Казка
В. Скомаровського
«Чому в морі вода солона?
Відкритий урок з літературного читання у 3 класі
Тема. В. Скомаровський літературна казка «Чому в морі вода солона?»
Мета уроку.
Формування ключових компетентностей: вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної - дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язано висловлювати свої думки; соціальної – дотримуватись поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; громадянської – знати свої обов’язки в колективі; предметних компетентностей.
Дидактична: познайомити учнів з казкою Вадима Скомаровського, вчити характеризувати вчинки дійових осіб твору; вдосконалювати навички свідомого читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане
Розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, образне мислення (операції аналізу, синтезу, класифікації), увагу учнів;
Виховна: виховувати порядність як основу життєвого шляху, бажання жити по совісті; негативне ставлення до жадібності і заздрощів; виховувати почуття дружби, порядності, чесності, доброти, любові до своїх рідних.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Технологічна картка уроку
Компетентності |
Використані технології |
Принципи навчання |
Методи |
Прийоми |
Вільне володіння державною мовою |
Ігрові технології |
Наочність |
Стимулюючі ігри, медіапродукти |
«Подорож по хвилям» |
Інформаційно-комунікаційне |
Особистісно орієнтоване навчання |
Доступність |
Пояснювальні (інтерактивні вправи ) |
«Довідкове бюро» |
Навчання впродовж життя |
Інтегровані технології |
Проблемність |
Словесні (розповідь-пояснення) |
«Пошуковці» |
Громадянські та соціальні компетентності |
Критичного мислення |
Самостійність і активність учнів |
Наочні (ілюстрація, демонстрація) |
«Так чи ні» |
Культурна компетентності |
Інтеграційні технології |
Системність і послідовність |
Пошукові (інтерактивні вправи, робота в парах) |
«Дочитай прислів’я», «Крісло автора» |
|
|
Врахування індивідуальних особливостей учнів |
|
|
Обладнання:
Літературне читання. 3 клас: підручник для загальноосвіт. навч. закл./ О.Я.Савченко.- К.: Видавничий дім «Освіта», 2013. - 192 с.: іл.
мультимедійна установка;
музичний фон – шум моря;
карта України;
ілюстрації.
Хід уроку
І. Організаційно - мотиваційний етап. СЛАЙД №1,2
1. Привітання
Ось почули ми дзвінок.
Вiн покликав на урок.
Кожен з вас вже постарався –
До уроку приготувався.
- Стали рівненько, посміхнулись гарненько.
- Сьогодні на нашому уроці присутні гості. Поверніться, будь ласка, і привітайтеся з ними.
Діти.(говорять)
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас.
І запрошуєм ласкаво
На урок у третій клас.
- Дякую! Кому ми дозволимо сісти першими?
- Дівчатка, хлопчики.
Девіз нашого уроку: СЛАЙД № 3
Учімося, друзі,
Кожну хвилину,
Щоб знань почерпнути не одну краплину.
II Актуалізація опорних знань.
Сьогодні на уроці я запрошую вас до подорожі. Куди ми помандруємо, ви мені скажете після прослуховування запису.
а) Лунає музичний фон - «Шум мор».
б) Висновок дітей: Ми помандруємо морем на кораблі.
Емоційний настрій уроку.
Які емоції ви переживаєте в дану мить?
в) Бесіда за картиною.
Подивіться на картину І. К. Айвазовського «Буря» СЛАЙД № 4
- Які емоції ви переживаєте вдану мить?
- Скажіть, яке море зображено? Чому сумне?
Отже, сподіваюсь від нашої уявної подорожі, ви отримайте, тільки задоволення.
А помандруємо ми на кораблі.
III Перевірка домашнього завдання.
Щоб наш корабель успішно пішов у плавання, необхідно перевірити домашнє завдання.
1). Фронтальне опитування. Метод «Літературне фехтування».
З якими жанрами усної народної творчості ви знайомі?
Над якою темою ми працюємо?
Що таке казка?
Які види казок ви знаєте?
Що таке літературна казка?
Чим літературна казка відрізняється від народної?
Ви вдома читали казку «Для чого людині серце?» . Хто автор цієї казки?
Який уривок із казки найбільше вас схвилював? Прочитайте.
2)Мовна розминка
1). Розминка артикуляційного апарату.
Де ж пустун наш, язичок?
Заховався за тинок.
Ліг на бочок і мовчок.
А ми зараз його розбудимо!
2). Робота над скоромовкою СЛАЙД № 7
На столі стоїть сільниця,
У сільниці сіль. (Повільно, швидше, скоромовкою)
Що таке сільниця ? Відповіді дітей.
3). Гра «Доповни швидко і точно» СЛАЙД № 8
Дерево високе, а кущ … (низький).
Цукор солодкий, а сіль … (солона).
Озеро мілке, а океан … (глибокий).
Річка прісна, а море … (солоне).
Діти, чи задумувались ви коли-небудь, чому в морі солона вода, хоча річки, що в нього впадають – прісні?
IV. Повiдомлення теми уроку.
Сьогодні на уроці ми познайомимося з літературною казкою, яка допоможе нам дізнатися, чому у казці в морі стала солона вода. А як називається казка, вам потрібнопо хвильках зібрати склади у речення.
3 зупинка – Півострів «Тематичний». СЛАЙД № 9
1). Подорож «по хвилям» (букви на магнітні дошці)
чо рі ло
во на?
му мо со
в да
Чому в морі вода солона ? СЛАЙД № 10
- Для розуміння тексту та нових слів. Я пропоную вам звернутися в Довідкове бюро. Спробуйте знайти відповідність ілюстрацій з висловами.
4 Зупинка – «Словниковий океан». СЛАЙД№ 11
1). Інтерактивна вправа «Довідкове бюро»
З’єднаємо незрозумілі слова із малюнками.
Фелюга – невелике парусне судно.
Баркас - велике судно з веслами .
Барак - дерев’яний будиночок для тимчасового житла.
Баклан –водоплавний птах з чорним оперенням .
Жорна –пристрій для ручного і механізованого помолу збіжжя, складений з двох каменів одного над другим .
Кроква – дерев’яні балки.
Перевіримо себе. Увага на екран. СЛАЙД№ 12
5 зупинка - Піщаний пляж «Відпочинок» Фізкультхвилинка СЛАЙД № 13
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Відпочили і знову в подорож.
6 зупинка - Острів «Казковий». СЛАЙД № 14
Пропоную познайомитися з текстом казки.
1) Комбіноване читання казки вчителем та учнями . СЛАЙД № 15 (включаємо під слайди)
- Чому в морі вода солона?
2) Бесіда над прочитаним.
- Хто головні дійові особи казки ?
- Де вони жили ?
- Яке лихо спіткало двох братів ?
- Як вчинив старший брат по відношенню до молодшого, коли не стало батька?
- Яку знахідку пощастило знайти молодшому братові?
- Як став використовувати ці жорна юнак ?
- Кому була не до вподоби торгівля сіллю молодшим братом ?
- Що вирішив зробити старший брат для свого збагачення ?
Молодці! Діти, а ви любите завдання в яких треба щось дізнатися за допомогою пошуку?
Пропоную вам гру «Розвідники». На екрані представлені рядочки із казки. Вам потрібно знайти у тексті відповіді на запитання..
3) Вибіркове читання. Інтерактивна гра «Розвідники» .
- Прочитати, якими були брати в дитинстві? Чим вони відрізнялися?
- Яке горе спіткало братів? Як молодший брат сприйняв біду? А старший? Прочитайте.
- Як жив після смерті батька старший брат? Прочитайте, як жилося молодшому.
- Чому молодший брат не вельми зрадів жорнам? Прочитайте, яку народну мудрість він згадав?
- Як став використовувати ці жорна юнак? Як ви думаєте, чому старший брат вирішив завітати до молодшого?
- Прочитайте, як жорна працювали у старшого брата. Чому він їх не спинив? Де зараз ці жорна? Прочитайте.
Гарні ви розвідники, заслуговуєте на відпочинок, пропоную підкріпитися і скласти бутерброд. Що таке бутерброд, ви знаєте, - це коли на хліб чи булку щось накладають. Але ми сьогодні не будемо мати справу з продуктами , ми складатимемо «Літературні» бутерброди. На дошці зображення молодшого і старшого брата, виберіть, які риси характеру записані на листках притаманні тому чи іншому герою.
5. Характеристика головних дійових осіб. СЛАЙД № 16
Інтерактивна вправа «Склади бутерброд».
Учитель. Діти, то яких рис більше – гарних чи поганих у молодшого брата? А які риси характеру були спільні в обох братів?
- То яким був молодший брат?
- Діти, скажіть, кого вам в цій казочці шкода більше – старшого чи молодшого? Чому?
Я дума ви погодитесь, що тільки разом зблизькими, друзями можна пережити та здолати будь – яку невдачу, поразку.
6. Вправи на розвиток швидкості читання.
Ми зараз з вами це довидимо. Метод «Робота в парах».
а) Гра «Дочитай прислів’я ».
-У казці автор використав декілька прислів’їв та фразеологізмів. Я скажу початок рядків, а ви знайдіть у тексті і дочитайте. Учні читают «ланцюжком» із слайду.
«В такого … (не випросиш узимку снігу) ». СЛАЙД № 17
«… Нема зерна – … (навіщо жорна) ».
«Неждана вість … (жадана вість) ».
«Ти бач, розкис,… (похнюпив ніс, до двору змалечку приріс) ».
б) Гра «Так чи ні ».
- Чи були такі речення в казці?
«Літа спливали днем за днем за чарівним календарем ». (Ні) СЛАЙД № 17
«Мовчить байдужа глибина, віщує лихо таїна ». (Так)
«Міркуючи і сяк і так, на базар ішов хлопак ». (Ні)
«А жорна слухались наказу і мололи сіль одразу ». (Ні)
«Вони спокійно загули і в море падати почали ». (Ні)
«До моря потім завернули, у воду – плиг і потонули ». (Так)
Ось наша подорож закінчилася і ми припливли до кінцевої зупинки .
Наша подорож поступово добігає кінця. Ми з вами на останній зупинці. Чого ж ми з вами навчилися. Що запам’ятали?
VІ. Підсумок уроку .
7 зупинка Материк «Знань і умінь». СЛАЙД № 18
VІІ. Рефлексія. Сьогодні у вас є можливість відчути себе письменниками, відомими авторами казок.
Інтерактивна вправа «Крісло автора». СЛАЙД № 19
- Діти, а тепер давайте дамо відповідь на ключове питання: чому в морі вода солона? - Чого вчить ця казка?
- Які риси людського характеру засуджуються?
- Скажіть, які поради ви хотіли б дати головним героям казки?
Урок-подорож завершується і я пропоную вам оцінити себе «Як же ви прямували до успіху, а допоможуть вам наші кольрові кораблики.
VІІІ. Самооцінювання учнів. Вправа «На шляху до успіху» СЛАЙД № 20
Червоний - Я був активним учасником уроку.
Жовтий - Я був активним учасником багатьох завдань.
Зелений – Іноді брав участь у виконанні завдань.
Синій - Не брав участі в уроц.
ІХ. Домашнє завдання(за вибором учня). СЛАЙД № 21
«Доля людини залежить від рис її характеру».
СЛАЙД № 22 Читайте із задоволенням!
СЛАЙД № 23
Протягом всього уроку. Я спостерігала. Як ви всі працювали. І хочу сказати з посмішкою на лиці: Ви у мене – молодці!
Використана література: