Поговоримо про нову редакцію правопису, про зміни та про те, як до них звикнути.

22 травня Кабінет міністрів України ухвалив нову редакцію Українського правопису. І це дійсно історична подія. У соцмережах одразу здійнялася неабияка хвиля обговорень: хтось підтримав нові норми, хтось поставився з обережністю, а хтось виступив категорично проти. У будь-якому разі правопис прийнято, тож нам усім необхідно поступово звикати до нових правил, а вчителям – допомогти звикнути учням. Як це зробити? У нас є для вас кілька чудових лайфхаків!

1. Заспокоїтися та видихнути

Нові правила прийняті та будуть функціонувати, а відкату назад уже не буде. Зрештою, останній раз правопис глобально переглядався ще у дев’яності, тож необхідність оновлення дійсно назріла вже давно. Насправді пропоновані зміни є доволі суттєвими, але не глобальними. Також передбачено перехідний період, тобто ще кілька років нові та старі форми існуватимуть паралельно. Наразі точно відомо, що в найближчі п’ять років у ЗНО ці зміни не враховуватимуться. І зверніть увагу, що  деякі слова подані лише як варіанти, наприклад «ірод» та «ирод», які наробили такого галасу. До речі, индика у новому правописі немає.

2. Учити історію мови

Знати про лінгвоцид потрібно. Так, це складна та болюча тема, але заплющуючи на неї очі, ми зовсім перестаємо розуміти масштаби проблеми. Не знаючи історії української мови, ми не зрозуміємо, чому були запропоновані саме такі зміни, і будемо опиратися їм ще дужче. Історія мови взагалі складна річ, особливо для шкільної програми, але ви можете розкрити учням хоча б загальні моменти. Це не тільки дозволить їм зрозуміти, що відбувається із правописом зараз, це ще й просто цікава та дійсно корисна інформація. Дізнатися більше можна на сайті http://movahistory.org.ua

3. Грати

Перетворіть вивчення нових норм на захопливу гру, яка буде особливо корисною для старшокласників, які вже встигли запам’ятати багацько правил. Нехай учні знайдуть відмінності між старою та новою редакціями правопису, а потім спробують пояснити їх. Вищий рівень: зануритися в історію мови та знайти факти, які підтверджують логічність (чи навпаки) змін.

Узагалі вчителі-мовники зможуть використати безліч цікавих навчальних прийомів! Проведіть справжнє ток-шоу, на якому частина учнів буде аргументовано відстоювати новий правопис, а частина – навпаки. Навчіть дітей критично ставитися до будь-яких змін, скориставшися чудовими методами «Шість капелюхів» та «Плакат думок». А ще для вивчення та закріплення нових правил можна створити Lapbook чи буктрейлер.

4. Креативити

Що дає нам нова редакція правопису, крім правил та норм? Можливість покреативити! Тож замість того, щоб лякатися змін, скористайтеся ними для вивільнення власного творчого потенціалу. Спробуйте написати невеличке оповідання чи вірш, врахувавши всі зміни. Так, це буде не дуже просто, але ж колись звикати треба, чи не так? І, звісно, запропонуйте учням спробувати самотужки написати такий твір. Адже як навчити, як не на практиці? А потім візьміть будь-який вірш улюбленого поета (тільки не Стуса чи Франка, бо в них якраз «мітів» та «фіялок» достатньо) та спробуйте «перекласти» його відповідно до нових правил. Як би зазвучала ваша улюблена поезія тоді? Подобається чи ні? А чому? Відповіді на ці запитання можуть виявитися надзвичайно корисними.

5. Запитати учнів

Запитайте, як вони ставляться до змін, чи знають, що буде у новій редакції (до речі, нагадайте їм, що допоки правопис не опублікований, стверджувати, що там точно є ті чи інші зміни, некоректно), що думають із приводу реакції соцмереж та як реагують самі. Повірте, діти можуть вас здивувати! Таке опитування може перерости у дискусію чи у твір/статтю/інтерв’ю. А що може бути корисніше для учнів, ніж тренування в умінні вести дискусію, наводити аргументи та правильно формулювати власне висловлення?

І головне – не хвилюйтеся! 

Бажаєте дізнатися більше про нові правила українського правопису? Ми зібрали для вас цікаві розробки, присвячені змінам у правописі. Тут ви знайдете відповіді на будь-які запитання!

Тема: Зміни у правописі української мови
Автор: Божко Валентина Олександрівна
Про матеріал: 22 травня 2019 року Кабінет Міністрів ухвалив нову редакцію українського правопису. Що нового пропонує новий Правопис, дивіться у презентації.


Тема: Презентація «Про зміни у правописі»
Автор: Сороченко Ольга
Про матеріал: У презентації подано основні зміни у правописі української мови. Кабмін ухвалив правопис української мови у новій редакції, який замінить редакцію від 1992 року (Постанова №437 від 22 травня 2019 року). Зміни можна поділити на дві групи: 1) власне зміни у написанні слів (без варіантів); 2) доповнення до чинної програми, зокрема і варіантні.


Тема: Написання складних слів за новим правописом
Автор: Решетник Тамара
Про матеріал: Презентація може використовуватися вчителями української мови при підготовці до уроку у 6 класі «Написання складних слів» за новим правописом.


Тема: Презентація «Новий український правопис»
Автор: Павленко Надія Вікторівна
Про матеріал: У презентації подані основні зміни до нового українського правопису. Поданий матеріал буде корисним як для вчителів-словесників, так і для всіх, хто цікавиться нововведеннями у правописі.


Тема: Презентація «Стислий огляд основних змін у новій редакції "Українського правопису" (2019)»
Автор: Денищенко Людмила Іванівна
Про матеріал: Пропонована презентація присвячена огляду основних змін у новій редакції правопису. У презентації представлені слова, які тепер вживаються без варіантів та варіативні. Таким чином ви допоможете учням розібратися з новими правилами.


Тема: Основні зміни у новій редакції «Українського правопису» (2019)
Автор: Черевата Оксана Леонідівна
Про матеріал: Стислий огляд основних змін у новій редакції – інформацію подано у вигляді презентації, яку вчитель може використати як для себе, так і показати учням. У презентації подано ключові нові правила, які мають знати всі.


Тема: Презентація «Новий правопис – основні зміни»
Автор: Качан Тетяна
Про матеріал: Презентація є унаочненням до опублікованих матеріалів до уроку «Про зміни в редакції правопису 2019 року». У презентації робиться акцент на непростому шляху правопису та нормативних документах, а також подано огляд основних змін.


Тема: Основні зміни в новій редакції «Українського правопису» (2019)
Автор: Плахоніна Ірина
Про матеріал: Майстер-клас на тему «Основні зміни в новій редакції “Українського правопису”(2019)». Розробка містить як теоретичний матеріал, так і практичний. У ній описані основні зміни, які відбулися в українському правописі від травня 2019 року.


Тема: Нова редакція Українського правопису
Автор: Чабан Ірина
Про матеріал: Презентація присвячена основним змінам у правописі. У матеріалі представлені найбільш поширені правила, на які варто звернути увагу як учителям, так і учням. А щоб запам'ятати нові правила було простіше, на кожному слайді є цікава наочна аналогія. 

Новий правопис української мови не такий уже і складний, головне – запам'ятати ключові правила. А щоб зробити це було простіше, запропонуйте учням виконати цікаві тести на закрплення нових знань. Тематичні тести ви можете знайти на нашому сайті:

  1. Чи готові ви до нового українського правопису?
  2. Чи освоїли ви український правопис?
  3. Новий український правопис: учімо чинні норми.

Таким чином ваші учні без проблем вивчать правила нового українського правопису! А у вас є цікаві розробки уроків чи тести, присвячені новому правопису? Додавайте їх до нашої Бібліотеки! І неодмінно долучайтеся до нашого каналу в Telegram.

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter