Кожен вчитель мріє про те, щоб учні навчалися із захопленням, а через роки згадували його уроки із ностальгією! Як організувати навчальний процес так, щоб ваш урок дійсно запам'ятався?
Як показує досвід, більшість дорослих, які теж колись були школярами, згадують саме ті уроки, під час яких вони мали змогу бути не просто слухачами, а брати активну участь – висловлювати думки, пропонувати ідеї, щось створювати власноруч!
Наша команда постійно поповнює журнал цікавими навчальними прийомами, які стануть у пригоді кожному сучасному педагогу! Тож пропонуємо цікавий прийом-гру «Шість капелюхів».
В чому принцип прийому «Шість капелюхів» та які його переваги
Метод «Шість капелюхів» – це психологічна рольова гра, сенс якої полягає в тому, щоб розглянути одну і ту ж проблемну ситуацію з 6 незалежних одна від одної точок зору. Це дозволяє сформувати найбільш повне уявлення про предмет дискусії та на логічному й емоційному рівнях оцінити переваги і недоліки.
Сам прийом було запропоновано британським письменником, психологом та спеціалістом з творчого мислення Едвардом де Боно у 1985 році. Основою цього Приміряючи 6 незалежних типів мислення у процесі вирішення практичних завдань, можна з легкістю подолати 3 головні проблеми:
- Зайві емоції. Оцінка певної ситуації з різних точок зору сприяє тому, що ми приймаємо рішення,здійснивши комплексний аналіз у 6 незалежних площинах.
- Розгубленість. Багаторівневе завдання підвищеної складності може викликати почуття невпевненості у власних силах. Концепція паралельного мислення дозволяє підійти до вирішення завдання систематично, зібравши факти та оцінивши всі «за» і «проти».
- Непослідовність. Використання такого прийому дозволяє структурувати весь масив інформації за окремими ознаками, тобто вирішити проблемне питання з використанням системного підходу і при цьому залишає місце для творчості.
Що символізує колір кожного з шести «капелюхів»
Капелюх певного кольору передбачає включення відповідного режиму мислення, якому має слідувати учень чи команда в момент аргументації своєї позиції у процесі дискусійної гри:
- Білий – фокусування уваги на інформації (аналіз відомих фактів та цифр, а також оцінка того, яких відомостей не вистачає та з яких джерел їх можна отримати).
- Жовтий – дослідження можливих успіхів, пошук переваг та оптимістичний прогноз події/ідеї/ситуації, яка розглядається.
- Чорний – оцінка ситуації з точки зору наявності недоліків, ризиків та загроз її розвитку.
- Червоний – увага до емоцій, відчуттів та інтуїції. Не вдаючись у подробиці та міркування, на цьому етапі висловлюються всі інтуїтивні здогадки.
- Зелений – пошук альтернатив, генерація ідей, модифікація вже наявних напрацювань.
- Синій – управління процесом дискусії, підбиття підсумків і обговорення користі та ефективності методу в конкретних умовах.
Яка послідовність висловлення думок представниками кожного з типів мислення
У процесі дискусії спочатку слід надати слово представникам Білого капелюху – перш ніж оцінити будь-яке проблемне питання, варто передусім ознайомитись з інформацією про предмет обговорення.
Після Чорного варто надати слово Жовтому – це урівноважить думки й оцінки.
Останнім потрібно вислухати Синій капелюх.
Послідовність виступів представників капелюхів іншого кольору можна узгодити в процесі дискусії – залежно від активності учасників гри.
Як організувати гру «Шість капелюхів» на уроці
На початку уроку оголосіть тему, що вивчається, та запропонуйте школярам зіграти в рольову дискусійну гру. Пропонуємо 2 форми її проведення:
Командна
Поділіть учнів класу на 6 груп. Кожна команда буде представляти капелюх певного кольору і і має, спираючись на певний тип мислення, дотримуватися відповідного підходу до до аналізу предмету дискусії. Наприклад, команда білого капелюха – аналіз фактів, жовтого – оцінка переваг, чорного – оцінка негативного розвитку тощо.
Оголосіть проблемне питання уроку та надайте час на підготовчий етап командного виступу. Або можна підготуватись до гри заздалегідь, на попередньому уроці узгодивши всі організаційні моменти (визначитись з темою дискусії, поділити клас на команди та попросити підготувати доповіді вдома).
Запропонуйте учням з кожної команди зробити свій невеличкий виступ, спираючись на особливості відповідного типу мислення (час доповіді кожної команди має бути попередньо узгоджений). У процесі обговорення можна здійснити 1 чи декілька дискусійних кол за участю представників кожної з команд.
Із залученням всіх учнів, ґрунтуючись на доповідях учасників, разом зробіть висновки, чому важливо підходити до оцінки предмету дискусії з різних точок зору та оцініть разом переваги цього прийому у конкретних умовах.
Індивідуальна
Такий формат рольової гри можна використати під час уроку-узагальнення наприкінці вивчення теми. Рольова гра такого формату досить зручна у класах з невеликою кількістю учнів. У цих умовах протягом уроку кожен матиме можливість спробувати себе в різних ролях без попередньої підготовки.
Організувати урок можна таким чином:
- Розсадіть учнів класу по колу.
- Сформулюйте проблемне питання уроку та установіть регламент (наприклад, кожен може висловитись 1 реченням тощо).
- Запропонуйте кожному учню по черзі приміряти капелюх спочатку 1 кольору, потім інших та відповідним чином висловити своє ставлення до проблемного питання (з позиції різних типів мислення).
- Здійсніть рефлексію (сформулюйте загальний висновок щодо дискусійного питання, визначте переваги та недоліки прийому, відчуття школярів у процесі «примірювання» різних ролей тощо).
Зразки уроків із використанням прийому «Шість капелюхів» із Бібліотеки «На Урок»
Тема: Альтернативні джерела енергії. Чиста енергія
Автор: Мірошник Лариса Павлівна
Про матеріал: Презентація до уроку географії у 9 класі на тему: «Альтернативні джерела енергії». Навчальний матеріал подано із залученням методики Едварда де Боно: наведено факти, розглянуто переваги і недоліки, перспективи розвитку використання альтернативних джерел в Україні і у світі. У презентації представлено цікаві відомості про найбільшу у світі греблю та електростанції України, розглянуто ідеї залучення нових енергоджерел та лаконічно зображено принцип роботи електростанцій, які працюють на альтернативних джерелах енергії.
Тема: Проект «Зелена аптека»
Автор: Ткаченко Юлія Іванівна
Про матеріал: Проект рольової гри з природознавства для учнів молодшої школи. Захопливий захід, який точно сподобається дітям. У матеріалі подано багато корисної інформації, серед яких – Пам'ятка збирачеві лікарських рослин.
Учні класу поділені на 6 груп, кожна з яких представляє певний «капелюх»:
- «Дослідники» розкажуть, які бувають лікарські рослини;
- «Розвідники» поділяться знаннями про рослини, які можуть нести загрозу здоров'ю;
- «Господарочки» поділяться досвідом рецепту фіточаю та розкажуть про цілющі властивості рослин;
- «Науковці» розкажуть про рослини, які занесені до Червоної книги.
- «Пошуковці» підіб'ють підсумок.
В якості «Червоного капелюха» запропоновано прийом «Мікрофоні».
Тема: Галілей: великий учений чи звичайна слабка людина?
Автор: Кандибі Олена Григорівна
Про матеріал: Розробка уроку із зарубіжної літератури для учнів 11 класу. Мета – простежити неоднозначність образу Галілея за драмою Б.Брехта «Життя Галілея». Використання прийому «Шість капелюхів» сприяє розвитку критичного мислення та дозволяє створити цілісний образ всесвітньо відомого митця.
Тема: Латеральне мислення як гра уяви та ідей молодшого школяра
Автор: Чанглі Катерина Іванівна
Про матеріал: розробка до уроку з української літератури для учнів 4 класу. Матеріал складається з теоретичних відомостей про принципи латерального мислення, а також приклад аналізу байки Л.Глібова «Чиж та голуб» за допомогою прийому «Шість капелюхів».
Рольова гра «Шість капелюхів» – досить легка, цікава і водночас ефективна методика навчання. Вона сприяє формуванню в учнів уміння успішно поєднувати системний підхід, критичне мислення та генерацію нових ідей!
А як ви використовуєте прийом «Шість капелюхів» під час уроків? Додавайте свої розробки до нашої Бібліотеки, обмінюйтесь досвідом з найуспішнішими вчителями з усієї України!
Щоб залишити свій коментар, необхідно зареєструватись.