Урок «На співучих крилах весна повертається. Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять». Оповідання – спогад дитинства»

Про матеріал

Мета уроку. Вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; вчити аналізувати прочитане, узагальнювати.

Розширювати кругозір учнів.

Виховувати любов та бережне ставлення до природи рідного краю

Перегляд файлу

3 клас, літературне читання

Урок № 99

Тема уроку. «На співучих крилах весна повертається. Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять». Оповідання – спогад дитинства»

Мета уроку. Вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; вчити аналізувати прочитане, узагальнювати.

      Розширювати кругозір учнів.

     Виховувати любов та бережне ставлення до природи рідного краю

Обладнання. Портрет Михайла Стельмаха, ілюстрація лебедя, картки зі скоромовкою та мовною розминкою

Хід уроку

І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ.МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Розчитування, 5 хвилин напівголосного читання

2. Гра «Віднови слово»

- Читайте слова у стовпчиках, уявляючи на місці риски вказані букви (спочатку стовпчиками, потім – рядками)

Ю                       Я                          Є                          Ї

Ка_та                 р_сно                   при_мно              по_зд

Т_льпан             с_йво                   за_ць                    по_хали

Кр_чок              ма_к                    літа_                      кра_на

Мал_нок           по_с                    співа_                     Укра_на

Л_бити              ба_н                    раді_                       Ки_в

3. Робота над скоромовкою

Прочитайте скоромовку повільно, в нормальному темпі, пришвидшено, швидко:

Зшив торбинку кенгуру

На маленьку дітвору.

У торбинці тій щодня

Носить він кенгуреня.

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Конкурс на краще виразне читання вірша Тамари Коломієць «Березень»

ІУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМІ І МЕТИ УРОКУ

1. Відгадайте загадку.

Білосніжні, гарні птиці

Дім будують на водиці,

Дуже схожі на гусей,

Обережні до людей.    (Лебеді)

2. Цікаво знати.

       Назва цього птаха означає «білий», що  відповідає його символіці , як білого денного світла (сонячний птах). У багатьох народів лебідь – Божественний птах, символ богів; краси і вірного кохання; вродливої дівчини; щасливого дитинства.

     Стародавній слов’янський  фольклор знає прекрасні образи дів-лебедів. Поширеними мотивами було перетворення лебідки-королівни у дівчину-красуню і навпаки.

   Проукраїнська легенда про заснування Києва, сестру називає Либідь.

- Сьогодні ми прочитаємо оповідання Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять»

У. РОБОТА НАД ВИВЧЕННЯМ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота над біографією письменника

1) Розповідь учителя

         Михайло Панасович Стельмах народився 24 травня 1912 року на Вінниччині у родині незаможного хлібороба. Перша збірка його віршів «Добрий ранок» вийшла за редакцією відомого поета Андрія Малишка.

       Коли розпочалася Велика Вітчизняна війна – він перебував на службі в армії. У 1941 році отримав важке поранення в голову і спину. Після тривалого  лікування знову відбув на фронт артилеристом. Після демобілізації за станом здоров’я – працює кореспондентом газети. Закінчивши лікування у  липні 1944 року знову повертається на фронт і закінчує війну у Німеччині.

2) Читання учнями бібліографічної довідки (с. 163)

3) Бесіда за прочитаним

- У якій сім’ї народися Михайло Стельмах?

- Що він перейняв від батьків?

- Як учився майбутній письменник?

- Що створив Михайло Панасович для дітей?

2. Опрацювання оповідання Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять»

1) Вправа «Передбачення»

- Прочитайте заголовок.

- Як ви вважаєте, про що цей твір?

- Щоб перевірити, хто найбільш точно передбачив зміст, самостійно прочитайте текст.

2) Самостійне мовчазне читання оповідання учнями

- Назвіть дійових осіб оповідання

- Чи сподобалися вам дід з онуком? Чому?

2) Словникова робота

- Робота над тлумаченням слів

Брама – великі ворота

Одгетькує – відсторонює

- Читання «буксиром» слів розміщених перед текстом

- Що спільного у цих слова? (дієслова)

3) Читання оповідання «ланцюжком» та аналіз прочитаного

- Від імені кого йдеться розповідь? (автор у дитинстві, він же внук)

- Знайдіть у тексті слова, що передають стан героїв. (уважно слухає, дивується, страхається, заспокоюється, починає сміятися…)

- Чому дід сказав, що лебеді принесли весну?

УІ. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Яке оповідання ми читали сьогодні на уроці?
  • Хто його автор?
  • Чого вчить нас автор? До чого закликає?

УІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 163 - 164, підготуватися до читання оповідання за особами


docx
Додано
9 серпня 2018
Переглядів
1510
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку