Мета: вдосконалювати знання учнів про чарівні казки, вміння ділити текст на частини; вчити усвідомлено переказувати зміст твору; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв'язне мовлення; виховувати шанобливе ставлення до чужого майна.
навчити послідовності виготовлення виробів; удосконалювати навички роботи з папером; розвивати творчі здібності і мислення, увагу; окомір; формувати комунікативну, інформаційну компетентність та компетентність самоосвіти та саморозвитку; виховувати культуру праці, творчість.
Інтегрований урок з літературного читання та трудового навчання
Тема :ЗА ДОБРО ДОБРОМ ПЛАТЯТЬ «КРИВЕНЬКА КАЧЕЧКА»
Тема : Оригамі. Пластика пеперу. Створення за схемою качечки
( слайд 1)
Мета: вдосконалювати знання учнів про чарівні казки, вміння ділити текст на частини; вчити усвідомлено переказувати зміст твору; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення; виховувати шанобливе ставлення до чужого майна.
навчити послідовності виготовлення виробів; удосконалювати навички роботи з папером; розвивати творчі здібності і мислення, увагу; окомір; формувати комунікативну, інформаційну компетентність та компетентність самоосвіти та саморозвитку; виховувати культуру праці, творчість.
Обладнання : комп’ютер, телевізор, аудіозапис казки,таблиці для розчитування, ілюстрація до українських народних казок, папір для ори гамі.
Хід уроку
Сьогодні у нас незвичний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову.
Яка нас чекає й збагачує мову.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
ИСИЛЯЦ ДЬВЕМІД КЛИДОКРО ТРІВЕ
Яке частування – таке й дякування.
Без трудів не їстимеш пирогів.
Чия відвага, того й перемога.
Діти задають один одному питання.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Що таке казка? (Повідомляє учень, який підготувався заздалегідь.)
— Спробуйте прочитати прислів’я, яке склав народ.
(Казка — вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій.) ( слайд 3)
Азкак–гадвика, ат в йні сьщо нельповча зумійзро .
— Як ви розумієте цей вислів? ( Відповіді дітей.)
- Які ж бувають казки? (Побутові, про тварин, чарівні)
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над загадкою
(Плавала, купалася, сухенькою зосталася.)
— Хто це? (Качка)
— Сьогодні ми прочитаємо казку «Кривенька качечка» (с. 50–53). Це українська народна казка. Також на уроці ми з вами зробимо качечку за допомоги техніки ори гамі.
2. Підготовка учнів до сприймання казки
— Перш ніж прочитати казку, ознайомимося зі словами, які вам, можливо, будуть незрозумілі.
Слова записані на листочках .
Веретенце — ручне знаряддя для прядіння . ( слайд 4 )
Починок — пряжа намотана на веретено.
Кужілочка — частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.
Іва-діва — звертання до дівчини.
Полинули — полетіли. Коромисло - дерев’яна дугоподібна палиця для перенесення двох відер води.
3. Первинне сприйняття казки ( аудіозапис)
4. Перевірка первинного сприймання
— Назвіть дійових осіб? (Дід, баба, дівчина, каченята)
— Чи сподобалася казка? Чим? (Тим, що качечка повернулася до свого табунця.)
— Як закінчується казка? (Перемогою справедливості.)
5. Читання казки учнями
— Для того, щоб ви краще зрозуміли зміст казки, перечитаємо її ще раз різними видами читання.
6. Виготовлення качечки.
Бесіда про папір та техніку оригамі.
– Виготовляти качечку будемо з паперу.
– З чого виготовляють папір?
Паперу понад 2000 років. Винайшли його в Китаї. Виготовляли власноруч з шовкового дерева чи бамбуку.
В наш час папір роблять спеціальні машини з деревини, макулатури, соломи, ганчір̓ я, стебел кукурудзи. Такі машини виготовляють близько 1км паперу за секунду.
«Гарний папір примушує думати про гарні речі» – говорять японці.
Мабуть, не даремно саме в Японії виникло мистецтво складання паперу – оригамі.
Діти, я гадаю, з вас
Дехто в руки вже не раз
Паперовий аркуш брав,
З нього граючись, складав
Чи то човника, чи пташку,
Чи кишеньку, чи баклажку,
Чи то жабку, чи жучка,
Чи то просто літачка.
То ж повернемося з вами
До складання знову,
До мистецтва орігамі –
Є такеє слово.
Це японське давнє слово
Необхідно знати:
«Орі» – склад в японській мові,
Значить щось складати,
А папір свій називають
Всі японці – «гамі»,
Коли з нього щось складають,
Кажуть «орігамі».
Ми за допомогою техніки оригамі виготовимо качечку.
7. Фізкультпауза .
8. Бесіда за прочитаним.
— А зараз повертаємось до нашої казки.Чому сумували дід та баба?
— Хто їм трапився у лісі?
— Як учинили дід та баба з качечкою?
— Що здивувало діда та бабу, коли вони наступного разу повернулися з лісу?
— Кого помітили сусіди?
— Чи здогадувалися дід з бабою, хто це був?
— Як вирішили діяти?
— Чим це закінчилося?
— Як відреагувала дівчина?
— Чи схвалюєте ви вчинок діда та баби? Чому?
9. Вибіркове читання
— Відшукайте і прочитайте речення про те, як дід з бабою принесли качечку додому.
— про те, що дівчина була гарною;
—про те, що дід і баба були самотніми;
— про те, що дівчина знову перетворилася на качку.
10. Читання учнями казки за логічно-закінченими частинами. Складання плану.
а) 1-а частина – до слів «а самі знов пішли по грибки».
Читання «Ланцюжком».
б) 2-а частина – до слів «Так і зробили».
Читання «Небо-земля».
в) 3-а частина – до слів «Не плач, галочко!»
Читання (пошепки)
- Кого побачили дід з бабою біля хати? Де взялася ця кривенька дівчина? Як ви гадаєте, чому дід та баба спалили гніздечко?
г) 4-а частина – до кінця.
Читання (очима).
Орієнтовний план.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— До якої групи казок можна її віднести? Чому?
— Що народ засуджує у цій казці?
— Чого нас навчає ця казка? Чим ще ми займалися на уроці ? ( відповіді дітей )
VІІ . ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Детально переказувати казку (с. 50–53).