Виховний захід "Чорне море - перлина планети Земля"

Про матеріал
Виховний захід присвячений Міжнародному дню Чорного моря і включає в себе: усний журнал і вікторину. Даний матеріал знайомить гуртківців з особливостями тваринного і рослинного світу Чорного моря; виховує бережливе ставлення до водойм.
Перегляд файлу

Управління освіти і гуманітарної політики Подільської міської ради Подільського району Одеської області

Центр дитячої та юнацької творчості

Подільської міської ради

 

 

 

Виховний захід

 

Чорне море - перлина планети Земля

 

 

Керівник гуртка

«Природа рідного краю»

Бєлова Віта Аркадіївна

 

 

 

 

 

 

 

 

м. Подільськ

Одеська область

Мета: формувати уявлення про водойми України, а саме Чорне море; ознайомити учнів з особливостями тваринного і рослинного світу Чорного моря; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати бережливе ставлення до водойм.

 

Обладнання: аудіозапис шуму моря, конверти з малюнками рослинного і тваринного світу Чорного моря, натуральні об’єкти мешканців моря.

 

Хід заходу

 

Ведучий 1. Наш захід присвячений Міжнародному дню Чорного моря і включає в себе: усний журнал, вікторину .

 

Ведучий 2. Все починається з моря –

В ньому усі таємниці,

Море – володар простору

Море – безцінна скарбниця.

Море буремне як доля,

Лагідне як дитя.

Ви, захистіть Чорне море –

Майбутнє своє життя.

 

Ведучий 1. Щорічно 31 жовтня відзначається Міжнародний день Чорного моря (International Black Sea Day) в пам'ять про день 1996 року, коли шість причорноморських країн - Болгарія, Румунія, Туреччина, Грузія, Росія і Україна - підписали Стратегічний план дій по реабілітації і захисту Чорного моря. Головною метою даного заходу стало привернення уваги міжнародної спільноти до того, який непоправний збиток морю завдає перелов риби, забруднення води і глобальне потепління.

 

Ведучий 2. А що знають українці про море, в якому вони так люблять купатися, слухати шум хвиль, дихати морським бризом.

 

1 учень. Чому Чорне море найкраще?

Кожне море прекрасно по-своєму, і кожне має свої індивідуальні корисні властивості, але найкращим є Чорне море.

Склад мікроелементів і мінералів Чорного моря дуже схожий з тими, що знаходяться в крові людини. Крім того, концентрація солі в ньому не перевищує 18 грам на 1 літр - цей показник найкомфортніший для здорової людини. Тому в такій воді все дуже швидко гоїться.

Плавання в Чорному морі корисніше, ніж в інших, так як через низьку щільність води потрібно прикладати більше зусиль. А збільшення навантаження сприяє більш активному росту м'язів.

Тільки в Чорному морі міститься величезна кількість сірководню, який сприятливо впливає на серце і судини. Також після купання в ньому можна забути про вугрові висипи, так як його солоні води мають антибактеріальні властивості і сприяють глибокому очищенню шкіри.

Варто відзначити, що купання в Чорному морі дуже безпечно. У ньому не живуть морські гади і кровожерливі акули, зате плескання дельфінів іноді можна побачити навіть з берега.

 

 

2 учень. Історія створення Чорного моря

Протягом своєї геологічної історії Чорне море було то озером, то морем.

Близько 50 млн. років тому, Чорне море було затокою величезного солоного океану Тетіс, який покривав своїми водами південь Європи і північ Африки. Названий він був на честь дочки царя морів Тетіди (або Фетіда). Коли під впливом потужних геологічних сил над поверхнею океану піднялися гірські ланцюги (Балкани, Карпати, Кримські і Кавказькі гори, Памір), океан роздрібнився на ряд окремих морів: Середземне, Чорне, Мармурове, Азовське, Каспійське, Аральське. Періодично ці моря з'єднувалися і відокремлювалися, утворювалися нові моря.

Останнє приєднання  Чорного і Середземного моря відбулося приблизно 7500 тисяч років тому і носило катастрофічний характер. Найсильніший землетрус розколов сушу. Виник сучасний проток Босфор. Величезні маси солоної середземноморської води потекли в улоговину Чорного моря, яке в той час являло собою найглибше на Землі прісноводне озеро, викликаючи загибель величезної кількості прісноводних мешканців. Їх загинуло так багато, що розкладання залишків їх організмів в глибині моря, позбавлених кисню, створило той первісний запас сірководню, який продовжує існувати досі. Чорне море стало «Морем мертвих глибин».

Історики вважають, що весь цей катаклізм відбувався на очах людей, які тут мешкали. Чи не ці події є всесвітнім потопом? Адже як відомо, Ной причалив свій ковчег до Кавказької гори Арарат, яка тоді цілком могла виглядати як острів в бурхливому потоці злиття двох морів.

 

 

3 учень. Історія походження назви Чорне море.

У давнину воно називалося понтичним морем або просто Понтом. У VI столітті до н.е. греки називали його Понтом Аксинським - Морем негостинним, пізніше, в V ст. до н.е. стали називати його Понтом Евксинським - морем Гостинним. Називали його і по імені народів, які населяли його берега - морем Таврійським, Скіфським, Сурозьким, Грецьким, Руським. З письмових джерел відомо, що з XIII в. мореплавці і купці Південної Європи називали море Великим і Чорним, Турки називали його Кара Деніз - море Чорне, носило воно ім'я Мавр Таласса.

Вперше справжня назва Чорного моря зустрічається в літописах XIII століття.

Існує кілька версій, чому море назвали Чорним.

Турецька гіпотеза. Згідно історичної гіпотези, сучасну назву Чорного моря дали турки та інші завойовники, що намагалися підкорити населення побережжя моря. На берегах вони зустрічали запеклий опір з боку черкесів, адигів та інших племен, за що і прозвали море Кара Деніз - Чорним, негостинним.

Гіпотеза моряків. З точки зору моряків, море називається Чорним через сильні шторми, під час яких вода в морі темніє. Правда, сильні шторми на Чорному морі бувають рідко, і сильне хвилювання (більше 6 балів) теж - не частіше 17 днів в році. А зміна кольору води характерна для будь-якого моря, не тільки для Чорного. Стверджують також, що море могли назвати Чорним через чорний мул, який залишається після шторму на березі. Але мул цей швидше сірого, ніж чорного кольору.

Гіпотеза гідрологів. За версією гідрологів, море називається Чорним тому, що будь-які металеві предмети, опущені на велику глибину, піднімаються на поверхню почорнілими. Причина - сірководень, яким насичена чорноморська вода на глибині понад 200 м.

Через сірководень Чорне море ще називають морем мертвих глибин. Вся справа в тому, що вода там перемішується погано, і на дні накопичується сірководень. Це продукт життєдіяльності бактерій, які у великій кількості мешкають в глибині. Вони розкладають трупи тварин і рослин. Починаючи з глибини 150-200 м ніякого іншого життя в Чорному морі немає. За мільйони років бактерії накопичили понад мільярд тонн сірководню.

Єдиної наукової теорії з цього питання немає.

 

4 учень. Яка риба водиться в Чорному морі?

Чорне море населяють понад 200 видів риб, з них 30 - цінні промислові, такі як хамса, шпрот, тюлька, оселедець і бички. Найбільша чорноморська риба - білуга, один з семи представників осетрових у Чорному морі.

Щорічно з моря виловлюють велику кількість риби, половина всього вилову припадає на Туреччину. Основою рибальства стали хамса, кефаль, піленгас і хижий молюск рапана.

Внаслідок перелову з Чорного моря вже зникли тунець і скумбрія, а осетрові перебувають на межі вимирання, їх вилов заборонений у всіх чорноморських державах, але браконьєри постійно порушують цю заборону. Стрімко зменшуються запаси камбали калкана і катрана, їх деякі причорноморські країни також заносять до Червоної книги.

Всього в Чорному морі живе майже 5600 видів живих організмів, що майже в два рази менше, ніж в сусідніх морях. Причина цього в низькій солоності і в холодному кліматі.

У Чорному морі водяться три види дельфінів – афаліна, білобочка і морська свиня (азовський дельфін). Вага новонародженого дельфінятка афаліни 11-12 кг; за добу афоліна поїдає до 30 кг риби; максимальна швидкість дельфінів складає 30 км/г; самці дельфінів здатні дарувати самкам букет водоростей.

Акулу-катрана використовують у фармакології, їх жир має цілющі властивості, а речовина яка міститься в їх печінці, може вилікувати деякі форми раку.

У Чорному морі живуть східноєвропейські тюлені або тюлені-монахи. У минулому колонії цих тварин були на острові Зміїний і на південному березі Криму, зараз невеличка кількість живе в Болгарії.

Найяскравіша рибка – червоний троєпер. Ці риби воліють жити на зарослих водоростями вертикальних скельних стінах, по яких вони перебігають на «лапах» - окремих грудних плавниках.

Серед планктонних водоростей, що мешкають в Чорному морі, є дуже надзвичайний вид - ночосвітка. Вона має можливість фосфоросціювати, і саме через неї в серпні море світиться.

 

5 учень. Чи збільшується Чорне море?

Гори навколо Чорного моря постійно зростають, а море збільшується в розмірах. Втім, зростання гір не перевищує кількох сантиметрів за століття, а от море кожні 100 років збільшується на 20-25 см. Так що Одеса та інші причорноморські міста цілком можуть розділити долю затопленої Ольвії, правда, може статися це не за рік і навіть не за сто, а за кілька століть.

 

6 учень. Чи є проблеми у Чорного моря?

 Чорне море — вразливіше порівняно з іншими морями. По-перше, воно майже закрите, тому все сміття, що потрапляє до нього переважно з річок, у ньому й залишається. По-друге, через те, що шар сірководню займає маже 87% об’єму моря, життєвий простір для існування морських мешканців обмежений.

Стан води в Чорному морі далекий від ідеалу. З комунальними та промисловими стічними водами туди потрапляють антибіотики, пестициди, масла.... Величезна проблема - пластик.  У Чорному морі є майже вдвічі більше сміття, ніж у Середземному – ці дані зроблені на основі досліджень, проведених у 2017 року у морі.  ЄС заявляє, що 83 відсотки морського сміття складає пластик: «а саме пляшки, обгортки від цукерок і пакети», а сьогодні існує нова загроза, в зв’язку з пандемією коронавірусу Covid-19, масове носіння масок призведе до нової екологічної проблеми - поліпропілен, який входить до складу масок і рукавичок, розкладається по 450 років - це екологічна бомба уповільненої дії для навколишнього середовища та водойм.       

Води Чорного моря поки що ховають у собі весь цей непотріб – і ми можемо і далі милуватися водоймою. Поки що…

 

 

7 учень. Що кожен із нас може зробити для порятунку Чорного моря?

     - не кидайте пластикових пляшок, маски та гумові рукавиці у водойми, а побачивши, витягніть ці речі з води і віднесіть до сміттєвого бачка чи віддайте на утилізацію;

     - організовуйте акції та беріть участь у прибиранні прибережних територій річок та моря;

     - не викидайте засоби особистої гігієни (вушні палички, лінзи тощо) у каналізацію – через неї вони легко потрапляють до річок, а з них – до моря;

     - обирайте засоби для прання без вмісту фосфатів;

     - не будьте байдужими, коли  знаєте про факти скидання неочищених стічних вод.

 

Вікторина

 

1. Якщо опуститися в море на глибину понад 150 метрів ми не побачимо там живих організмів. Що є причиною цього явища?

(Відсутність кисню. Так як живуть там бактерії, які на дні і в товщі води розкладають останки і виділяють сірководень. Сірководень згубний для рослин і тварин)

 

2. У творчості якого відомого художника основною темою було опис Чорного моря?

(Чорне море було джерелом натхнення для  художника Івана Айвазовського.)

 

3. Яка тварина пророкує про наближення шторму за 10-15 годин?

(За добу можуть «передбачити» початок шторму звичайні медузи)

 

4. Які відомі кінокартини зняті на Одеській і Ялтинській кіностудіях, з використанням пейзажу Чорного моря?

( «Червоні вітрила», «Людина - амфібія», «Діамантова рука», «Пірати 20 століття» та інші. Найбільш відома в світі кінокартина, знята на Чорному морі - чорно-білий фільм С. Ейзенштейна «Броненосець Потьомкін» (1925)

 

5. Чому Чорне море світиться вночі?

(Це гребневики. Уздовж тіла у них проходить 8 іскристих шнурів - ряди гребних пластинок, вони такі тонкі, що світло, проходячи крізь них, дробиться на промені різних кольорів - і кожна з тисяч платівок грає самоцвітними спалахами).

 

6. Чи буває на Чорному морі лід?

(Буває. Майже щороку на кілька днів замерзає Одеська затока. В холодні зими лід тримається тут протягом двох-трьох тижнів, тягнучись у відкрите море.)

 

7. Шкіру якої риби в давнину використовували для полірування цінних порід дерева?

(Шкіру акули. Луска акули - це ті ж зуби акули, але зростаючі зі шкіри.)

 

8. Які держави знаходяться на берегах Чорного моря?

(Україна, Росія, Грузія, Румунія, Болгарія, Туреччина)

 

9. Назвіть основні забруднювачі Чорного моря

1) сполуки азоту і фосфору, надходять з недостатньо очищеними стічними водами;

2) нафта, що видобувається на Каспії, перевалюється в танкери в нашому місті;

3) отрутохімікати з полів і важкі метали від промислових підприємств і теплоелектростанцій;

4) радіоактивні речовини після аварії на Чорнобильській АЕС;

5) побутові відходи, які викидаються в море або на берег;

6) екзотичні види рослин і тварин в нових умовах не мають ворогів.

 

10. Назвіть найбільший півострів Чорного моря?

(Кримський півострів)

 

11. У яких тварин є отруйні залози?

1) медуза корнерот (обпікає шкіру немов окропом, не слід брати в руки);

2) медуза Аурелія (якщо потримав в руках її, а потім потер обличчя, очі, буде не до сміху);

3) морський йорж, скорпена (промені спинного плавця перетворені в колючки, в основі яких - отруйна залоза. Ця зброя оборони. Рани від шипів болять, місце навколо уколів червоніє і розпухає, загальне нездужання організму, підвищується температура. Рану обробити йодом);

4) морський дракон (5 променів переднього спинного плавника і шип, зростаючий назад з зябрової кришки - отруйні. Рани обробити йодом);

5) скат - хвостокол (має на хвості колючку, довжиною до 20 см, краї гострі і зазубрені, уздовж леза проходить жолобок, по якому стікає темна отрута  з отруйної залози на хвості. Якщо наступити на нього, він завдає рубану глибоку рану, яку треба обробити).

 

Гра «Зайвий елемент».

1. Пелікани, голуби, буревісник малий, баклани.

2. Шпроти, кефаль, карась, риба-голка.

3. Кити, дельфіни білобокі, білочереві тюлені.

 

Робота в групах.

Клас ділиться на групи, кожна отримує конверт із малюнками рослинного і тваринного світу. Завдання групи - скласти опис рослинного або тваринного світу Чорного моря. Кожна група презентує свої відповіді.

 

F:\Документы Виты\Матеріали  Бєлової В А на конкурс Джерело творчості\Відкриті заняття\Зелені водорості\Фото заняття\Фото005.jpg 

    

 

 

 

Ведучий 1. Наш захід добігає кінця. Міжнародний день Чорного моря – для кожного з нас є приводом, замислитися як допомогти Чорному морю зберегти його екосистему і залишитися на довгі роки  справжньою перлиною для  планети!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

 

Конверт «Рослинний світ».

 

https://subject.com.ua/lesson/nature/4klas_5/4klas_5.files/image129.jpg

https://optad360.mgr.consensu.org/icons/branding-ads.svg

 

Конверт «Молюски»

 

https://subject.com.ua/lesson/nature/4klas_5/4klas_5.files/image130.jpg

 

 

 

Конверт «Ссавці»

 

https://subject.com.ua/lesson/nature/4klas_5/4klas_5.files/image133.jpg

 

 

 

 

Конверт «Риба»

 

https://subject.com.ua/lesson/nature/4klas_5/4klas_5.files/image131.jpg

https://optad360.mgr.consensu.org/icons/branding-ads.svghttps://subject.com.ua/lesson/nature/4klas_5/4klas_5.files/image132.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конверт «Птахи»

 

https://subject.com.ua/lesson/nature/4klas_5/4klas_5.files/image134.jpg

 

 

 

docx
Додано
28 березня 2023
Переглядів
432
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку