У розробці уроку подані інтерактивні вправи "Криголам","Ти мені- я тобі","Незакінчене речення",які виконуються індивідуально та в групах.Практичні вправи,які виконуються на протязі уроку,допомагають учням скласти сенкан,який підсумовує характеристику синички головної героїні оповідання.
Тема: Коли твір відкриває свої таємниці.
О.Іваненко «Синичка»
Мета: ознайомити учнів із творчістю О.Іваненко; вчити правильно, свідомо та виразно читати прозові твори, аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух, образне мислення; виховувати турботливе ставлення до природи, до птахів, бажання їм допомогти взимку.
Обладнання: портрет О.Іваненко; картки для розчитування, підручник для 3 класу В.Науменко «Літературне читання».
Хід уроку
І. Організаційний
Вправа «Криголам»
На дошці запис УРОК
ІІ. Мовна розминка
Читання слів із карток – «блискавок»
синичка родичі
журавлі взимку
граки гусінь
мороз черв’ячок
яблуня пташка
дуб соловейко
Гра «Дощик» (читати повільно, швидко, дуже швидко).
За вказівкою вчителя (дощик, дощ, злива) учні читають у відповідному (вищевказаному темпі)
Приснивсь сьогодні сон синиці.
Приніс сусіда сік з суниці.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
Пташечка невеличка,
У неї білі щічки,
Сірі лапки, чорна шапка,
Фартушок жовтенький.
Голосок тоненький.
Та це пташка невеличка
Називається …(синичка)
(Малюнок синички)
Групи отримують прислів’я, пояснюють як їх треба розуміти.
IV. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми уроку.
Тема сьогоднішнього уроку: див.тема.
V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
Учні читають текст гра «Рибки»
Гра «Ти - мені, я - тобі». (Групи групам ставлять запитання за прочитаним)
Читання комбінованим способом
а) Учитель читає до слів «…. і на гілках сніг – скрізь сніг.»
б) Дочитування казки учнями. Гра «Бджілки» (читання напівголосне) до слів «… прилетів соловей»
в) Завершення читання казки. Гра «Рибки» (читання мовчки)
Фізкультхвилинка
Ось синичка прилетіла
На вишневу гілку сіла
Стала в сторони дивитись:
Чим би пташці поживитись.
Раптом бачить: кусик сала!
Дуже радісно їй стало.
Пташка – стриб і ну дзьобати
Ой, спасибі вам, малята!
Встановити відповідність
І група Встановити послідовність подій у казці.
ІІ група Добери прикметники з тексту до мови синичка
Синичка (яка?)… .
ІІІ група Прочитай опис зимового лісу.
Доведи, що авторка наділили зиму людськими рисами
ІV група Прочитай опис весни.
Віднови послідовність прильоту птахів.
мила пташка маленька чепурушка
птичка-невеличка дружелюбна
перша заспівала весела
про весну у неї ніжний спів
санітарка лісу
зиму прогнала жовтопуза співачка не боїться труднощів
не боїться зими сніжнолютої
Зачитування виконаних робіт.
Синичка
Мила чепурушка.
Зиму прогнала.
Жовтопуза співачка.
(Діти, підгодовуйте птахів узимку!)
Отже, птахи – друзі людини і заслуговують на дбайливе та уважне ставлення до себе, особливо у важкий для них зимовий час. Бо пташкам страшний не холод, а голод.
VI. Рефлексія
VII. Домашнє завдання.
Диференційоване.