Тема. Глобальні ланцюги доданої вартості. Міжнародний ринок товарів: сутність, інфраструктура, ціноутворення. Виробництво сільськогосподарської продукції у світі: природні, соціальні, економічні чинники, особливості просторової організації.
Видобування й споживання паливних мінеральних ресурсів, глобальні ринки вугілля, нафти й природного газу. Глобальні ланцюги доданої вартості у виробництві чорних металів, алюмінію, міді; чинники та форми спеціалізації країн.
Сучасна географія виробництва транспортних засобів, електроніки, фармацевтичної продукції, чинники участі національних економік у глобальних ланцюгах доданої вартості.
Виробництво текстилю, одягу, взуття: сучасна просторова організація, чинники міжнародної спеціалізації.
Мета уроку: сформувати поняття №глобальні ланцюги доданої вартості», дати уявлення про міжнародний ринок товарів, активізувати, закріпити та поглибити знання про окремі виробництва первинного та вторинного сектора; розвивати вміння користуватися джерелами географічної інформації.
Обладнання: підручник, атласи, довідники
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Інтерактивна бесіда
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Характерною рисою сучасного бізнесу є висока швидкість змін в зовнішньому середовищі. Наразі ні в одній галузі компанії не можуть сподіватися на довгострокову стабільність. Для того щоб ефективно функціонувати в таких умовах компанії змінюють організаційну структуру таким чином, щоб вона була гнучкою та формалізують бізнес-процеси, особливо ті, які пов’язані з ланцюгом доданої вартості.
На сьогоднішній день глобальні ланцюги доданої вартості стали ключовими елементами в світовій економіці, які наглядно демонструють тенденції глобалізації
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Глобальний ланцюг створення вартості – це послідовність взаємопов’язаних видів діяльності зі створення доданої вартості, розташованих як мінімум на двох континентах або в межах двох торгових блоків, що забезпечують виробництво товару чи послуги, починаючи з ідеї щодо їх створення та закінчуючи доставкою до кінцевого споживача. ГЛСВ є складним утворенням, основу якого складає значна кількість компаній, кожна з яких відповідає за окремий вид економічної діяльності. Концепція ГЛСВ, що базується на понятті доданої вартості, дозволяє досліджувати галузі світової економіки, вивчаючи їх структуру та динаміку участі в них різних акторів, залучених до виробничого процесу. На сьогоднішній день даний підхід є корисним інструментом аналізу тенденцій світової економіки, що дозволяє прослідкувати усі зв’язки між різними ланками географічно фрагментованого міжнародного виробництва, визначити роль кожного учасника та спрогнозувати наслідки для тієї чи іншої країни.
Самостійна робота з текстом підручника «Виробництво сільськогосподарської продукції у світі».
Групова робота (Робота з таблицями.ю схемами, картами). Учні аналізують просторову організацію, та чинники міжнародної спеціалізації окремих галузей вторинного сектора. Загальне обговорення.
І група – видобування та споживання паливних ресурсів
ІІ група - виробництво чорних металів, алюмінію, міді
ІІІ група – машинобудування, хімічна промисловість
ІV група – легка промисловість
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з контурною картою
Нанести на контурну карту найбільші машинобудівні райони світу та напрямки експорту з них продукції.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Учитель звертає увагу на основні положення розглянутого матеріалу.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацюйте текст параграфа