Конспект уроку з української мови. Контрольна робота за темою "Вступ. Лексикологія і фразеологія. Словосполучення. Речення. Головні члени речення"

Про матеріал
Використана література: 1. Підручник з української мови В.В. Заболотного, В.О. Заболотного. 2. Мій конспект. 3.Довідник. Завдання в тестовій формі 1 частина О.М. Авраменка, М.Б. Блажка. 4.Методичні рекомендації 2022-2023 н. р. 5.Програма для закладів загальної середньої освіти з українською мовою навчання.- К. :Видавничий дім "Освіта", 2013 (зі змінами, затвердженими наказом МОН України від 07.06.2017 №804).
Перегляд файлу

Тема. Контрольна робота №1 з української мови для 8 класу за темою . «Текст. Морфологія. Фразеологія.  Словосполучення. Граматична основа речення».

Мета. Перевірити рівень засвоєння набутих учнями знань та вмінь; з’ясувати можливі недоліки в ході опанування мовною теорією; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу; виховувати інтерес до історії рідного краю, свого народу.

Очікувані результати: учні засвоїли основні поняття, дотримуються синтаксичних норм ;визначають фразеологізми, частини мови,  доводять приналежність підмета , присудка до певного виду за будовою.

Обладнання: тестові завдання у двох варіантах.

Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь і навичок.

                                                          Перебіг уроку

І. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку

ІІ. Основний зміст роботи

Виконання тестових завдань.

                                               1 варіант

  1. Встанови послідовність речень , щоб вони утворили текст.

1.Бували випадки, що козаки перевертали чайки догори дном і в такий спосіб наближалися до ворога, який нічого не міг зрозуміти…2. А через висунуту над поверхнею  моря трубу – прообраз майбутнього перископа-стерновий вів спостереження, пильнував, чи не з’явиться турецька галера. 3. Воно мало два днища, між якими  клали баласт для занурення у воду. 4. Збереглися свідчення самовидців про загадкове козацьке судно, яке було, мабуть, одним із перших варіантів  підводного човна.5.Рухався човен за допомогою весел, умонтованих у його борти так уміло, що всередину не протікала вода.

А

Б

В

Г

Д

  1. З’ясуй, якою частиною мови є кожне з виділених слів (цифра в дужках позначає наступне слово)

Я хочу, щоб цвіла (1)край  шляху квітка, і гула над нею (2)працьовита бджола,(3)і жайворон співав у високій (4)блакиті.

А іменник

Б прикметник

В дієприкметник (форма дієслова)

Г прийменник

Д сполучник

  1. Фразеологізмами є всі вислови, окрім

А бити тривогу

Б бити поклони

В бити в барабан

Г бити по кишені

Д бити на сполох

  1. У реченні Після важкого дня я дуже втомився замість виділених слів доречний фразеологізм

А не чув ні рук ні ніг

Б ні за цапову душу

В землі під ногами не чув

Г ні риба ні м’ясо

Д ні в сих ні в тих

      5.  Лише словосполучення наведено в рядку

              А наперекір волі, швидко прочитаний, турбувати про брата

              Б знайдена книжка, не тільки сумління, промінь сонця

              В будуть читати, мрія про літо, найбільш успішний

              Г у присмерках ночі, дуже швидко, до п’ятої ранку

              Д відповідно до положення, дарувати квіти, досі не прочитаний.

       6.Граматичну помилку допущено у словосполученні

              А  перекласти українською

              Б пробачте нас

              В подякувати професору

             Г пропустити через хворобу

             Д характерний для дітей

  1.  Поширеним є речення

              А Богдан з Тарасом пасуть задніх.

              Б  Екскурсія була пізнавальною.

              В  Деякі випускники стали лікарями

              Г Прокинулися ні світ ні зоря.

              Д Розповідь була цікавою.

  1. Простий підмет ужито в реченні

    А  Чумацький Шлях освічує дорогу від Криму до Києва.

    Б Крізь щілину пробиваються кілька сонячних променів.

    В Кілька парубків скочило до танцю, потягши за собою дівчат.

    Г Оця реальна мить вже  завтра буде спомином.

    Д Стежкою наближалися дві молодиці.

  1. Підмет виражений неозначеною формою дієслова в реченні

     А Визволені не можуть забути своїх визволителів.

     Б Усмішкою дитячої фортуни  було для нас  потрапити в той дім.

     В І залишився стояти той дуб на злість усім вітрам і грозам.

     Г Буде змушений упасти  мертвим хижий птах.

    Д Починає світати за лісом червоною барвою.

  1. Простий дієслівний присудок ужито в реченні

А Море було безбарвне, аж чорне.

Б Гірські печери ще затоплені водою.

В Будуть тебе кликать у сади зелені хлопців чорночубих диво-наречені.

Г Щире кохання не вкрите серпанками.

Д Грудневі дерева стоять голі.

  1. Складений іменний присудок ужито в реченні

А Будить спогад давня пісня, пада в трави і зника.

Б Художник щоразу  все мусить відкривати заново.

В Сорок вісім могутніх струменів злилися в один велетенський водоспад.

Г А три покоління селянського дому вмістились на знімках старого альбому.

Д Благословенна кожна мить життя на цих всесвітніх косовицях смерті!

  1. Складений дієслівний присудок ужито в реченні

А Заміж вийти- не дощову погоду пересидіти.

Б А ось тепер будемо вечеряти всі разом.

В Любить людей мене навчила матір.

Г Моє серце прагне буять на просторі!

Д На дніпровській долині ромашка побита зів’яла.

 

  1. варіант

           1. Встанови послідовність речень, щоб вони утворили текст.

    1. Лише в останню мить за заслуги  її батька Гордія Чурая, що поліг смертю героя, Богдан Хмельницький  своїм універсалом скасував страшний вирок полтавського суду.2. Кохала Маруся Гриця, та аж настільки палко, що її неземна любов виливалася з уст, як пісня в соловейка навесні.3. З розпачу Маруся чи то сама отруїла зрадника, чи Гриць випадково випив отруту, яку дівчина приготувала для себе. 4. А Гриць зрадив, покинув, бо знайшов багату наречену.5.Полтавський суд виніс рішення: за смерть козака скарати й Марусю смертю.

           А

           Б

В

Г

Д

2.З’ясуй, якою частиною мови є кожне з виділених слів (цифра в дужках позначає наступне слово)

       Вітчизна твоя починається з пісні,  (1) що мати співала, і з того , на що  (2) споконвіку ніхто (3) не (4) відміне права .

А займенник

Б дієслово

В прислівник

Г сполучник

Д частка

3.Фразеологізмами є всі вислови, окрім

А комар носа не підточить

Б сунути свого носа

В обкрутити довкола носа

Г лишити з носом

Д чути запах носом

4.У реченні Після важкого дня я дуже втомився замість виділених слів доречний фразеологізм

А не чув ні рук ні ніг

Б ні за цапову душу

В землі під ногами не чув

Г ні риба ні м’ясо

Д ні в сих ні в тих

      5.  Лише словосполучення наведено в рядку

              А уникати фальші, зіграти внічию, найбільш авторитетний

              Б духовні витоки, кадити фіміам, перечитувати поезію

              В оригінальний у поглядах, напроти сіней, бачити уві сні

              Г сонячний промінь, незважаючи на холод, рік за роком

              Д зібратися на відпочинок, бігти на зустріч, особливо яскраво

  1. Граматичну помилку допущено у словосполученні

              А  дякувати брата

              Б характерний для дітей

              В вибачте мені

              Г оволодіти знаннями

              Д пропустити через хворобу

7. Поширеним є речення

              А Ми з тобою будемо радіти.

              Б  Розповідь була цікавою.

              В  Злодії накивали п’ятами.

              Г Працювали від зорі до зорі.

              Д Екскурсія була пізнавальною..

8.Простий підмет ужито в реченні

    А Твоє життя – то зорі світанкові, то сонце у негоду, дощ у спеку.

    Б  П’ятірка сивих плотарів сиділа в тінях яворів

    В Кожен з нас любов свою зберіг від зради, від зневаги і від смерті.

    Г Чорне море омиває Кримський півострів.

    Д Ой три шляхи широкії докупи зійшлися

9.Підмет виражений неозначеною формою дієслова в реченні

     А Ми нічого спинити не в силі.

     Б Сідати за стайню збирається сонце.

     В Намотати на вус – означає добре запам’ятати..

     Г Іти мені додому неблизький світ.

    Д Стати хліборобом радили мені з дитинства.

10.Простий дієслівний присудок ужито в реченні

А Вести всі роботи з дотриманням графіку- золоте правило.

Б Найбільша наша турбота – виробити спільні рекомендації.

В Гарним був Київ цього свіжого осіннього ранку.

Г Хвилею зеленою здіймається навесні Батиєва гора.

Д Передавати досвід молодим – найбільше щастя.

11.Складений іменний присудок ужито в реченні

А Ллється з-поза хмар проміння тепле.

Б Це було радісною винагородою за довгі роки праці.

В Ми зустрічаємося з нею посеред греблі.

Г Шумлять за вікнами дуби.

Д Нічого ніхто не говорив.

  1. Складений дієслівний присудок ужито в реченні

А Ліс стояв розхристаний, спустошений і дикий.

Б Золоточубий вересень прийшов позолотити дерева.

В Життя стає радістю для кожного у рідному краї.

Г Хмари починають темніти, стають синьо-чорні.

Д Боятися смерті – на світі не жити.

   Відповіді: 1 варіант: 1.  1)  2)  3) 4)  5) 2   1)Г 2)Б 3)Д 4)А  3Б 4В 5Г 6Б 7Г 8Г 9Б 10В 11Д 12Г                                                        

                    2 варіант: 1 1)Д 2)А 3)В 4)Б 5)Г 2 1)А2)В 3)Д4)Б  3Д 4В 5Д 6А  7Г 8А 9Г 10Д 11Б 12Г

ІІІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1. Повторити теоретичний матеріал на с. 31-32, с. 33-34.

2. Створити хмаринку слів у Word Art

 

docx
Додано
13 жовтня 2022
Переглядів
800
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку