Мета уроку: Ознайомити учнів з казкою Якоба та Вільгельма Грімм " Бременські музиканти"; навчати їх визначати головну думку і послідовність дій у творі; розвивати допитливість, кмітливість, увагу; виховувати почуття взаємовиручки. товариськість.
Красноармійська районна державна адміністрація Відділ освіти Новоекономічна ЗОШ І – ІІІ ступенів Покровської районної ради Донецької області
Урок літературного читання у 3 класі з теми:
«Дружба – найдорожчий скарб. Брати Грімм «Бременські музиканти»
З досвіду роботи
вчителя початкових класів
Новоекономічної ЗОШ
І – ІІІ ступенів
Байрамової О. Б.
2017 рік
Тема: Дружба – найдорожчий скарб. Якоб і Вільгельм Грімм «Бременські музиканти»
Мета: ознайомити учнів з казкою братів Грімм «Бременські музиканти», вчити визначати основну думку твору, визначати послідовність дій; розвивати допитливість, кмітливість, увагу; виховувати почуття взаємовиручки, товариськість.
Обладнання: Портрети братів Грімм, картинки героїв казки, запис пісні з мультфільму «Бременські музиканти», картки для індивідуальної роботи.
Хід уроку:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Розпочнемо наш урок,
Він до знань наступний крок.
Казки будемо читати,
Люблять хлопці їх й дівчата!
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА. (Скоромовка)
Всі мультфільми кошеня
З нами дивиться щодня,
Вже пернатих і рогатих
Надивилось досхочу,
Мабуть, я його вмикати
Телевізора навчу.
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Двічі родився, у школі не вчився,
А години знає. (Малюнок півня)
Сірий, та не вовк,
Довговухий, та не заєць,
З копитами, та не кінь. (Малюнок осла)
День мовчить, уночі гарчить,
Хто до господаря іде, знати дає. (Малюнок пса)
Має вуха, темний хвіст
Й дуже дивну звичку:
Спершу добре він поїсть,
Потім миє личко. (Малюнок кота)
(Звучить фрагмент пісні з мультфільму «Бременські музиканти»)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
V. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1. Біографічна довідка братів Грімм
- Під час уроку ми ознайомимося з творчістю німецьких казкарів – братів Грімм. Вільгельм та Якоб Грімм жили у роки 18 – 19 століття. Якоб був всього на один рік старший за брата, і тому увесь час брати проводили разом. У них була велика дружна родина, де виховувалось п’ятеро синів і одна донька. Хлопці були великими фантазерами, вони любили бігати до міської брами, де били з-під землі два джерельця, а також у парк, який називали «бджолиним раєм». У них рано померли батьки, і їм так була необхідна якась «чарівна фея», котра б відвела біду від сім’ї. І такою феєю для них стала сестра їхньої мами, яка дала дітям гарну освіту. Десь на початку 19 століття з’являються перші казки братів. Спочатку вони підписувалися іменем одного із них. А потім, коли роботу неможливо було розділити, стали підписуватися - брати Грімм.
- Чи пам’ятаєте ви якісь казки цих авторів?
2. Складання початку казки за схемою, уміщеною на першому форзаці підручника.
- Чому казка так називається?
- Чи справедливо вчинили з домашніми тваринами їхні господарі?
3. Словникова робота
Хвицьне – вдарить задніми ногами
Довбня – велика палиця з товстим кінцем
Мара – примара, привід
Пазури – кігті
4.Читання казки учнями уголос, ділення твору на частини.
5. Перевірка первинного сприйняття твору. Аудіювання.
1) Хто побачив оселю?
а) кіт; б) пес; в) півень
2) На чий дім натрапили друзі?
а) селянина; б) розбійників; в) пана
3)Яким чином музиканти позбулися хазяїв дому?
а) налякали; б) вигнали; в) попросилися переночувати
4) Що спочатку зробили тварини?
а) прибрали; б) наїлися; в) лягли спати
5) Яке прислів’я пояснює поведінку розбійників?
а) У страху очі великі.
б) Чим хата багата, тим і рада.
в) Опікшись на молоці і води боїшся.
6) Скільки було музикантів?
а) 5; б) 4; в) 3.
6. Читання казки учнями за частинами.
1) Читання першої частини казки парами «Речення за реченням»
2) Читання другої частини казки «Естафетою»
3) Читання третьої частини казки «Бджілкою»
7. Бесіда за змістом
- Так чому казка називається «Бременські музиканти»?
- Яке із запропонованих прислів’їв відповідає нашій казці:
* Дружба і братерство дорожчі за багатство.
* Сильний переможе десятьох, а кмітливий – усіх.
* Тепле словечко лежить недалечко.
- А ще хочу вам сказати, що у місті Бремені є скульптури наших героїв. Ось подивіться на таку скульптуру.
8. Гра «Що не так?»
Постановивши так, вони в один голос завели свою музику: осел, ревів пес, гавкав кіт, нявчав півень, кукурікав.
9. Гра «Установи послідовність подій». Робота у групах.
1 група – Осел; 2 група – Кіт;
3 група – Пес; 4 група – Півень.
(3) Зустріли звірі кота;
(6) Почали радитись, як розбійників прогнати;
(1) Вигнав господар осла;
(7) Добре наїлися музиканти і міцно поснули;
(2) Осел та пес;
(5) Вирішили вони переночувати у великому лісі;
(4) Півневі сподобалася рада;
(8) Розбійники боялися і близько підійти до свого дому.
10. Розгадування кросворду
1. Як називалося місто, до якого йшли музиканти? (Бремен)
2. Дійова особа, що першою з’явилася у казці. (Осел)
3. Надвечір вони прийшли у великий … (ліс)
4. Головний розбійник. (Отаман)
5. Доповніть прислів’я: «Вірний … - то найбільший скарб». (Друг)
6. Як сказати одним словом – ударити задніми ногами? (Хвицьнути)
7. Що допомогло звірам отримати перемогу над розбійниками?
( Кмітливість)
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
- Чого навчає казка?
VІІ. Домашнє завдання
Казку читати й переказувати.