Літературне читання
3 клас
Тема. Гумористична казка. Микола Носов «Як Незнайко складав вірші»
Мета.Розкрити гумористичний характер творів; вправляти учнів у добиранні рим, виразному читанні прозових творів; розвивати творчі здібності, уяву, фантазію, учнів; виховувати взаємоповагу в стосунках із ровесниками та старшими, вміння критично оцінювати свої здібності та роботу; любов до книг.
Хід уроку
І. Організація класу. Рефлексія
Читання вірша вчителем
Як приємно, друзі, що у нашій мові є слова чудові:
Теплі і добренькі — різнокольорові.
Злі слова й холодні — темнокольорові.
Зростаймо, любі діти, серед добрих слів,
Серед шепоту дібров і рідних гаїв,
Щоб талант і щастя кожен з вас зустрів.
ІІ. Мовленнєва розминка
- Підготуємо свої ротики до уроку.
1. Складання чистомовки
Рі-рі-рі — зростайте у ... (добрі).
Лі-лі-лі — діточки мої ... (малі).
Ші-ші-щі — не тамуйте зла в ... (душі).
Та-та-та — хай панує ... (доброта).
2.Вправляння у промовлянні скоромовки
Жоржик лежить, лежебока,
З лежебокою морока.
Женя каже: — Не лежи!
Жито жати поможи!
Жоржик каже: — Дуже жалко,
Жалко, Женечко, лежанки.
Що ж, де будете ви жати?
В житі зможу я лежати.
Ну й дружок, одна морока!
Не дружок, а... (лежебока).
Треба нам його провчити,
Працювати слід навчити.
Став він відмовлятись,
Словами кидатись...
Не слова, а небилиці!
Хлопче, та невже отак годиться?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
1.Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання вірша А. Костецького «Дивна звичка».
2.Відповіді на запитання
- Який настрій у вас викликав цей вірш?
- Що турбувало батьків хлопчика?
- Чи можна назвати цей вірш гумористичним?
- Які рими видались тобі смішними, несподіваними?
3.Гра «Маленький поет»
Конкурс на кращі власні віршовані рядочки.
ІV.Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми, мети уроку
— Це сталося в чудовому казковому містечку, про яке написав відомий російський письменник Микола Носов. У цьому містечку ми познайомимося з одним таким дружком, який складав небилиці про своїх друзів, та матимемо нагоду дізнатися, до чого призвела його творчість.
Читання анаграм
тикКві лькаПілю шайкоПоспі йкоЗна айкоНез
V.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
Незнайко весь час брався за певні справи, але ніколи не доводив їх до кінця. І, звісно, через це у нього нічого не виходило. Сьогодні ми дізнаємося про те, як Незнайко вчився складати вірші. Ознайомимося із першою частиною казки «Як Незнайко складав вірші».
2.Опрацювання першої частини казки Миколи Носова «Як Незнайко
складав вірші» (до слів «Головне—здібності мати»)
1)Первинне читання
2) Словникова робота
Робота в парі
Здібний підібрати
зробитися дивлячись
здивувався підборіддя
закінчуються по-справжньому
3) Самостійне читання тексту учнями
- Які ще незрозумілі чи незнайомі слова зустрілися вам у тексті?
4) Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання
5) Робота над ілюстрацією (с. 176)
6) Читання уривка тексту за особами
3. Опрацювання другої частини казки М. Носова «Як Незнайко складав вірші» (с 177-179)
1) Первинне читання
2) Словникова робота
(5)Говориться. (6)Вигадуватимеш. (1)Бурмотів. (4)Проковтнув. (2)Перестрибнув. (3)Зацікавишся. (7)Нісенітниця. (8)Цілісінький. (9)Заспокоїтись. (10) Знущання.
3) Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання
4) Вправи на швидкість читання
5) Читання тексту за особами
6) Творча робота в групах
7) Висновки з прочитаного
8) Робота над прислів'ям (с. 180).
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Гра «Продовж речення»
VІІ. Домашнє завдання
Перечитайте текст (с., 175—179). Намалюйте ілюстрацію до одного з епізодів.