fedorchenko7319@ukr.net Сертифікат на цю адресу. Федорченко Оксана Пантеліївна. Вчитель Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №35 Конспект уроку і презентація до уроку в 3 класі літературного читання
Тема: Болгарська народна казка «Сильний лев і маленьке мишеня». 3 клас Літературне читання
Тема: Болгарська народна казка «Сильний лев і маленьке мишеня». 3 клас Літературне читання
Мета: Формувати в учнів вміння оцінювати внутрішній стан героя, давати характеристику головним дійовим особам. Розвивати вміння висловлювати власне ставлення до випадку, описаного в казці, також розвиток мовленнєвої компетенції у дітей засобами прислів`їв, фразеологізмів. Виховувати почуття вдячності, поваги один до одного, бажання жити з усіма людьми в мирі, почуття патріотизму і любові до України.
Обладнання: Роздатковий матеріал для роботи в групах, для роботи в парах, таблиці для розчитування, презентація, підручники, смужки зеленого, червоного, жовтого, синього кольорів, план казки набраний окремо на листку;
Хід уроку
І. Організація класу.
- Діти, посміхніться до мене, подаруйте свою посмішку один одному - нехай у вас увесь урок буде гарний настрій!
Очікування: А чого чекаєте від уроку?
ІІ. Актуалізація опорних знань:
1.Чистомовка.
Ня-ня-ня-бігло мале мишеня,
Ів-ів-ів-страшно лев ревів,
Ати-ати-ати-куди тут тікати?
Ку-ку-ку –в глибоку нору,
Изь-изь-изь-мотузку перегриз!
Ити-ити-ити –щоб у мирі з усіма жити!
2. Розчитування за таблицею слів (у кожного на парті) Див. додаток №1
Робота за таблицею слів:
Читання кожного стовпчика слів 3 рази.
- Знайти найменші слова, найбільші слова, в яких найбільша кількість складів, слова в яких неоднакова кількість звуків і букв.
- Зачитати іменники, прикметники,дієслова.
- Знайти і зачитати спільнокореневі слова, синоніми, антоніми.
Після того, як прочитали проводиться гра «Кидок - засічка» - 3 рази по 15 секунд. Потім порахувати на скільки більше було прочитано третього разу слів, ніж першого.
Висновок: Чим більше читаєш, тим швидше читаєш!
3. Бесіда
-Які казки ми читали? Хто їх написав? (Народ)
-Отже-це усна народна творчість. А що це значить?
4. Гра «Чарівна торбинка»
З торбинки вчитель по черзі дістає різні предмети з казок.Діти повинні вгадати з якої казки цей герой чи предмет. В чарівній торбинці : Горошинка, рукавичка, колосок, яєчко, мишка.
ІІІ. Опрацювання казки
Слайд №1
Слайд № 2.
1.Вправа «Передбачення».
-Як ви думаєте про що казка?
-Хто чув як гарчить лев?
Слайд №3.
- Діти, якби ви зустріли лева в дикій природі ви б злякались?
- Хто б злякався? -Встаньте!
- А хто ні?-Встаньте!
2.Тлумачення слів
Слайд № 4 Мисливець-полює на звірів.
Слайд № 5 Ланцюг-міцна сталева мотузка.
3. Словникова робота. Дібрати синоніми, з`єднавши першу колонку слів з другою.
Слайд № 6.
Зганьбився переживало
трусилося шум
знадобиться трапилось
гамір робота, справа
клопіт в пригоді стане
скоїлось осоромився
-Діти, які слова не зрозумілі? Тоді я у вас запитую, значення слів?
Пояснення незрозумілих слів.
4.Читання тексту вчителем
Читання до слів …Мишеня злякалось і забилось в нірку…
Вчитель продовжує читати до слів …Як же ти мені допоможеш, таке мале і слабосиле!
- Діти, а хто тепер як думає. Хто впевнений, що лев спасеться-встаньте! А хто думає інакше?-встаньте!
5.Читання дітьми казки.
- Кому сподобалась казка-встаньте!
-А кому ні-встаньте!
-Назвіть головних герої казки!
ІV. Фізкультхвилинка. Під аудіо-спів пташок.
1.Уявіть, що ми з вами на лісовій галявині. Світить сонечко, співають пташки, легенько повіває вітерець. Ми з вами зручно примостились на узліссі. Он побігла білочка, а он вгорі синичка понесла удзьобі комашку,а там у листі шарудить їжачок, а он там побігло маленьке мишеня –воно сховалося у нірку. А тепер знову вибігло і кличе нас погратися у гру.
2. Гра «Спіймай мишку»
Діти очима переміщають мишеняв клітинках вправо, вліво, вверх, вниз, по діагоналі- за командою вчителя. Клітинки пронумеровані.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
☻ |
|
|
Продовження роботи над казкою
6.Вибіркове читання:
- Хто спіймав лева?
-Як вів себе лев?
-Хто за цим спостерігав?
-Що відповів лев мишеняті на його питання?
-Скільки разів мишеня намагалося допомогти левові?
7.Обговорення:
-Чого боявся лев? Чому він не хотів приймати допомогу мишеняти?
(Бо лев був гордий, зухвалий –він вважав себе наймогутнішим і не розумій, як це йому буде допомагати якесь маленьке нікчемне мишеня!)
8. Продовження вибіркового читання:
-Як допомогло мишеня?
-Що сказало на прощання мишеня левові?
-Що думав лев, тікаючи?
9.Обговорення:
-Скажіть, чи змінилося ставлення лева до мишеняти? Чому?
-Яким спочатку був лев? Яким ставав далі?
-Яким став після звільнення?
-Отож, зміна його поведінки-називається внутрішнім станом лева.
10.Робота в парах
Встановіть послідовність внутрішнього стану лева з початку казки і на кінець казки:
Внутрішній стан лева
Звіряють результати за слайдом № 7
11.Робота з фразеологізмами: Слайд № 8
Приєднати фразеологічні вислови до героїв казки:
Лев Мишеня
Налягати на ноги,
Втерти носа,
Вскочити в халепу,
Дати драпака,
Душа в п`ятах.
Стати у пригоді,
Накивати п`ятами.
12.Робота в групах
У кожної дитини на столі лежить кольорова смужка (червоного, жовтого, синього, зеленого кольорів). В чотирьох місцях класу прикріплені завдання, а біля завдання кольорова смужка одного з кольорів.
1 група складає характеристику образу Лева (який він?)
2 група складає характеристику образу Мишеняти.
3 група встановлює правильну послідовність плану казки:
4 групі потрібно знайти і зачитати головні слова казки.
План казки (для 3 групи)
Звільнення лева.
Лева спіймали.
Допомога малої Мишки.
Лють Лева.
Пропозиція Мишеняти.
Відхилення пропозиції.
Перевірка роботи груп, крім четвертої.
Лев - злий, зухвалий, гордий, сильний, невихований, великий, розлючений,
зверхній.
Мишеня- сміливе, безстрашне, ввічливе, кмітливе, розумне, допитливе, безкорис-ливе, винахідливе, доброзичливе.
Перевірка плану казку. Слайд №9
13.Робота з прислів`ями. Слайд №10
Додайте потрібні слова:
-Друга шукай, а знайдеш …(тримай)
Слайд № 11
-У лиху годину пізнаєш вірну…(людину)
-Дружба родиться в біді, а гартується в …(труді)
- Як ви розумієте прислів`я?
-А тепер четверта група зачитає головні слова в казці:
Слайд № 12
…З усіма- із малими, і з великими- треба жити в …(мирі)
Для підсилення ефекту включити український гопак, звернути увагу дітей, що цей танок урочистий, святковий - його танцювали козаки - наші предки після переможного бою. Щоб танцювати цей танок треба мати неабиякий талант, силу і витривалість. Тож, давайте будемо справжніми патріотами своєї України і справжніми синами і доньками козацького роду!
Слайди № 13-17
Разом ми-сила, Разом ми - команда, Разом ми - громада,
Разом ми - країна, Ми- єдина Україна! Тож – Єднаймося, українці!
І тоді ми все з вами здолаємо і покажем, що ми браття козацького роду! Звучить пісня «Україна - це ти!» Єднаймося, українці!
V. Домашнє завдання.
Читати ст.16-18. Намалювати за вибором лева, чи мишеня.
Додаток №1
Лев цього утретє сильний посьміховиськом
аж ревти вільний маленьке перегризло
хто рив великий сміялися допоможеш
щоб гризь мишеня вилізло найсильніший
цар бачить забрати спіймав казатиме
як миша допомога дожився зв`язаний
шия земля клопіт боржник мотузкою
ним страх стомився страшний подивилося
Використана література:
1.Підручник для 3 класу «Літературне читання» В. Науменко;
2. Конспекти уроків з літературного читання для 3 класу.
3. Чистомовки І. Федчук;
4. Презентація.