Узагальнити і систематизувати знання учнів про іменник; удосконаювати навички відносити до іменників слова з абстрактним значенням, яківідповідають на питання що?, визначати рід, число та відмінок іменника в реченні, змінювати їх за числами.
Мета. Формування предметних компетентностей.
Узагальнити і систематизувати знання учнів про іменник; удосконаювати навички відносити до іменників слова з абстрактним значенням, яківідповідають на питання що?, визначати рід, число та відмінок іменника в реченні, змінювати їх за числами.
Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: учень співпрацює в групі; орієнтується в темі уроку; виділяє ознаки предметів; робить висновки; перевіряє результати праці;
інформаційно-комунікативна: готує та робить повідомлення з теми; осмислює та опрацьовує надану інформацію;
загальнокультурна: поважає думку кожного члена групи; вміє вислухати
інших; зв’язко і в логічній послідовності висловлює власну думку, дотримуючись норм культури мовлення;
здоров’язбережувальна: дбайливо ставиться до свого здоров’я та оточуючих;
громадянська: виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: узагальнююча схема з теми «Іменник»; роздатковий матеріал; індивідуальні картки, атласи, куб Блума.
Тип уроку: урок узагальнення знань.
Вид уроку: інтерактивний урок із застосуванням методу 6 капелюхів Едварда де Боно.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
1.Привітання дітей.
- Всі готові до уроку?
Учитель: Щоб урок пройшов немарно,
Треба сісти рівно й гарно.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
2.Аутотренінг ( які ми на уроці).
У – уважні,
Р – розумні,
О – оперативні,
К – кмітливі.
Отже, девіз уроку :
Не просто слухати, а ...(чути),
Не просто дивитись, а … (бачити),
Не просто відповідати, а … (міркувати),
Дружно і плідно …(працювати).
Будем гарно працювати,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти – просто молодці
- Діти, урок у нас сьогодні незвичайний, тож для того, щоб він був цікавим, вам потрібно побути синоптиком. Спробуйте спрогнозувати свої відповіді на уроці.
3. Рефлексія
Прогнозовані відповіді учнів:
- На уроці я буду – веселкою – мої відповіді будуть яскравими та різноманітними.
- На уроці я буду – хмаркою – мої відповіді будуть швидкими.
- На уроці я буду – сонечком – я буду креативним
4. Актуалізація опорних знань.
Ранок. Стіл. Портфель. Сніданок.
Млинчик. Бутерброд, чайок.
Дорога, школа, парта, дошка,
Ручка, олівець, урок.
Клас, підручник, друг, щоденник –
Назви всім дає … (іменник)
ІІ. Оголошення теми, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Тема нашого уроку „Узагальнення знань про іменник”. Наше завдання
узагальнити знання про іменник, одержані на попередніх уроках.
1. Робота в парах. Гра «Склади план уроку»
Прочитайте прислів’я (на аркушах):
Пронумеруйте прислів’я в такому порядку, щоб відтворити послідовність дій нашого уроку.
Ось такі правильні відповіді:
2.Хто багато робить, той і багато вміє.
3.Зробив діло – гуляй сміло.
1.Добрий початок – половина роботи.
Молодці. У нас добрий початок і я сподіваюсь, що ми з вами виконаємо багато цікавих завдань.
2.Вправа „Мікрофон”.
Бліцопитування. Закінчіть фразу:
3.Вправа “ Кубування”
(Завдання записані на кожній грані куба)
Що таке іменник?
Які є іменники?
За чим змінюються іменники?
Який рід мають іменники?
Як визначити до якого роду належить іменник?
Яке число мають іменники?
4. Мотивація навчання учнів.
Вправа «Надія»
- Яким же ви уявляєте цей урок ? Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Давайте зробимо рекламу нашого уроку.
Урок буде: цікавим, творчим, науковим, розвивальним.
Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку. Ви маєте:
Наприкінці уроку ми перевіримо, чи здійснилися ваші і мої очікування
ІІІ .Основна частина
1.Каліграфічна хвилинка
Перевіряючи ваші зошити ,я звернула увагу на те, що деякі учні роблять помилки при написанні та поєднанні літер. Подивіться на таблицю «Пиши красиво та правильно», як красиво написані букви,як вони поєднуються ,як розміщуються одна від одної.
Розгорніть зошити,запишіть дату і вид роботи.
Щоб вірно і гарно слова нам писати
З’єднання букв слід пригадати
- Вимовимо слово «іменник»
- Назвіть послідовно звуки
- Скільки складів у цьому слові? Чому?
- Згадаємо з’єднання букв у цьому слові
Іі ім ен ни ик
Іменник ім’я відміна
Іменник! Він узяв собі на плечі
велике діло – визначати речі.
- Запишемо все слово не відриваючи руки.
2. Гра « Моя Україна».
Робота в парах. У вас на партах карта України. Випишіть 5 іменників назв міст і 5 іменників назв річок.
- Як пишуться ці іменники? Чому?
- Провідміняти слово «Україна»
3.Вправа «Відмінювання іменника»
У вас у кожного є на парті записані речення зі словом хліб . Ваше завдання: визначити відмінок іменника «хліб».
Хліб – усьому голова.
Багато снігу – багато хліба.
Завжди люди дякують хлібові.
Гостей зустрічають хлібом.
Кетяги калини лежать на хлібині.
4. Словниковий диктант «Проціди крізь сито»
Записати слова в 3 колонки
Чоловічий рід Жіночій рід Середній рід
Батько Вівця Сонце
Аґрус Сукня Поле
Жайворонок Істота Ім’я
Абрикос Машина Хутро
Юннат Учениця Училище
- Підкресліть першу букву кожного слова. Складіть речення з них (Бажаю всім успіху)
5. Фізхвилинка
В казковому лісі розминка.
Настала фізична хвилинка.
Втому проженем руками
Вгору їх піднімем з вами.
Потім присядемо дружно,
Ноги згинаємо пружно.
Руки, мов крила, розправим
І до плечей їх поставим.
Коло вперед покрутили,
Потім назад повторили.
Голову вниз опустили,
Потім назад нахилили,
Потім наліво поклали,
Потім направо. І стали.
Рівно і струнко.
Швидко скінчилась хвилинка.
Нас збадьорила розминка.
6.Завдання для І групи
Краса, лікар, весілля, герой, вікно, площа, учитель Іван Романович
Завдання для ІІ групи
Краса, лікар, весілля, герой, вікно, площа, учитель Іван Романович
Зробіть висновок: (іменники, якого роду можуть мати у цих відмінках два закінчення)
Завдання для ІІІ групи
Гостинність, щедрість, самотність, тінь, глибінь, осінь, ніч, любов, печаль, гордість, матір
7. Вправа «Сенкан»
Іменник.
Загальний, власний.
Називає, має, буває.
Змінюється за числами, питаннями.
Самостійна частина мови.
IV. Підсумок уроку
Вправа «Мікрофон»
- Чи справдилися ваші очікування від уроку?
- Діти, мої очікування щодо вашої роботи справдились: ви працювали дружно, злагоджено, впевнено відповідали на мої запитання.
- Які ваші враження від уроку ?
Вправа "Незакінчене речення"
Я знаю…Я навчився…
Я вмію…Я запам'ятав…
- Чи став нам у нагоді наш девіз? Коли?
- Що, на вашу думку, вдалося вам найкраще? Чому?
Дуже ви були старанні
Отже, всі ви учні гарні.
І за працю на уроці
Вам подякувати хочу .
V. Домашнє завдання.
-Виберіть завдання, яке вам було б цікаво виконати вдома:
- складіть кросворд , у якому ключовим буде слово іменник.
- виписати з читанки п'ять прислів'їв із іменниками. Іменники підкреслити.
- скласти казку про іменник та його роль у мовленні.
Урок української мови в 4 класі
на тему:
«Узагальнення вивченого про іменник»