Відкрите заняття "Акторська майстерність. Міміка"

Про матеріал
зі збірника «Акторська майстерність». Відкрите заняття керівника театрального колективу (студії , гуртка) Тема "Акторська майстерність. Міміка" В розробці наведені раціональні методи та прийоми проведення окремих елементів заняття з акторської майстерності, опробуванних викладачем.
Перегляд файлу

 

зі збірника «Акторська майстерність».

Відкрите заняття керівника театрального  колективу (студії , гуртка)

Тема 6. Акторська майстерність. Міміка

Мета: навчити перевтілюватися в художній образ через елементи акторської майстерності.

Завдання заняття:

1) ознайомити дітей з поняттям: міміка.

2) навчити демонструвати різноманітність компонентів емоційної експресії.

 

Форми організації дітей: фронтальна, групова.

Форми проведення заняття: теоретичні знання, тренінгові заняття, гра.

 

Хід заняття.

І – вступна частина.

Педагог:Доброго дня. Рада бачити вас на нашому занятті. Давайте привітаємо один одного за допомогою міміки. Й передаємо маску настрою.

Пластична розминка.

ІІ – основна  частина.

Педагог: Тема нашого заняття «Акторська майстерність. Міміка».

Як ви вважаєте, хто займається і в професійному і самодіяльному театральному колективі - створенням сценічного образу?

За допомогою, яких прийомів можна створити цікаву і виразну роль?

Що ви знаєте про систему Станіславського?

Елементи акторської майстерності для створення сценічного образу.

1) Знайомство з визначеннями.

МІМІКА - (грец. «наслідувач») - виразні рухи м'язів обличчя, що є однією з форм прояву тих чи інших почуттів людини - радості, смутку, розчарування, задоволення і т. п.

Міміка - ось другий ваш помічник. Безпристрасне, бездумне обличчя не несе глядачеві ніякої інформації. Емоції героя, його ставлення до подій ми зобов'язані висловити обличчям -маскою.

Типи міміки:

мимовільна (рефлекторна) побутову міміку;

довільна (свідому) міміку, як елемент акторського мистецтва, яка передає душевний стан персонажа виразними рухами м'язів обличчя. Вона допомагає акторові в створенні сценічного образу, у визначенні психологічної характеристики, фізичного і душевного стану персонажа.

Міміка, так само, як і мова, може використовуватися людиною для передачі помилкової інформації (тобто для того, щоб виявляти не ті емоції, які людина реально відчуває в той чи інший момент).

Жести та пластика - це мова тіла - знакові елементи поз і рухів різних частин тіла, за допомогою яких, як і за допомогою слів, структурно оформляються і кодуються думки і почуття, передаються ідеї та емоції.

Техніка тіла, це - знакові рухи: мімічні жести, жести голови, рук і ніг, хода,  різний поворот корпусу тіла.

Щоб по-справжньому перевтілитися у свого персонажа, потрібно знати і вміти багато. Костянтин Станіславський виділяв два ключових етапи елементів акторської майстерності:

Перший етап: робота актора над собою. Елементи цієї групи, являють собою психофізичні процеси, в яких беруть участь воля, розум, емоції, зовнішні і внутрішні артистичні дані актора. Все це названо Станіславським елементами творчості актора, до них відносяться: увага, пам'ять, уява, відчуття правди, здатність до спілкування, емоційна пам'ять, почуття ритму, техніка мовлення, пластика.

Другий етап: робота актора над роллю. Елементи другої групи акторського мистецтва пов'язані з роботою актора над роллю, що завершується органічним злиттям актора з образом свого персонажа, тобто перетворенням в образ. До цієї групи, на думку Станіславського, відносяться 2 види майстерності: мистецтво подання і мистецтво переживання.

Але акторська майстерність - це не тільки перевтілення в якогось конкретного персонажа, про який відомо все. Акторові доводиться додумувати, уявляти свого персонажа, тобто включатися в творчий процес. Знаменитий театральний педагог Станіславський зазначав, що справжній творчій стан актора складається з чотирьох найважливіших взаємопов'язаних елементів:

сценічна увага (активна зосередженість);

сценічна свобода (вільне від напруги тіло);

сценічна віра (правильна оцінка пропонованих обставин);

сценічна дія (виникає бажання діяти).

Практична робота.

1 Завдання.

Вправа «Передай вік, характер, почуття»

Міміка: Біль ниючий, безперервний. Особа старої людини (характерні риси - зморшки, очі примружені, опущений рот).

Жести: Пальці максимально напружені, при цьому трусяться і постійно шукають опору. Руки старої людини - кострубаті і некрасиві.

Пластика: Голова трясеться, згорблена спина, зігнуті в колінах ноги, корпус постійно нахилений вперед, руки трохи розставлені в сторони.

Висновок: Всі ці елементи характерні для образу - старої людини.

2 Завдання.  Показати маску «Грізної людини», «Боягузливої людини»

Вправа «Хто я зараз ...»

Вправа, що розвиває партнерські відносини в групі, емпатію (усвідомлене співпереживання емоційного стану іншої людини), що запрошує до саморозкриття, «зворотній зв'язок» від партнера.

Діти об’єднуються у пари. У парі кожен актор перевтілюється в образ. Вони починають між собою спілкуватися, не виходячи з образів. Наприклад: дідусь – онук, японець – українець, заєць – лисичка. Кожен з учасників звертає увагу на особливості свого співрозмовника - зовнішній вигляд, позу, мову тіла, жестикуляцію, міміку ...

Потім кожен із вихованців повідомляє партнеру своє уявлення його внутрішнього психофізичного стану.

Педагог: Передача акторської майстерності через міміку та жести дуже важливі. Щирість людських емоцій відображається на обличчі. Позитивні емоції (радість, задоволення) пізнаються легше, ніж негативні (смуток, сором, відраза).

Особливою емоційною виразністю відрізняються губи людини, «читати» які зовсім, нескладно (посилена міміка рота або закусювання губ, наприклад, свідчать про неспокій, ну а викривлений в одну сторону рот - про скепсис або глузування).

Посмішка на обличчі, як правило, виявляє дружелюбність або потребу в схваленні.

Вправа «Моє відображення в дзеркалі»

Діти сідають напроти дзеркала. Пробують використати та «накласти» на своє обличчя різні психологічні стани , за рекомендаціями педагога.

• надмірна усміхненість - потреба у схваленні;

• крива посмішка - знак нервозності;

• посмішка при піднятих бровах - готовність підкоритися;

• посмішка при опущених бровах - вислів переваги;

• посмішка з постійним розширенням очей без їх закривання - загроза.

Типові вирази обличчя, які  повідомляють про емоцію людини:

• радість: губи викривлені, і їх куточки відтягнуті назад, навколо очей утворилися дрібні зморшки;

• інтерес: брови трохи підняті або опущені, тоді як повіки злегка розширені або звужені;

• щастя: зовнішні куточки губ підняті і зазвичай відведені назад, очі спокійні;

• здивування: підняті брови утворюють зморшки на лобі, очі при цьому розширені, а відкритий рот має округлу форму;

• огиду: брови опущені, ніс зморщений, нижня губа випнута або піднята і зімкнути з верхньою губою, очі ніби косять; людина немов подавилася або спльовує;

• презирство: брови підняті, обличчя витягнуте, голова «піднесена», немов людина дивиться на когось зверху вниз; вона нібито усувається від співрозмовника;

• страх: брови трохи підняті, але мають пряму форму, через лоб проходять горизонтальні зморшки, очі розширені, причому нижнє повіко напружене, а верхнє злегка піднесено, рот може бути відкритий, а куточки його відтягнуті назад (показник інтенсивності емоції ); коли в наявності лише згадане положення брів, то це контрольований страх;

• гнів: м'язи чола зрушені всередину і вниз, організовуючи загрозливий чи похмурий вираз очей, ніздрі розширені, крила носа підняті, губи або щільно стиснуті, або відтягнуті назад, приймаючи прямокутну форму і оголюючи стиснуті зуби; особа часто червоніє;

• сором: голова опущена, обличчя відвернуте, погляд відведено, очі спрямовані вниз або бігають з боку в бік, повіки прикриті, а іноді і зімкнуті; особа почервоніла, пульс прискорений, дихання з перебоями;

• скорботу: брови зведені, очі тьмяні, а зовнішні кути губ іноді кілька опущені.

Знати виразу обличчя при різних емоціях потрібно ретельно відпрацювати (перед дзеркалом), а також, це корисно, щоб розуміти інших людей.

Тепер перейдемо до самого вправи. І перетворимо її на веселу та корисну акторську гру.

Вправа «Який я зараз?»

Формуємо пари. Кожному учаснику даємо лист, на якому по можливості перераховані наступні емоційні стани:

• іронічна недовіра;

• кипляча злість;

• солодка заздрість;

• батьківська ніжність;

• щире співчуття;

• мовчазний докір;

• іскриста радість;

• милостива лінь;

• кокетлива зацікавленість;

• великодушне прощення;

• гірка образа;

• напружена увага.

Завдання: в парі по черзі один вихованець показує партнеру емоційні стани зі списку, інший намагається точно вгадати, про що йде мова. Після кожного раунду обмінюємося  враженням, потім створюємо нові пари та продовжуємо гру.

ІІІ – Заключна частина.

Педагог: Наше заняття добігло до кінця, але до такої важливої теми з акторської майстерності, як «міміка» та мімічні вправи, ми ще неодноразово будемо повертатися. Думаю логічним завершенням нашого заняття буде вправа «Маска настрою». Прошу вас повернутися до мене обличчям і показати, за допомогою міміки, з яким настроєм, ви залишаєте сьогоднішнє заняття.

Впевнена, що ваш настрій гарний. До зустрічі.

Страница | 1

docx
Додано
8 грудня 2020
Переглядів
4422
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку