Відкритий урок з літературного читання "Зимонька-зима"

Про матеріал
Урок по НУШ в 3 класі з літературного читання. За твором В. Струтинського "Зимонька - зима". Матеріал можна використовувати студентами педагогічних навчальних закладів.
Перегляд файлу

      Тема. «Зимонька-зима». За казкою В.Струтинського «Чому рипить сніжок».

      Мета: знайомити з авторськими казками; виробляти артикуляційні вміння; формувати вміння вдумливого читання; учити аналізувати вчинки героїв, визначати головну думку твору;  вміння висловлювати і доводити свою думку; вислуховувати думку товариша; збагачувати словник учнів; учити співпрацювати в парах; виховувати  почуття доброти, співчуття до природи та її мешканців..

        Обладнання: малюнок зайчика і Діда Мороза, таблиця слів для словникової роботи,

        Методичні прийоми: читання із зупинками («кероване читання»),   «мозковий штурм», орфоепічна та лексична розминка, передбачення за назвою твору та ключовими виразами.

        Форми роботи: фронтальне та індивідуальне опитування, робота в парах,  групова робота.
 

Хід уроку

І. Організація класу.

Ось і дзвоник пролунав.

Дзвінко пісню заспівав.

Чули, діти? (Так)

Любі, діти у наш клас

Завітали гості щирі

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром.

(Привітання)

Доброго ранку, доброго дня,

Добре сьогодні, добре щодня!

Починаємо урок літературного читання.

Хай сьогодні наш урок додасть у кожне серце тепла і добра. 

1.Мовна розминка.

2.Перевірка домашнього завдання

     а) запитання до тексту:

1.Який заголовок можна ще дібрати до тексту? Поясни.

2.Що робив Зайчик у лісі?

3.Чому засумував Зайчик?

4.Чому на наступний день радів і співав Зайчик?

5.А що це означає, що прийшов час готуватися до Різдва?

6.Що готували звірі до Різдва?

7.За словами Лиса, чого ще не вистачало на свято Різдва?

8.Хто запропонував свою зірку на ялинку?

9.Що означає зірка на ялинці?

10.Що у собі таїть кінцівка казки? Прочитай та поясни

11.Що найбільше сподобалось у казці?

      б)підсумок

3.Самооцінювання. Оцінювання

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

 МЕТА НАШОГО УРОКУ: вчити працювати з твором, визначати головну думку твору, висловлювати свою, пізнавати нове

Очікування:

          1.Слухання музики «Пори року. Зима»

-         Як ви думаєте, якій порі року відповідає ця музика? (Зима) І тема сьогоднішнього уроку «Зимонька-зима»

-         А вам подобається ця пора року?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

          1.«Мозковий штурм»

-         Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово ЗИМА?

 

https://2.bp.blogspot.com/-d6FVNFl6cgI/VvLG00guzMI/AAAAAAAAACY/f8kjPbz0jcoW01H4TW3R6esnKhYu-ZDWg/s400/1.jpg

    -- Ми продовжуємо вивчати твори про зиму.

   2. Передбачення за назвою твору та ключовими виразами.

Мета:стимулювати пізнавальний інтерес до читання тексту, спонукати здогадливість, про що будемо читати, щоб скеровувати під час читання активність учнів на пошуки аргументів, що підтвердять висловлену думку, розвивати мовлення.

-         Казку, яку ми сьогодні будемо читати, написав Василь Струтинський. Що ви знаєте про цього письменника? Які твори Василя Струтинського знаєте?

-         А казка, з якою познайомимося сьогодні, називається «Чому рипить сніжок».

-         Чи здогадались ви про що йтиметься в цій казці?

   3.Групова робота. Відгадування загадок           (виставлення малюнків на дошку)

-         Відгадайте загадки і ви взнаєте дійових осіб в казці.

Хто в хурделицю зимою ходить лісом і рікою,

Візьме палицю до рук і постукає: тук-тук!

Після нього сніг і лід. Відгадали, що за дід? ( Дід Мороз)

У біленькім кожушку непомітний на сніжку.

Скорий побігайчик, як він зветься?  (Зайчик)

   4.Робота над правильністю читання.

Орфоепічна розминка

-         Перед читанням казки ми навчимося правильно вимовляти слова. Якщо не знаєте значень деяких слів – з’ясуємо.

 

 

гостинці                              заспокоїв

не втраплю                          найменшенький

дивиться                             погладжуючи

схлипуючи                         рипітиме

здивувався                         підкрадатися

куцохвостий                       попереджає

кучугури                              беззахисний

найдалі                                гущавина

незчулися                           зневірилися

 

Лексична розминка

(Робота в парах на картках)

-         Підберіть відповідне пояснення до кожного слова і з’єднайте стрілочками слова лівого стовпчика і правого.

 

ІV. Усвідомлення змісту.

  1. Первинне читання казки.   (Слайд 1)

Читає вчитель та підготовлені учні

( -- Про кого йде мова у казці?)

  1. Робота над заголовком твору.   (Слайд 10)

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

  1. Повторне цілісне читання казки. 

   (Щоденні 5. «Читання для себе»,  «Читання для когось»

       

 4.Обговорення після читання тексту.     (З використанням слайду  12 )

-         Як автор ще називає зайчика в тексті казки? (Вуханчик, куцохвостий)

-         Знайдіть порівняння в казці.(М’який, наче вата , сніжок)

-         Читаючи яку частину вам було шкода зайчика?

-         А коли ви раділи за нього?

-         Чому казка має такий заголовок?

--- Хто пожалів зайчика?

      5. Гра «Магічний кубик»  (слайд 13)

 

V. Рефлексія.

1. Тестування. (Правильна відповідь: 5 питань – високий рівень, 4 питання – достатній рівень, 3-2 питання – середній рівень, 1 питання – початковий рівень)

1.  Твір «Чому рипить сніжок» це –

а) казка                                       б) оповідання

2.  Головні герої казки:

а) Дід Мороз і Снігуронька               б) Дід Мороз і зайці.

3. Як Дід Мороз допоміг зайчикам?

а)Подарував подарунки.             б) Зробив так, що сніжок став рипіти.

4.  Яким автор показав Діда Мороза в казці?

а)Злим, жорстоким.                      б) Добрим, уважним.

5.  Дід Мороз у лісі присів відпочити?

а) на пеньок.                                    б) на колоду.

Ключ до тесту

1.     а     2. б     3.  б     4.  б     5.  А

      2. Головною думкою твору є  __________________

VІ. Підсумок уроку.   (Слайд 16)

-         З якою казкою познайомилися на уроці? Хто її написав?

-         Чим сподобалась ця казка?

-         А як ви думаєте, в яку погоду взимку рипить сніг? Коли мороз,  чи коли відлига? (Наукова інформація) інтернетресурс

VІІ. Домашнє завдання.

1. -- С.103 -104, читати, переказувати казку

      2.     Намалювати малюнок до казки.

       НАУКОВЕ ПОЯСНЕННЯ  - чому рипить сніг -  інтернетресурс

 

https://www.youtube.com/watch?v=qKi06XLbIEI –чому рипить сніг

 

 

docx
Додав(-ла)
Ніколюк Тетяна
Додано
28 жовтня 2022
Переглядів
613
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку