3 клас. Літературне читання
Тема : За добро добром платять. Українська народна казка « Кривенька качечка»
Мета. Вдосконалювати вміння учнів правильно інтонувати мову дійових осіб; ділити текст для складання плану; поглиблювати уявлення про етику людських стосунків; розвивати мовлення учнів; виховувати почуття доброти.
Обладнання. Малюнки до казок, складова таблиця, картки , проектор, презентація до уроку.
Хід уроку.
І. Організація уроку.
Пролунав дзвінок, починається урок
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі
Діти просто молодці.
- Чого ж ви очікуєте від нашого уроку?
Урок буде: Ми будемо:
*цікавим *уважні
*творчим *активні
*продуктивним * працьовиті
ІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання.
1.Розчитування за складовою таблицею(з голосним и, і).
Кр ст др
Гн ск пр.
2.Доберіть слова , які б починалися даними сполученнями.
(криво, стигле, дрихне, гніздо, стіл, скибка)
3.Доберіть рими.
Би – би – би пішли в ліс по . . .
На – на – на гарна . . .
Ко – ко – ко пухкеньке . . .
Ка – ка – ка маленька . . .
4.Розучування скоромовки.
Курка клює крупку
Крупка дрібненька
Курка рябенька
5.Гра «Я тобі , а ти мені»
ІІІ. Повторення вивченого.
1.Пригадайте назву розділу, який ми почали вивчати .
(Усна народна творчість). Проектор
Слайд 1
2.Що належить до усної народної творчості?
Побудова асоціативного куща
УНТ |
||
Казки |
||
Приказки |
Пісні |
Мирилки |
Прислів’я |
Слайд 2
Немає на цілій планеті дитини, яка б не любила казки.
Сьогодні у нас незвичайний урок
У казку сьогодні ми зробимо крок
Із казкою ми зустрічались не раз
І знову вона завітає до нас.
- Давайте пригадаємо хто складає казки? (народ, автор)
-Як називаються казки, які складає народ? (народними)
Слайд 3
- Як називаються казки, які пишуть письменники? ( авторські або літературні)
3.Що ж таке казка?
(Це цікава розповідь , про щось неймовірне,
фантастичне, і яка має повчальний зміст)
4.Гра «Роз’єднай слова»
Слайд 4
Спробуйте роз’єднати слова і прочитати речення.
Казка-давніймудрийпорадник,вонарозказуєпродоброізло,правдуйнеправду,чесність,справедливість.Указкахзавждидоброперемагаєзло.
5. Гра «Закінчте прислів’я»:
Слайд 5
Казки маленькі , та розуму в них . . . (багато)
Слайд 6
Казка вигадка , та в ній щось . . .(повчальне зрозумій)
6.Яку казку читали вдома? Хто її автор?Стисло переказати казку.
Діти задають питання по змісту казки.
- Хто такий Кожум’яка?
- Як вдалося перемогти змія?
7.А зараз проведемо вікторину
« З якої казки ця ілюстрація» ?
Також пригадати пісеньку з даної казки .
Слайд 7 «Колобок»
Я по коробу метений, на яйцях спечений,
Я від баби втік, і від діда втік,
Так від тебе утечу.
Слайд 8 «Івасик – Телесик »
Гуси, гуси, гусенята , візьміть мене на крилята
Та понесіть до батенька.
Слайд 9 «Вовк та козенята»
Ой ви діточки, козеняточки , відімкніться, відчиніться!
Ваша матінка прийшла , молочка вам принесла.
Слайд 10 «Котик і півник»
Мій котику, мій братику, несе мене лиска
За крутії гори, за бистрії води.
Порятуй мене !
-Які з цих казок про тварин?
-А які належать до чарівних ?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
-Послухайте ще одну пісеньку з та відгадайте назву цієї казки.
Онде наша іва, онде наша діва,
На метеному дворці, на тесаному стовпці
Кужілочка шумить , веретенце дзвенить .
Скиньмо по пір’ячку нехай летить з нами.
-Так це пісенька з казки в яку ми сьогодні вирушимо.
ІV. Ознайомлення з казкою.
1.Словникова робота.
-Щоб вам у казці було все зрозуміло, ми познайомимось з окремими словами, які будуть зустрічатися у казці.
Починочок – пряжа, намотана на веретено.
Галочка - пестливе звертання до дівчини.
Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка , на який намотують пряжу.
Веретенце – ручне знаряддя для прядіння у вигляді тонкої палички із загостреними кінцями.
Іва-діва – звертання до дівчини.
Полинули – полетіли.
Жалувати – жаліти, шанувати.
2. Перегляд мультфільму казки.
- Чи сподобалась вам казка. Назвіть дійових осіб казки.
- Як закінчується ця казка?
Фізкультхвилинка
Ми лісочком йшли,
Грибочок знайшли
Нагнулися , підняли
У кошик поклали
І далі пішли.
Ми лісочком йшли,
Малину знайшли,
Дотягнулись , зірвали
І далі пішли.
V. Читання учнями казки за частинами, складання плану.
1 частина ст.50(Читання ланцюжком)
-Чому дід і баба сумували?
- Що вони знайшли у лісі?
- Що трапилось із качечкою?
- Який заголовок можна підібрати до цієї частини?
(Незвичайна знахідка.)
2 частина ст.51 до слів «Так і зробили»(Читання кращими дітьми)
вертаються, стоїть, не бачили, гарна,зварені.
-Який заголовок ви дібрали б до цієї частини?
(Таємнича помічниця.)
3 частина ст.51 до слів «Не плач галочко» (читання мовчки)
-Кого побачили дід з бабою біля своєї хати?
- Де взялася ця кривенька дівчина?
-Як ви думаєте , чому дід та баба спалили гніздечко?
-Який заголовок ви дібрали б до цієї частини?
(Спалене гніздечко)
4 частина (до кінця в особах)
Який заголовок ви дібрали б до даної частини?
(Качечка полетіла.)
Слайд 11 Розставити правильно пункти плану .
Технологія «Мікрофон»
-Чому ж дівчина не залишилася жити у діда і баби?
-Що в цій казці народ схвалює? (Те що дід і баба хотіли допомогти пораненій качечці.)
- А що засуджується? (Те що вони спалили гніздечко ).
Робота в групах.
1група : скласти малюнок і дібрати до нього відповідний текст із казки.
2група: відновити прислів’я і визначити , яке із них виражає головну думку нашої казки?
Яке частування, добром платять
Без трудів - той і собі має
За добро - нема плодів
Хто людям добра бажає, таке й дякування
3 група: відновити уривок з казки, прочитати його в особах.
Були собі дід і баба, та не було в них дітей. От вони собі сумують , а далі дід і каже:
-Ходімо , бабо , в ліс по грибки!
От пішли. Бере баба грибки, коли дивиться, у кущику гніздечко, а в гніздечку качечка сидить. От баба і каже дідові:
А дід каже:
-Візьмемо її додому, нехай у нас живе.
Звіт роботи груп.
Домашнє завдання.
В. Переказувати казку , скласти сенкан до слова дівчина.
Д. виразно читати казку в особах, ставити питання, відповідати на питання.
С. Виразно читати казку , відповідати на питання.
Підсумок уроку.
-Чого вчить нас казка?
-Чи справдились ваші очікування?
-Щоб було тобі добро, то потрібно робити добро людям.