок, тріснув,
полетіла жарина, ударила а обличчя синові, обпекла боляче. Скрикнув
той, закрив долонею обпечене місце. Стрепенулось материнське серце,
прошепотіло: “Тобі боляче, синочку!”
І такою величною і невичерпною була любов материнська, таким
всесильним було бажання бачити сина радісним і безтурботним, що
ожило серце і притисла мати кучеряву голову сина до грудей. Пішли
вони удвох степами широкими і стали двома могилами високими.
Тож недаремно кажуть у народі, що найсвятіша любов -
материнська.
(Велична, невичерпна, найсвятіша)
Пам’ятайте про це. Бережіть своїх мам. Бо як мовиться у народному
прислів’ї: “Все купиш, лише маму – ні!”. І де б ви не були, вас завжди
буде зігрівати материнський погляд і безмежна материнська любов.
7. Рефлексія.
Учитель.
От і закінчився наш урок розвитку зв’язного мовлення, на
якому ми говорили про те, що материнська любов – найсвятіша.
Учитель.
Кажуть, кожне покоління переживає любов батьків і невдячність дітей. Давайте станем винятком. Уже сьогодні підійдіть до своїх батьків, обніміть і поцілуйте, розкажіть, як ви їх любите. Упевнена, щира усмішка на їхніх обличчях буде для вас найкращим дарунком, бо материнська любов – воістину диво. Диво, що рятує світ.
8. Домашнє завдання.
Написати твір-роздум на тему: “Найсвятіша любов- материнська”,
користуючись пам’яткою “Як працювати над твором – роздумом на
морально-етичну тему” на сторінці 258.
9. Оцінювання знань.