Вдосконалюєммо навички продуктивної співпраці у команді, вчимо помічати особливості авторського вибору слів, збагачуємо активний словник учнів, розвиваємо творчі здібності, формуємо навички виявляти свої почуття та бажання наслідувати позитивні риси героїв, сприємо розвитку в учнів мотивації до добрих та гуманних вчинків.
Тема:
Людина красна не словами, а добрими ділами.
В. О. Сухомлинський «Красиві слова і красиве діло»
Мета:
формування ключових компетентностей:
-уміння вчитися (формування вміння контролювати свою навчальну діяльність, проявляти зацікавленість у навчанні);
-соціальна (удосконалення навичок продуктивної співпраці у команді та ініціативності);
-інформаційно-комунікативна (залучення учнів до роботи з різними джерелами інформації, здатність вирішення життєво важливих завдань);
-загальнокультурна (формування культури міжособистісного спілкування);
формування предметних компетентностей
-навчальна (вдосконалювати навички правильного свідомого читання, вчити помічати особливості авторського вибору слів, збагачувати активний словник учнів);
-розвивальна (розвивати вміння визначати в тексті головне, робити висновки та узагальнення, висловлювати свої думки, творчі здібності, здатність реагувати на прочитане, виявляти та усвідомлювати свої почуття, бажання наслідувати позитивні риси героїв прочитаних творів, сприяти розвитку в учнів мотивації до добрих та гуманних вчинків);
-виховна (виховувати чуйність, доброту, милосердя).
Обладнання:
портрет В.О.Сухомлинського, презентація «Життєвий шлях В.О.Сухомлинського», маршрутний лист, підказки, скарб, картки-дерева гарних справ, пам’ятка «Чого не можна робити» (за В.О.Сухомлинським).
Тип уроку:
урок засвоєння нових знань
Девіз:
Не слова красять людину, а добрі діла.
Хід уроку
І. Організація класу
Вправа «Настрій»
-Бачу, що ви прийшли на урок з добрим настроєм. І це добре!
Гарний день починається з гарних думок. Тож хай сьогоднішній день буде гарним. А гарні думки перетворяться у гарні справи! Хоча мій настрій зіпсований. Приготувала вам невеличкий сюрприз – скарбничку з важливою інформацією щодо нашого уроку, але, як бачу, вона зникла. Що ж робити? Допоможете знайти скарбничку?
-Тоді запрошую вас на урок-квест. Якими будемо на уроці?
К – кмітливі, красиві,
В – веселі, ввічливі,
Е – енергійні, емоційні,
С – старанні, сміливі,
Т – творчі, талановиті.
Повторення правил гри
*Квест – командна гра.
*Для квесту відведено певний час.
*Капітан відповідає за роботу команди.
*Правило піднятої руки – закон.
*Поважати всіх членів команди.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
Вправа «Читацьке коло» (Стаємо в коло, по черзі промовляємо прислів’я про читання)
*Хто багато читає, той багато знає.
*Читання – віконце у світ знань.
*Людина без книги, що криниця без води.
*Без читання нема навчання.
*Читати – багато знати.
-Готові до пошуку? Тоді обираємо капітана і вирушаймо в дорогу. Чим поїдемо? А може потягом? Тоді мерщій на вокзал!
- А ось і маршрутний лист. Він нам допоможе.
МАРШРУТНИЙ ЛИСТ
1.Словниковий вокзал
2.Інтернет-кафе
3.Кропивницький
4.Школа радості
5.Сад творчості
6.Рідна школа
Словниковий вокзал
-На першій платформі бачу картки-завдання: «байки», «вірші», «оповідання».
«Байки»: Хто є автором байки «Чиж та Голуб»? Які байки Глібова знаєте?
«Вірші»: Хто є автором вірша «Мамо, іде вже зима»? (Леся Українка).
З якого вірша рядки «Як виросту – збудую хату…»? (Дмитро Павличко «Мрія»).
«Оповідання»:
-Чому остання картка пуста, як гадаєте?
-Так, сьогодні будемо читати оповідання і визначати його головну думку. Але ж яке? Йдемо на другу платформу.
Гра «Віднови прислів’я»
*тіло, душу Шабля ранить слова, а
*за дорожчі щирого Слова частування вітання
*не Слово - вилетить - горобець, не спіймаєш
*і слово в зігріє Тепле мороз
-Поспішаймо на третю платформу. Завітаємо в інтернет-кафе, можливо там нас чекає підказка, що робити далі?
Інтернет-кафе
Перегляд презентації «Життєвий шлях В.О.Сухомлинського».
-Як вважаєте, що все це означає?
-Так, ми будемо читати оповідання, автором якого є В.О.Сухомлинський.
Сідаємо в потяг і мчимо до міста Кропивницького (Кіровоград). Чому саме туди, хто знає?
ІІІ.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Кропивницький
-Слухайте уважно, уявляйте, мрійте, думайте, запам’ятовуйте. Великий вплив на Василя Олександровича мав його дідусь. У нього була велика бібліотека, і він дуже любив читати онукові. При цьому очі його завжди світилися добротою. Цю доброту увібрав у себе і Сухомлинський, який став найвідомішим педагогом, письменником. Мені дуже подобаються слова В.О.Сухомлинського: «Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний». Скільки цікавих оповідань він написав для дітей. Про ласкаве сонечко і соковиту травичку, про працелюбних мурашок і веселого метелика, про кращі риси людини. Всі його твори повчальні.
-Зараз і ми з вами відвідаємо чарівний світ творчості Василя Олександровича Сухомлинського. Завітаємо у Павлиську школу, школу радості, яку створив Василь Олександрович.
-Сьогодні будемо читати оповідання «Красиві слова і красиве діло». Про що йтиме мова, як гадаєте?
Школа радості
Словникова робота
*негода *ллє мов з відра
*захмарило *мокра як хлющ
Самостійне мовчазне читання учнів. «Читаємо для себе».
-Прочитайте оповідання і подумайте, що в ньому головне?
Перевірка первинного сприйняття оповідання
Вправа «Так чи ні»
-Події, описані в оповіданні, відбувалися літнього дня?
-Маленька хатина стояла серед поля.
-Хлопці сховалися від дощу у хатинці.
-Незнайомий хлопчик заблукав.
-Справжню допомогу надав перший хлопчик.
Вправа «Мікрофон»
-Для кого була збудована хата?
-Що сталося одного разу?
-Скільки хлопчиків було у хаті?
-Що сказав кожен із них?
-Що зробив третій хлопчик?
-У яких словах висловлюється головна думка твору?
-Як гадаєте, чи навчив інших учинок хлопчика. Що віддав сорочку?
Вправа «Увага! Розшук!»
-Прочитайте слова з тексту, якими можна було б підписати малюнок.
-Прочитайте красиві слова з оповідання.
-Прочитайте слова хлопчика, на якого хотіли бути схожим.
Читання оповідання вслух. «Читаємо для інших».
-Що вразило під час читання?
-Вчинком якого хлопчика захоплюєтесь?
-Чи хотіли б ви щось змінити в оповіданні, переінакшити його? Що саме, як?
Сад творчості
Метод «Сторітелінг» (мистецтво цікавої розповіді).
*Вправа «Який я персонаж?» (учні обирають одного із персонажів оповідання і дають йому характеристику)
*Вправа «Побажання»
-Кому з героїв оповідання і які побажання дасте сьогодні?
*Вправа «Подяка»
-Кому з героїв твору можете подякувати? За що?
*Вправа «Сам собі» (учні складають есе «Що важливіше – красиві слова чи красиві діла?»)
*Вправа «Дзвінок автору»
-Що б хотіли сказати В.О. Сухомлинському? Про що б запитали?
Підказка. Відгадавши загадку, ви легко знайдете скарб.
Загадка. Колись давно він деревом був. А потім у класі місце здобув. На нього часто ми сідаємо, про щось усім розповідаємо. (Чарівний пеньочок)
ІV.Підсумок уроку. Рефлексія
Рідна школа
-Ось ми і повернулися в рідну школу, рідний клас. А головне – ви мені допомогли знайти потрібну скарбничку. Відкриємо її?
-А в ній ось такі деревця гарних справ, які ви сьогодні зможете висадити. А якщо будете їх поливати красивими ділами, то вони одразу приймуться і приживуться у нашому класі. Тримайте!
-А ще у скарбничці подарунок від В.О.Сухомлинського. Це 10 правил про те, чого не можна робити. Думаю, що кожному із вас вони знадобляться у житті і допоможуть.
Чого не можна робити
*Не можна ледарювати, коли всі працюють.
*Не можна сміятися над старістю і старими людьми, про старість потрібно говорити тільки з повагою.
*Не можна сперечатися з шанованими і дорослими людьми, особливо зі старшими.
*Не можна виявляти незадоволення тим, що тобі бракує якоїсь речі.
*Не можна допускати, щоб мати давала тобі те, чого вона не бере собі.
*Не можна робити того, що осуджують старші.
*Не можна залишати старшу рідну людину одинокою.
*Не можна збиратися в дорогу. Не спитавши дозволу і поради у старших.
*Не можна сідати до столу, не запросивши старшого.
*Не можна сидіти, коли стоїть доросла, особливо літня людина, тим більше жінка.
-І це ще не все. Головне – у цій скарбничці є список гарних справ, які можна зробити вже сьогодні.
Гарні справи
*Зробити комплімент однокласникам.
*Пригадати, кого ти образив ненавмисно та знайти спосіб виправитися.
*Допомогти товаришеві у навчанні.
*Полити квіти.
*Вимити дошку.
*Допомогти вчителю, першокласникам, малятам дитсадка, літнім людям.
*Вимити вдома посуд.
*Привітатися з усіма щиро посміхнутися.
*Прочитати оповідання В.О.Сухомлинського молодшим братикам і сестричкам.
-Ось і добіг до кінця наш урок. Як почуваєтеся?
-Що запам’ятали?
-Чим корисний цей урок?
-Що візьмете із собою у життя?
-Чого вам не вистачило?
-Чим пишаєтесь?
-Яке красиве діло хотіли б зробити сьогодні?
-Чого вчать твори В.О. Сухомлинського?
Вправа «Незакінчене речення»
-Сьогодні урок мене навчив…
-Прочитане оповідання спонукає мене…
-Вважаю, що…
-Як бачите, Василь Олександрович хотів, щоб діти зростали добрими та чуйними. Отже, читайте його твори і збагачуйте свої знання! І пам’ятайте, що людина красива не словами, а ділами.
Вправа «Чарівне коло»
-Кожен має сказати, яку гарну справу зробив. А ми усі разом промовимо: «І це добре!»
V.Домашнє завдання
Скласти цікаві питання до оповідання.
Дібрати прислів’я, співзвучні з темою.
Підготувати рекламу до одного з оповідань В.О.Сухомлинського.
Сухоєланецька загальноосвіня школа І-ІІІ ступенів
Людина красна не словами, а ділами
Урок-квест з літературного читання у 3 класі
Вчитель:Засядько А. В.
Чого не можна робити
*Не можна ледарювати, коли всі працюють.
*Не можна сміятися над старістю і старими людьми, про старість потрібно говорити тільки з повагою.
*Не можна сперечатися з шанованими і дорослими людьми, особливо зі старшими.
*Не можна виявляти незадоволення тим, що тобі бракує якоїсь речі.
*Не можна допускати, щоб мати давала тобі те, чого вона не бере собі.
*Не можна робити того, що осуджують старші.
*Не можна залишати старшу рідну людину одинокою.
*Не можна збиратися в дорогу. Не спитавши дозволу і поради у старших.
*Не можна сідати до столу, не запросивши старшого.
*Не можна сидіти, коли стоїть доросла, особливо літня людина, тим більше жінка.