Тема. Вставні слова, словосполучення, речення. Розділові знаки при вставних словах, словосполученнях, реченнях.
Мета:
поглибити знання учнів про вставні слова, словосполучення, речення, їхні види за значенням; сформувати вміння знаходити вставні слова( словосполучення, речення) в реченні, конструювати та інтонувати правильно речення із вставними словами( словосполученнями, реченнями), використовувати виражальні можливості речень із вставними словами,(словосполученнями, реченнями) в усному й писемному мовленні , відрізняти види вставних слів і словосполучень від співзвучних членів речення, правильно розставляти розділові знаки при вивчених конструкціях; розвивати логічне мислення, пам'ять, виховувати любов до природи
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Слайд 1
1. Привітання
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слайд 2
Вчитель :
Як називаються такі слова та сполучення слів ?
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
Слайд 3
Слайд 4.
Рефлексія
ІV. Актуалізація опорних знань
Бесіда :
V. Засвоєння нових знань
Робота з підручником.
Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу підручника – с.219
параграф 50
Узагальнення за таблицею.
Бесіда :
VІ. Закріплення нових знань.
Слайд 5.
Вправа 586 ІІ ( дошка 2 учні ) – 4, 5, 6 речення
Отут, бувало, із – за тину вилась квасоля по тичині. ( оцінка фактів )
Може, то птахи приносять на своїх крилах весну. ( невпевненість )
Безперечно, вам усе тут незнайоме, дивне. ( впевненість )
Слайд 6 -7 Робота з текстом
Прихід весни
Слайд 8
Метод « Творче конструювання» ( працюємо за рядами )
Вчитель : зверніть увагу на слайд.
Метод «Два – чотири – усі разом»
Слайд 9
Поміркуйте, у якому із двох поданих речень є вставні слова.
Доведіть свою думку.
Вчитель : отже, то який висновок можемо зробити, діти ?
Слайд 10
«Розумовий штурм»
Робота в парах
І ряд – на щастя ( задоволення )
ІІ ряд – здається ( невпевненість )
ІІІ ряд – може ( невпевненість )
Вчитель : - діти, зверніть увагу на таблицю на слайді. В українській мові є слова, які завжди є вставними і ті, які ніколи не бувають вставними. Вам потрібно їх запам`ятати.
Слайд 11
Лірична хвилинка
Наталя Данилюк «Весна, як жінка…»
Весна, як жінка. Жінка, як весна:
Буває ніжна, а бува примхлива,
То зазвучить грайливо, як струна,
А то раптово вибухне, мов злива!..
Весна і жінка. Жінка і весна:
У них обох свої земні турботи
Своя морська бездонна глибина,
Свої космічні зоряні висоти.
І не спізнаєш істину сповна,
Бо хміль думок обсиплеться, мов сонях...
Весна-це жінка. Жінка-це весна:
Чиясь розрада і чиєсь безсоння...
Графічний диктант ( 1 учень дошка )
Прослухайте речення, накресліть схеми :
«Синтаксичний конструктор» ( 2 учні дошка ) , решту в зошитах складають речення на вибір
Слайд 12
-Індивідуальна творча робота
Твір – пейзажна замальовка «Весно красна, завітай до нас» , - використати у ньому звертання та вставні слова.
VІІ. Підсумок уроку
Бесіда. Повернення до проблемного питання
Слайд 13
VІІІ. Домашнє завдання
Опрацювати теоретичний матеріал підручника параграф 50, с.217 – 220, вправа 593, 588 (д.р, в.р)
Слайд 14
ІХ. Оцінювання
Х. Рефлексія
Слайд 15
Прихід весни
Прочитайте текст, визначте тип та стиль мовлення, тему та основну думку(усно). Випишіть з тексту вставні слова, вкажіть їхню групу за значенням
Без сумніву, весна прийшла і все навкруг ожило. Сонячні промені пробиваються крізь хмари, проганяючи холод. Сніг сходить з пагорбів веселими струмочками. Кажуть, звідусіль чується їх дзюрчання.
Отже , весна прийшла і принесла нове життя.
Зима намагається ще втриматися на своєму троні, проте з кожним днем її сили тануть, і вона вже не може протистояти весні.
Коли весна вже зайняла свої володіння, починають повертатися з теплих країв птахи. Як вони скучили за рідною землею! А тому повертаються щороку, долаючи величезні відстані. Правду кажучи, саме перелітні птахи говорять про те, що прийшла весна. На щастя , зимове царство зруйновано і тепер буде тепло.
На лісових галявинах прокидаються перші весняні квіти - підсніжники, які наче сніг вистилають землю. Як відомо, саме квіти є символом весни.
Багато роботи у звірів і птахів. Вони повинні вирити нори, побудувати гнізда. Багато роботи і у людей. Безперечно, весна – пора неспокою, оновлення, відродження.