Урок "Д.Павличко. Соняшник"

Про матеріал

Розширювати знання про письменників; формувати навички свідомого виразного читання віршованих творів; вчити правильно інтонувати речення, різні за інтонацією та метою висловлювання; розвивати творчу уяву; виховувати любов до книг.

Перегляд файлу

Тема: Дмитро Павличко «Соняшник»

Мета: розширювати знання про письменників; формувати навички свідомого виразного читання віршованих творів; вчити правильно інтонувати речення, різні за інтонацією та метою висловлювання; розвивати творчу уяву; виховувати любов до книг.

Обладнання: презентація, предметні малюнки, портрет письменника, картки зі словами, таблиці-ілюстрації.

 

Хід уроку

 

І. Організація класу

― Добрий день, мої вітання вам, хороші діти.

Буду з вами на уроці працювати і творити.

― Діти, сьогодні на нашому уроці присутні гості. Поверніться до гостей і привітайтеся з ними. Намалюйте у повітрі сердечка і подаруйте гостям тепло своїх сердець.

А на нашім уроці нехай стане правилом девіз:

  Не просто слухати, а чути.

  Не просто дивитися, а бачити.

  Не просто відповідати, а міркувати,

  Дружно і плідно працювати.

ІІ. Мовленнєва розминка

1. Вправи на вимову звуків

― Діти, уявіть похід у поле, відтворіть звуки, які чуються звідусіль:

Шумить вітерець у полі – ш-ш-ш-ш.

Заспівав комарик – дз-дз-дз-дз.

Забриніла бджілка – дж-дж-дж-дж.

Десь далеко закувала зозуля – ку-ку-ку-ку.

2. Ваправи на розвиток дихання

1) вдих-видих (3 рази)на видих – Ми любимо читати

2) «Задування свічки»

3) вправа «Трубочка, посмішка»

   ― Проартикулюйте голосні звуки без голосу: а, о, у, е, и, і

3. Чистомовка

Книжечку читаю – аю – аю – аю.

Виглянуло сонце – онце – онце – онце.

Книга ця цікава – ава – ава – ава.

Сонечко сміється – ється – ється – ється.

4. Читання таблиці складів

5. Скоромовка

  Я малесенька Марина.

  Посадила кущ малини.

  Я росту і він росте –

  Хто кого переросте.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Робота зі словами – анаграмами.

― Діти, зараз ми складемо нові слова зі слів-анаграм.

Анаграма – це перестановка букв, за допомогою якої з одного слова можна скласти інше.

ВІБАРКОН (барвінок) ЛАКАНИ(калина) ТРЕВІ(вітер) БАВЕР (верба) 

― Яке слово тут зайве? (вітер)

― Чому? (бо це явище природи)

― А ще чому? (бо барвінок, калина, верба – рослини)

― Які це рослини? (символи України)

―Які ще рослини – символи ви знаєте? (мак, волошка, жито, соняшник).

2. Робота з таблицями – ілюстраціями

(на дошці таблиці – ілюстрації «Хата», «Рослини - символи»)

― Діти, це сільська, чи міська хата?

― Уявіть, що світить сонечко, гудуть бджоли, цвітуть волошки, мальви, чорнобривці і ще одна рослина – символ. А от яка це рослина, відгадайте!

3. Робота із загадкою.

  На городі в нас росте

  Сонце ясне, золоте,

  Жовте око, жовті вії,

  Та чомусь воно не гріє.

                               Соняшник

― Правильно. Це соняшник. Ось він цвіте біля хати.

― Що ви знаєте про цю рослину?

― Це рослина – символ.

― Це рослина – медонос.

― Із насіння соняшника виготовляють олію.

― Соняшник, коли цвіте, тягне свою голівку до сонечка.

ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

1. Бесіда

― Я запитала вас про соняшник тому, що сьогодні на уроці ми будемо працювати над віршем Дмитра Павличка «Соняшник».

― А ви знаєте, хто такий Дмитро Павличко?                          

Перегляд презентації

2. Опрацювання вірша Д. Павличка «Соняшник» (с. 36–37)

1) Виразне читання вірша вчителем.

— Хто дійові особи вірша?

2) Словникова робота.

Читання стовпчиків слів «луною» (вчитель читає І стовпчик, учні – ІІ та ІІІ)

  Соти                    прохати                  дива

  дрібниці              перепочинь            навкруги

  померкло            перевести               жартувало

  засоромлено       пооглядався           підкрався

— Прочитайте слова з наголосом на другому складі; на третьому; на четвертому.

— Прочитайте дієслова, іменники.

― А з якого уроку ви знаєте, що таке іменники та дієслова?

Фізкультхвилинка

3) Повторне читання вірша учнями вголос.

― Чим подібний цей вірш до казки?

― Що здивувало дівчинку?

4) Гра «Розвідник»

― Підрахуйте, скільки разів у тексті зустрічається слово «сонце»(6) і «соняшник» (5).

5) Робота з ілюстрацією до вірша з елементами вибіркового читання.

— Який уривок із тексту проілюстровано? Зачитайте цей уривок.

— Що ви помітили в очах дівчинки та сонечка?

— А чому соняшник опустив свою голівку?

— Як саме він потрапив до віконця?

6) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

— З яким проханням дівчинка звернулася до соняшника?

— Чому соняшника образило прохання дівчинки?

— Чому соняшник здивувався?

— З чим порівнював себе соняшник?

— Що побачив соняшник у вікно?

― Діти, а що поет пише про Сонце, як Джерело світла? (що тільки Сонце зайшло до хати, все навкруги померкло.)

― Чи може на Землі існувати життя без Сонця? Чому? (завдяки Сонцю ростуть рослини; живуть тварини і люди. Сонце дає нам світло і тепло.)

― Чому книга є для дівчинки джерелом знань? (з книги дівчинка черпає нові знання; дізнається про щось нове.)

7) Вправи для усвідомлення змісту тексту. Гра «Так чи не так».

  • А соняшник мовив:

          — Я швидко прийду до хати (Ні)

  • Вийшла дівчинка з хати і стала Сонце прохати:

          — Зайди до нашої хати! (Так)

  • Сонце зайшло. І все навкруг ожило. (Ні)
  • Дівчинка книжку читає, а Сонце перегортає сторінки. (Так)

8) Виразне читання вірша учнями за особами.

V. Підсумок уроку

― Чи сподобався вам урок? Якщо «да», то покажи вгору великий палець, якщо «ні» - великий палець опусти вниз.

Гра «Закінчи речення»

― Сьогодні на уроці я вчився...

― Найбільше мені сподобалося...

― Я дізнався...

― Діти, ще раз дякую за роботу. Ви активні, дружні, завзяті, наполегливі. Мені було приємно з вами працювати. Оцінки за роботу на уроці скажу на перерві кожному із вас індивідуально.

VI. Домашнє завдання

Виразно читати вірш. Намалювати ілюстрацію до нього.

 

Спасибі всім, хто працював:

Актором був,

Вірші читав,

Хто нам у всьому помагав,

Та тим, хто в гості завітав.

 

 

docx
Додано
6 квітня 2018
Переглядів
6831
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку