Тема: Вірші про світ природи.(1 слайд)
Мета: розширювати уявлення дітей про поезії, в яких уславлюється краса природи; розглянути захоплення рідним краєм у поезіях Ліни Костенко, Тамари Коломієць та Грицька Бойка, розширити знання учнів про поетів та майстерність їх творів; звернути увагу на римування й образні вислови; сприяти вихованню любові до рідної землі.
Тип уроку: урок позакласного читання
Обладнання: мультимедійний супровід уроку, лепбук по темі
ХІД УРОКУ
І. Привітання (2 слайд)
- Доброго дня вам! – мовлю за звичаєм.
- Доброго дня вам! – кожному зичу я.
Добрих людей я завжди поважаю.
- Доброго дня вам! – щиро бажаю.
ІІ. Наш девіз (3 слайд)
Думати – швидко!
Працювати – дружно!
Відповідати – чітко!
ІІІ. Фонетична розминка (4 слайд)
Ку – ку – ку – чути голос у … (ліску),
Чів – чів – чів – ось горобчик … (прилетів),
Ила – ила – квітка пелюстки … ( розкрила).
Іє – іє – іє – ніжно сонечко всіх … (гріє).
ІV. Скоромовка: гра «Дощик» (5 слайд)
Ходить дядько лютий
У валянки взутий,
Вбраний у кожуха –
І померзли вуха.
А ми на санчатах,
Хлопчики й дівчата.
З гірки так летіли –
Аж лоби попріли.
V. Гра «Плутанка» (6 слайд)
Впізнати алгоритм та прочитати речення:
Сон крас сві зем яс рі яс
ну це лю тить ває но зіг но
VІ. Оголошення теми уроку
Слово вчителя:
- Ми прочитали багато віршів про природу. Як називається цей жанр?
Готуючись до уроку, ми створили лепбук, в якому зібрали відомості по темі.
VІІ. Робота по темі уроку
А) 1. Розповідь учнів про Ліну Костенко, її твори. ( 7, 8 слайд)
2. Робота над віршем Ліни Костенко «Бузиновий цар»
- самостійне читання вірша учнями,
- робота над змістом вірша,
- виразне читання вірша ланцюжком,
- гра «Диктор телебачення»
- робота в групах: І група – знайти рими,
ІІ група – відшукати уособлення,
ІІІ група – знайти порівняння.
3. Конкурс вивчених напам’ять віршів Ліни Костенко.
Б) 1.Розповідь учнів про життєвий і творчий шлях Тамари Коломієць, виставка її творів. (9, 10 слайд)
2. Загадка про їжака. ( 11 слайд)
В ліс ми з друзями пішли,
Диво дивне там знайшли.
Як клубочок, ця тваринка,
Вся в колючках в неї спинка.
Хай собі затямить всяк,
Зветься дивний звір (їжак).
3. Робота над віршем «Їжаки»
- читання вірша вчителем,
- робота над змістом вірша,
- гра «З’єднай слова» ( 12 слайд)
Плащі клубки
Їжаки грибки
Позгортались золоті
Наросли веселі
- виразне читання вірша учнями,
- вправа-читання «Незнайко»
Фізкультхвилинка (13 слайд)
- Ми вже знаємо, що вірші багатьох поетів покладено на музику. У Тамари Коломієць є вірш «Гномик», який став піснею. Зараз ми її послухаємо, поспіваємо і потанцюємо.
- робота над віршем Тамари Коломієць «Капелюшник – Боровик»
В) 1. Розповідь учнів про творчість Грицька Бойка, ознайомлення з виставкою його книг. ( 14, 15 слайд)
2. Робота над віршами «Горобчики» і «Про ведмедя».
VІІ. Підсумок уроку
Використовуючи матеріал лепбука, робимо підсумок вивченого:
- Які поети писали про природу?
- Які твори вам запам’ятались?
- Чому поети так багато пишуть про природу?
- Що вони нам хочуть сказати цими творами?
- Сьогодні ми всі відкрили для себе багатогранний талант українських поетів. Талант мудрого, доброго слова, який народжує у наших серцях велику любов, повагу до всього прекрасного. Бо тільки любов, добро, повага мають передаватися з покоління в покоління і стають найдорожчим скарбом всього народу.
Бо любов до свого краю
Я у віршах оспіваю.
І тонесеньким пером
Опишу і намалюю,
Все, що серденько я чую.