Мета: продовжити формування в учнів навичок правильного, свідомого, виразного читання; навчати аналізувати прочитаний твір; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв'язне мовлення; учити розрізняти справжніх друзів, бути добрими, чуйними.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Ішла баба дубнячком.
Зачепилась гапличком,
Сюди смик, туди смик —
Одчепися, мій гаплик.
2. Мовленнєва зарядка
— Як гуде джміль?
— Прилетів комарик.
— Дмухнемо на кульбабу.
— Замовкнемо!
Літературне читання
Урок 3.
ТЕМА: Історії зі шкільного життя. Лариса Вахніна. Кордон
Мета: продовжити формування в учнів навичок правильного, свідомого, виразного читання; навчати аналізувати прочитаний твір; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв'язне мовлення; учити розрізняти справжніх друзів, бути добрими, чуйними.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Ішла баба дубнячком.
Зачепилась гапличком,
Сюди смик, туди смик —
Одчепися, мій гаплик.
2. Мовленнєва зарядка
— Як гуде джміль?
— Прилетів комарик.
— Дмухнемо на кульбабу.
— Замовкнемо!
3. Розпитування за складовою таблицею
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
— Назвіть автора і твір.
• 3 соловейком позмагатись
Захотіли птахи всі. (Степан Жупанин «У лісовій музичній школі»)
• А людина виростає —
їздить! Плаває! Літає! (Володимир Фетисов «Хто чого вчиться»)
• Хай сяє, мов небо, наш зоряний клас. (Марія Чумарна «Хто сьогодні зірка в класі?»)
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Про які школи читали на попередньому уроці?
— Хто в них навчається?
— Сьогодні прочитаємо історію зі шкільного життя.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. ОПРАЦЮВАННЯ ОПОВІДАННЯ ЛАРИСИ ВАХНІНОЇ «КОРДОН» (с. 9-70)
— Тільки справжній друг може допомогти подолати недоліки в поведінці, справедливо підкаже вихід із незручної ситуації.
— Чи можуть бути друзями хлопчики і дівчатка?
— Послухайте оповідання Лариси Вахніної «Кордон».
1. Читання оповідання вчителем
2. Перевірка первинного сприймання
— Назвіть головних дійових осіб оповідання.
3. Словникова робота
Нишпорить — шукає.
Кордон — межа, рубіж; лінія, яка щось розділяє.
Читання «луною» за вчителем слів: звертається, повелося, дівчиськом, нишпорить, самісінький.
гумка дошка нишпорить
пенал крейда викликала
ручка риска блискучий
зошит парта дівчисько
Діти читають напівголосно слова першого і другого стовпчиків.
— Як можна назвати одним словом слова першого стовпчика? (Навчальне приладдя)
— У другому стовпчику назвіть слово з м'яким приголосним. (Крейда) Слова третього стовпчика учні читають «луною» за вчителем.
4. Гра «Блискавка»
— Назвіть «зайве» слово.
Учитель демонструє картку протягом 3 секунд,
парта сіла
парта сила
карта сіла
парта сіла
Фізкультхвилинка
5. Читання тексту учнями за логічно завершеними частинами
Колективний поділ тексту на три частини.
6. Характеристика дійових осіб оповідання з елементами вибіркового читання
— Де відбуваються події?
— Як Наталя звертається до Сашка?
— Які ввічливі слова вживає?
— Про яку рису характеру дівчинки це свідчить?
— Як повелася Наталя, коли помітила, що у Сашка немає ручки?
— Чому вона вчинила саме так?
— Чи хотіла вона сваритися з Сашком?
— Якою була Наталя? (Доброю, увічливою, делікатною, розумною, кмітливою)
— Як Сашко говорив з Наталею?
— Як він називав дівчинку?
— Навіщо намалював на парті кордон?
— Чому Сашко так ставився до Наталі?
— Чи заслуговувала вона на таке ставлення?
— Яким був Сашко? (Грубим, упертим)
— Чи взяв Сашко ручку, яку поклала Наталя?
— Чи відразу він витер кордон?
7. Робота за малюнком
— Розгляньте малюнок. Знайдіть абзац, що відповідає малюнку. Чим різняться вирази облич Сашка і Наталі?
8. Робота в групах. Складання власної кінцівки оповідання
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобався урок?
— Хто з дійових осіб прочитаного твору сподобався, а хто — ні? Чому?
— Що є повчального в цих оповіданнях?
— Школа — це не лише уроки, а й людські стосунки.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати. Дібрати до оповідання «Кордон» свій заголовок.
1