Урок літературного читання для 3 класу "Цікава книга природи"

Про матеріал
На уроці учні ознайомляться з поетичними зображеннями картин рідної природи у віршах; удосконалять навички виразного читання; збагатять свій словниковий запас; розвиватимуть зв'язне мовлення, пізнавальні інтереси; матеріал уроку сприяє вихованню любові до рідної землі, дбайливого ставлення до природи.
Перегляд файлу

Тема: Вступ до теми «Цікава книга природи». С.Сухомлинський «Скільки барв кругом розлито…», К.Перелісна «Золота осінь», Я.Щоголів «Осінь».

Мета: ознайомити учнів з поетичними зображеннями картин рідної природи у віршах; удосконалювати навички виразного читання; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення, пізнавальні інтереси; сприяти вихованню любові до рідної землі, дбайливого ставлення до природи.

 

Очікувані результати:

Досліджуємо мовлення

 Читаємо:

-         читає правильно та виразно вголос різні тексти (вірші, народні і літературні казки, оповідання, графічні та інформаційні тексти) залежно від мети читання [2 МОВ 2- 2.1- 2];

-         ставить запитання за змістом тексту для уточнення свого розуміння [2 МОВ 2-2.1-3];

-         відповідає на запитання за змістом прочитаного [2 МОВ 2-2.1-4];

-         знаходить у тексті незнайомі слова, робить спроби пояснити їхнє значення, виходячи з контексту [2 МОВ 2- 2.1-5]:

-         розрізняє головне і другорядне в тексті [2 МОВ 2-2.2-5];

-         пояснює зв’язок між окремими повідомленнями в тексті [2 МОВ 2-2.2-6];

-         розповідає про свої враження (почуття та емоції) від змісту прочитаного художнього тексту [2 МОВ 2-2.3-1];

-         зіставляє пережиті під час читання почуття та емоції із власним емоційно-чуттєвим досвідом [2 МОВ 2-2.3-2];

-         пояснює зв’язок тексту із власним досвідом, навколишнім світом [2 МОВ 2-2.4-2]

Взаємодіємо усно

-         сприймає монологічне висловлення (казки, розповіді, вірші, інструкції до виконання завдань тощо) з конкретною метою [2 МОВ 1-1.1-3]:

-         розповідає про те, що зацікавило в усному повідомленні [2 МОВ 1-1.3-1];

-         висловлює думку, що подобається в почутому, а що – ні [2 МОВ 1-1.5-1];

-         обґрунтовує свої вподобання [2 МОВ 1-1.5-2];

          Обладнання: ілюстрації осені, листочки із завданнями.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Інтеграція знань: читання – образотворче мистецтво, читання – українська мова.

ОРІЄНТОВНІ МАТЕРІАЛИ ДО УРОКУ

Хід уроку

І. Організаційний момент

Ми візьмемося за руки,

Порадієм нашій дружбі.

Всі пізнаємо науки,

Станем мудрими і дужими.

Доброго ранку, друзі! Приємно бачити, що ви всі посміхаєтесь один одному і приносите до школи радість. Я також рада вітати вас  у нашому затишному класі.

 

ІІ. Введення в тему

Погляньте навколо... Яка краса, яка гармонія і яке безмежне поєднання форм земного дивосвіту оточує нас. Природа не знає порожнечі. Кожна її частина насичена життям. Всюди, куди не кинь оком нас оточує неймовірна краса. ЇЇ ми можемо побачити, чуйні – можуть почути, а уважні – навіть прочитати. Що саме? Спробуйте відгадати.

Каціва гакни роПриди

(ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ)

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Але вона розкривається не всім, а тільки тим, хто може не лише дивитися і слухати, а вміє бачити і чути, хто допитливо вглядається у світ кольорів і звуків.

Сьогодні ми розпочинаємо читати книгу Природи. А як називається її перша сторінка, дізнаєтесь, відгадавши загадку від Лісовичка: (Додаток 1)

У садках, гаях блукаю,

Жовті шати одягаю,

Золотисту стелю постіль,

Жду сестрицю білу в гості.

                                                        (Осінь)

Слово вчителя: Спробуйте розділити рядочок на окремі слова і прочитати девіз нашого розділу:

Милуюсяоберігаюприкрашаю.

 

ІV. Оголошення теми уроку.

Слово вчителя: Перш ніж розпочати нашу роботу давайте зробимо фонетичну розминку:

а) Вправи для губ: «усмішка», «трубочка», «здути кульбабку».

б) Гра «Розмова лісу».

Вітерець у лісі – ш – ш – ш.

Повзе вуж у траві с-с-с.

Пролетів жук — ж-ж-ж.

Заспівав комарик — з-з-з.

Забриніла бджілка — дж-дж-дж.

Пролетів птах — шух-шух-шух.

 

V. Вивчення нового матеріалу.

Вступне слово вчителя: Осінь – чарівна і загадкова пора року. Щоразу неповторна у своїй красі й витівках. Дуже непостійна. То ніжна і лагідна, то похмура і непривітна. То весела, то життєрадісна, а то мрійлива, то плаксива. Осінь щороку радує нас щедрими дарунками полів і садів, чарує нас своїм останнім золотом. Можливо, саме через це її не оминули увагою поети і композитори, письменники і художники. І до нашого класу Лісовичок  приніс листочки чарівниці Осені. Але не прості, а кожен із завданням. (Додаток 2)

а) Перший листочок: Опрацювання вірша С. Сухомлинського «Скільки барв кругом розлито…»:

  •                  Виразне читання вірша вчителем. Які кольори побачив автор?
  •                  Самостійне читання учнями мовчки. З чим автор порівняв наш край?
  •                  Словникова скринька: поясніть значення слів:

Барви                        Просинь

Пурпур                     Писанка

                                          Охра

  •                  Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання:

- Які кольори використав автор, щоб описати осінь?

- Про який період осені йде мова: ранню, золоту чи пізню?

- Як по іншому можна сказати про наш край?

- Що потрібно, щоб побачити всю цю красу? (Потрібно бути чуйним, уважним, допитливим. А головне мати добре серце і чарівний світ природи відкриється тобі).

  •                  Виразне читання вірша учнями.

б) Другий листочок: Фізкультхвилинка

Осінь, осінь . Лист жовтіє

3 неба часом дощик сіє.

(показують  рух дощика)

Червонясте, золотисте

Опадає з клена листя.

Діти ті листки збирають,

(Руки в сторони, присідають,імітують збирання листочків)

У книжки їх закладають.

Наче човники, рікою

(Роблять ліхтарики).

їх пускають за водою.

З них плетуть вінки барвисті,

Червонясті, золотисті.

(Кружляють.)

в) Третій листочок: Опрацювання вірша К. Перелісної «Золота осінь»:

  •                  Виразне читання вірша вчителем. Як ходить осінь нашим краєм?
  •                  Словникова скринька:

садочки                                   буро - золотаві

листочки                                 кольористий

доріжки                                   напівголі

Слово вчителя: Прочитайте слова першої колонки. Що цікавого ви тут помітили? (Слова вжиті в зменшувано – пестливій формі). Прочитайте слова другої колонки. Поставте до них запитання. Підберіть власні слова, які б характеризували осінь.(Відповіді дітей).

  • Самостійне мовчазне читання вірша. З яким почуттям автор говорить про осінь?
  • Повторне читання вірша «ланцюжком». Про який килим іде мова? Як автор говорить про осінь? Де трапляються нам листочки, які розсипала осінь?
  • Прочитайте, що з описаного можна побачити, почути, а що – відчути.

г) Четвертий листочок: Опрацювання вірша Я. Щоголіва «Осінь»:

  • Виразне читання вірша вчителем. Ранню чи пізню осінь описав автор?
  • Словникова робота

Гра «Знайди пару»

небо                            замріла

сонце                          темная

поле                             висне

діброва                        золоте

квіточка                      оголилось

  •                  Читання «Луною»: читають 3 учні тихо, голосніше, голосно.
  •                  Виразне читання учнями по строфах, аналіз змісту. Які куточки рідної землі описує автор? Чому мовчить діброва? Поясніть вислів «Хоч би де замріла квіточка одна»

 

VІ. Осмислення нових знань.

Лісовичок прислав нам п’ятий листочок: Робота в групах:

  •      Серед поданих ілюстрацій знайти:

І група – зображення ранньої осені;

ІІ група – зображення золотої осені;

І група – зображення пізньої осені;

Довести свою думку. (Додаток 3)

  •      Уявіть себе художниками. Щоб ви ще домалювали?

 

VІІ. Узагальнення знань: Доберемо слова – рими.

Осінь приходить у край непомітно.

Тиха у неї…(хода).

Небо високе сміється блакитно,

В річці синіє…(вода).

Осінь до нас непомітно приходить,

Підсумок нашій роботі (підводить).

 

VІІІ. Підсумок уроку. Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

 

ІХ. Домашнє завдання:

а) вивчити вірш напам’ять «Осінь» Я.Щоголіва;

б) спостерігайте всією своєю родиною за змінами в природі восени; спробуйте побачене передати за допомогою вашого вірного друга пензлика.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

Додаток 2

 

 


Додаток 3


docx
Додано
19 березня
Переглядів
66
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку